Jump to content

Diferente suspensie intre 4Motion(4fwd) si 2fwd


unSTOPpable
 Share

Postare recomandată

Salut. As dori ca sa imi montez arcuri sport -20mm pe un VW Passat 3BG 4motion dar problema e ca nu prea gasesc asa ceva , iar cele reglabile sunt f scumpe . Suspensia fata e identica la ambele modele dar cea spate e diferita... Se potrivesc alte arcuri, de la alta masina pe 4motion ?! Eu stiu doar de a6 4b quattro .... Are careva alte idei sau pareri cum as putea sa cobor masina cu 2-3cm . Tot ce am gasit pe net incep de la 35mm-40mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intereseaza-te daca merg arcurile de la A4 B5 quattro. 

Eu am suspensie OEM sport, cod 1BE care e cu 20mm mai joasa.

Poate merg arcurile de pe acest tip de suspensie la tine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dany@TuningCars

destul de greu de gasit asa ceva..daca merg de a4 b5 ai o sansa sa iei un eibach prokit la 800 lei, daca nu, sunt f scumpe..iar o reglabila este exagerata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reglabilele sunt exagerate ... Cel putin la b5.5 ...la b6 e mult mai ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum ai zis si tu eu stiu ca partea de suspensie multibrat din spate este aceeasi cu cea de pe A6 contemporan. Din cate stiu A4 are alte piese.

Eu am avut niste probleme similare cautand amortizoare spate, de exemplu la Sachs in catalog nu apar amortizoare spate pt. B5.5 4motion.... 

Intr-un final am montat amortizoare de Passat B5 - poate gasesti arcuri de B5 cu -20? Daca se si potrivesc, binteinteles. :)

 

Daca reusesti sa le schimbi (arcurile) sunt eu interesat de cele standard :D (am 1BB drumuri grele si ma gandeam s-o mai cobor).

Modificat de top
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

daca coborâti garda la sol aveti mare  grija la blindaje ,baia de ulei etc, un prieten de-al meu praf si le-a facut toate pe dedesupt, 

Modificat de klaustr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu aduni posturi? Ai ceva de vanzare si nu stii cum sa faci?

Ce ziceai, ce-i pe dedesuPt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

 

As dori si eu la masian din semantura, 4motion, sa pun arcuri mai rigide, cele de acum imi balanseaza f mult masina.

Observ ca userii de mai sus nu au revenit cu o solutie, daca e cineva amabil sa-mi dea un sfat unde pot sa achizitionez/montez asa ceva, daca exista. spun asta pentru ca la VW reprezentatnata de la Cluj mi-au spus ca nu exista de fabrica asa ceva pt modelul meu(suspensie sport).

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Balansul e din cauza amortizoarelor obosite, nu a arcurilor. Schimba-le alea, lasa arcurile asa cum sunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de raspuns.

Chestia e ca la reprezentanta mi-au spus ca telescoapele spate/fata sunt aproape noi, confirmat de persoana de la care am luat masina.

De aceea m-am gandit la arcuri, desi nu stiu prea multe despre acest subiect. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Nu te increde in vorbe.

Iti spun eu, care am trecut prin astea. Am avut acelasi balans la masina chiar si cu amortizoare noi.

Pana nu am montat unele de calitate si mai tari, n-am rezolvat nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am montat amortizoare OEM VW pe fata si Sachs pe spate, noi, si tot avea ceva balans - daca ai pachet drumuri grele as zice ca e normal. Iar ale tale, noi ca noi, dar sunt sigur pentru V6 TDI si pentru suspensia ta? (normala / drumuri grele) Pune un cod, ceva, daca ai, sa vedem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Ale mele erau pentru masina mea, FWD, noi, Sachs.

Acum am unele modificate, nu te ajuta la nimic codurile. Insa pot doar sa-ti spun ca arcurile au ramas aceleasi. Iar tinuta de drum s-a imbunatatit extrem. Nu mai spun ca nu face balans deloc.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era catre colegul de mai sus (@htctunat). Sorry, nu s-a inteles :) Iar la E60... well, alta mancare de peste :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

My mistake, era FWD. :D

Era vorba de passatul meu.

