Jump to content

Probleme stergatoare - nu mai sterg bine


R_a_z_v_a_n
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Dragilor,

 

M-a disperat stergatorul Aero Twin stanga (sofer).

Nu  "calca" asa cum trebuie pe mijlocul lui, iar la revenirea din pozitia verticala, imi lasa o urma de apa pe parbriz.

 

Urma este in genul celei din poza atasata, este luata de pe www pentru relevanta.

 

post-2440-0-56485400-1393837358_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si e Aero sau de-asta cu lamele?

Oricum, trebuie schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Eu cred ca nu ai citit tot postul. :P

 


Urma este in genul celei din poza atasata, este luata de pe www pentru relevanta.


Stergatorul este AERO, poza este pentru exemplificarea urmei care o lasa stergatorul.
 
Hai ca-ti pun exact ce stergatoare am sa nu-mi aud vorbe. :D
 
post-2440-0-59414900-1393841339_thumb.jp post-2440-0-67743100-1393841341_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata ma, pricepui. Fusai selectiv. :D

Am aceeasi problema la bmw si am tot amanat lamele noi.

 

Acelasi model ce ai tu, am montat eu noi pe passat acum vreo 3 ani si m-au uimit ce bine sterg.

 

Chiar... or mai fi de cumparat doar lamele (cauciucul)?

1K0 955 429 B

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Se gasesc doar lamele, de fapt kit cu doua lamele, dar la mine nu asta-i problema ca-s noi, schimbate de curand.

Eu cred ca trebuie reglat ceva la brat ca nu mai are apasarea care trebuie pe parbriz.

 

Cred ca pretul a fost undeva la 80 lei / kit

 

PS: Cosmine, facem un topic nou cu probleme, ca asta are alta destinatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arcul isi mai pierde din putere, poate si lama din forta ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Hmm, deci solutia ar fi schimbarea bratului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Done.

 

Nu stiu ce sa zic... de reglat nu ai ce... arcul e fix.

 

Nu cumva ai strambat lamele de otel cand ai schimbat cauciucul?


Ai mai putea castiga ceva prin indoirea usoara a bratului, inspre parbriz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

O sa incerc si varianta asta, cu indoirea usoara a bratului catre parbriz.

Revin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am schimbat astazi ambele stergatoare, tot Aero ca si model, observand dupa montaj ca stergatorul a luat forma aia de ")" a ambalajului si pentru primele 10 curse nu a sters pe mijloc, fix ca in poza pusa mai sus. Poate asta a patit si stergatorul tau. De ce naiba fac astia ambalajele atat de curbate, nu stiu. Ambalajul astora noi era mai curbat decat cel care l-am vazut la setul de Bosch Aero Twin.

La cel vechi mi se rupsesera si 2 cleme ce tin fixa sina pe care sta lamela de cauciuc, un capat al stergatorului jucand usor sub forma aia "aero".

Modificat de Mishutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine dupa 3 stergatoare schimbate toate noi nu am avut alta solutie decat schimbarea bratului stergator. Problema la cel vechi era de la arcurile care trag bratul spre geam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ce fel de kit ai schimbat oem,bosch,valeo,champion sau chinezesti de pe strada?! intreb nu da cu paru'. Ai verificat daca la baza stergatorul sta complet pe parbriz?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tare topicul, se pare ca nu sunt (suntem) singurul cu probleme de genu. Si eu am cumparat kituri aero twin de la Bosch dupa care am incercat cele de la valeo (27€) si par sa fie mai rezistente in timp DAR intr-un an am schimbat de 2 ori, si de ceva timp sterg ca si in poza si spusele de mai sus.

Solutia care am gasit-o, a fost de a cumpara "aero twin-uri" chinezesti si ieftine. La Auchan parca este stergatorul cu 7 lei bucata, am cumparat 10 si la fiecare schimbare de sezon schimb stergatorul pe partea soferului si asa sterge foarte bine.

Un prieten care si-a schimbat parbrizul mi-a zis ca sa evit sa dau cu soluti de tip "anti picaturi" , ceara sau alte nebuni. Cica face rau gumei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu azi am luat stergatoare la 13 lei / buc. Sterg beton. Sunt constient ca nu o sa tina mult, dar daca ma tin pana in toamna, sunt ok. Am avut unul la 27 de o firma si altul de 30, nu stergeau la fel. Cauciucul trebuie sa fie moale ca sa se muleze pe parbriz. Am avut si OEM, erau beton si alea, dar deja aveau ani cand am luat masina cu tot cu ele. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca degeaba indoi. Daca arcul e fleasca tot nu o sa poata apasa.La lupo sotiei l-am indoit de-l facusem sarpe.Aveam stergatoare ca ale tale si le-am inlocuit cu cele clasicepost-79990-0-81746600-1393877794_thumb.j.

Si cu astea sterge foarte bine ptr ca nu mai este nevoit bratul sa impinga pana aproape de parbriz.

Modificat de piny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi am o masina mai veche, ma bucur ca nu am probleme de genul asta.

Modificat de Euinsumi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa si?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arcul acela nu se mai poate tensiona, schimba, etc?? Intreb pentru ca cine stie cand o sa-l apuce si pe al meu damblalele. Eu am inteles ca un stergator bun are cauciucul cat mai moale si varful lamelei tratat cu grafit, silicon, etc pentru a nu scartai. Cu cat e mai tare, nu atat nu se muleaza mai bine pe parbriz, nici arcul neavand puterea sa invinga rezistenta opusa de lama

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu il poti tensiona.

E otel de 2-2.5mm. Indoaie-l daca poti.

Sa nu mai spun ca nu il poti scoate din brat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles! Pai ramane varianta cu schimbatul, poate chiar gasim un brat prin dezmembrari de la o masina mai noua, ca an. Stie cineva daca bratele astea s-au mai pus si pe alte VW? 99% cred eu ca da, dar poate asa o sa fie mai usor de gasit o masina donatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca si lungime doar pe B5.5.

Pe modelele mai noi deja au alta lungime si forma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Cred ca am rezolvat, temporar, modificand putin pozitia prinderii stergatorului pe brat.

Revin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum scot stergatorul?...am incercat ieri dar nu am reusit(nici nu am insistat mult).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar lamele de cauciuc sau tot bratul din ax ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar lamelele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!