 

Dar daca era vorba de masina colegului...

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat in extrasul de la reprezentanta, am tradus, am arcuri standard. S-au oferit mai multe persoane cu arcuri de passat 1.8,de A4, A6,toate se potrivesc fata dar nu pe spate.

Eu ma gandeam sa schimb arcurile ca sa mai coboare si garda, pt stabilitate.

Am sa urmez sfatul colegului Cosmin, sa pun telescoape, si las arcurile. Sa vad asa cum se comporta.

Nu mi-ai spus nimic de la VW despre ce arcuri am "live" pe masina, doar dupa codul din acte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o intrebare, sper sa ma ajutati,reprezentanta nu are raspuns-nu stiu.

Un coleg de forum de aici are arcuri+telescoape bilstein de pe un 1.9 tdi 4motion, an 2004.

Se potrivesc la masina mea,fata-spate?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur le poti pune sus, dar verifica diferentele de kg din taloane. Daca cele donatoare provin de pe un 1.9 TDI, ii un pic mai usor fata de 2.5 TDI-ul tau. Deci posibil sa-ti stea un pic mai ingropata de bot, dar nu este obligatoriu. Daca diferentele de kg dintre cele doua nu-s prea mari, eu zic sa le iei. Dar sa nu crezi ca alea-s OEM. OEM sunt Sachs sau Boghe. Ce Bilstein sunt? B- cat? Sunt sport fixe, sunt clasice?

Soprt fixe sunt B12.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar telescoapele le stiu, KYB faţă si B4 spate.

Revin si cu arcurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cate kg ai in talon? Vroiam sa-ti zic cate are masina mea, dar in talonul nou nu mai sunt astfel de date. Cand ajung acasa o sa ma uit pe CIV si o sa-ti zic daca nu-ti raspunde vanzatorul intre timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Conform cartii, am 1735 kg.

Pe axa faţă masa maximă autorizată e de 1200kg, pe spate e 1090kg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum am promis, vin si eu cu datele:

 

Ax fata: 1080 kg

Ax spate: 1080 kg

Propie: 1610 kg

 

Clar ca la tine o sa stea de bot mai ingropata. Daca aveai sa zicem o diferenta de 10-20 kg pe ax nu era nicio problema, dar cu o diferenta de 120 kg...

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos, e prima informatie pertinenta pe care o obtin din toate sursele verificate (si nu au fost putine :( ).

 

Te mai deranjez cu o intrebare: ce inseamna "mai ingropata"? Am sa mai pot vira fara sa ating diverse chestii pe  dedesupt aripa ? 

 

Intreb pentru ca ultima chestie pe care mai vreau sa o fac la masina ca sa devina asa cum am dorit-o, este sa o fac mai stabila decat acum si mi-am dorit mereu sa fie mai joasa cu 20-25 cm.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Mai vorbim dupa ce spargi baia de vreo 2 ori. ;)

Si o sa fie mai multe sparte pe "dedesuPt".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa pun si eu niste date un pic mai incolo cand vin cu ele din masina - 

htctunat, poti sa te uiti pe PR codes sa vezi ce coduri de arcuri ai?

Este vorba de cele 3 litere/cifre, similar cu cele de mai jos:

FRONT --

  • 0JL = 2097-2207 1BA, or 2255-2345 1BE
  • 0JK = 2022-2094 1BA, or 2163-2253 1BE
  • 0JJ = 1949-2022 1BA, or 2070-2160 1BE
  • 0JH = 1879-1947 1BA, or 1980-2068 1BE
  • 0JG = 1894-1978 1BE

REAR --

  • 0YQ = 1426-1478 1BA, 1531-1619 1BE
  • 0YP = 1371-1423 1BA, 1448-1529 1BE
  • 0YN = 0-1368 1BA, or 0-1445 1BE

 

Sau pune toate PR codes daca nu le gasesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!