Jump to content

Inmatriculare masina din Romania in Germania. Cum, si cat costa?


Muraru Dan
 Share

Postare recomandată

Asadar ce asiguratori dau reducere daca vii cu No Claim din Ro ?

Si cum se face rost de un No Claim din Ro ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie la DA Direkt, mi-au zis ca trebuia sa aduc adeverinta de la asigurator pe ultimii 3 ani, precum ca n-am avut accidente. Si nu incepeam cu 140 de procente, ci cu 100. Am un amic care anul trecut si-a luat masina de D, si asigurarea a facut-o la HUK24, si a inceput direct cu 80 de procente. La cei din urma oricum faci totul on line.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca in ultimii 3 ani am avut RCA-ul in Romania facut la diferite firme ce facem, scoatem cate o adeverinta de la fiecare firma? Cred ca ar fi usor ca sa primesti o adeverinta de la orice asigurator cu clasa de bonus din Romania, dar nu stiu cum ar interpreta asiguratorul din DE chestia asta. Ar trebui traducere legalizata de pe adeverinta aia? 

 

@dydu_kuf, daca faci asigurarea online pe huk24, nu mai trebuie nici o adeverinta din RO ? Am facut o simulare pe huk24, tradusa cu Google Translate, ca stau cam prost cu germana deocamdata :). La partea cu SF-Klasse am ales Einstufung als Erstvertrag, care presupun ca este fara nici o reducere, si mi-a iesit Haftpflicht 551 EUR, la masina din profil, cu permis din 1999, 15.000 km pe an. La Einstufung in Schadenfreiheitsklasse (SF-Klasse) imi scrie Kfz-Haftpflichtversicherung:SF 1/2, Beitragsatz 75 %, deci deduc ca procentul de la care as incepe e 75%.

Modificat de Laurentiu M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La DA Direkt, trebuia ca in ultimii 3 ani sa fi fost asigurat la acelasi asigurator si sa nu fi avut evenimente.

Din cate stiu, prietenul meu nu a demonstrat in nici un fel ca nu a avut accidente, l-au crezut pe cuvant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar zic si eu, ce treaba unde am avut eu asigurare atat timp cat toat istoricul daunelor stiu ca se centralizeaza intr-un loc? Pt ca daca maine ma duc la alt asigurator si am avut la anteriorul dauna ma gaseste pt ca apar in sistem. Nu-mi vine acum in minte numele bazei de date insa banuiesc ca si nemtii o pot accesa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la ea. e valabila insa eu cred ca e mai concludenta decat orice hartie as aduce-o eu ca simplu cetatean. Daca vor sa iti foloseasca istoricul o pot face sa fim seriosi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi frumos pentru toate raspunsurile si sfaturile primite :D pana la urma o sa fac chestia asta, o sa o tin(masina) ori pana imi recomanda sa scap de ea sau sa o inregistrez, ori pana ma ard :D 

Dupa, o aduc in Ro si o vand si asa mai departe pana imi vine mintea la cap :)))) 

 

 

Acum as mai avea o intrebare :

Cam la cati bani poate sa ajunga asigurarea la un motor 1.9 tdi an aproximativ 2000 . am permisul de aproape un an:D nu am avut nici un accident (slava Domnului ) sunt student momentan( am auzit ca ar fi o reducere pentru asta ) 

 

Mersi inca o data!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi frumos pentru toate raspunsurile si sfaturile primite :D pana la urma o sa fac chestia asta, o sa o tin(masina) ori pana imi recomanda sa scap de ea sau sa o inregistrez, ori pana ma ard :D

Dupa, o aduc in Ro si o vand si asa mai departe pana imi vine mintea la cap :)))) 

 

 

Acum as mai avea o intrebare :

Cam la cati bani poate sa ajunga asigurarea la un motor 1.9 tdi an aproximativ 2000 . am permisul de aproape un an:D nu am avut nici un accident (slava Domnului ) sunt student momentan( am auzit ca ar fi o reducere pentru asta ) 

 

Mersi inca o data!

 

Cel mai bine o tii pana cand ti se impune sa o inmatriculezi acolo, dupa este decizia ta daca o vinzi sau o pastrezi cu inmatriculare in de 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare din nou din Germania. Tot cu masina de Romania .

Numai ca timpul cat a stat in RO masina cineva mi-a facut un bine si mi-a desprins placheta galbena din parbriz, probabil ca arata rau sau ceva ...

Numai ca joi trebuie sa ajung in Dusseldorf, si parca as cauta o placheta de undeva sa o pun in parbriz. Normal ca pot sa comand iarasi pe net ne unde am mai luat dar probabil ca

dureaza vreo 2 sapt pana trimit aia ... dar urgent de unde iau ? Daca ma duc la DEKRA in oras imi dau aia  asa doar cu certificatul masinii ?

Sau se apuca Doamne Fereste sa masoare noxe si alte cele ? (In cazul asta m bine anulez rezervarea si astept sa vina aia de pe net).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi la Zulassungsstelle, ar trebui sa primesti pe loc.

P.S. Poti circula si fara, nu e un capat de lume.

Modificat de dydu_kuf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi dimineata la DEKRA in oras.

Au fost foarte amabili, in 10 min am rezolvat, am bulina galbena in parbriz acum pot lua amenda linistit in zona verde :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Bun. Am terminat cu inmatricularea. Pasii au fost urmatorii:

- intai trebuie mers la asigurari pentru pre-asigurarea in vederea inmatricularii. Nu costa nimic.

- ieri la ora 15:30 am fost la TÜV cu talonul romanesc, cartea de identitate a masinii si COC-ul.

A durat 15 minute dupa care am primit certificatul TÜV. A costat 89 Euro.

- la ora 16:30 eram la biroul de inmatriculari cu urmatoarele acte:

--- talon romanesc

--- cartea de identitate a masinii

--- COC

--- buletin + Meldebescheinigung

--- TÜV

--- foaia de la asigurare.

A durat cca. 25 minute pana mi-a intocmit actele, am traversat strada, numerele au costat 29 Euro, 5 Euro placheta de mediu si 27,60 Euro actele. Am predat numerele romanesti, am primit brieful mare si brieful mic, mi-a lipit plachetele de control pe placute si cu asta basta.

Cost total: 150 Euro si cca. 3 ore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu alte cuvinte mai usor de imatriculat in Germania decat in Bulgaria ori Romania......cred  in viitor se vor inmulti masinile cu numere de Germania in Romania.

 

Interesant ca nu ai avut nevoie de o reomologare si  COC ul a fost indeajuns..aici pe unde ma invart daca importi o masina pe cont propiu trebuie sa faci reomologare, deci trebuie sa mergi la importorul general  si sa faci  omologare  care nu e ieftina deloc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum tre sa o radiezi in Ro la urmatoarea vizita... deci un total de vreo 18 ore asa la o prima privire :))

Ce naiba-i ala COCK... aaa COC... sorry :)

 

LE: sa pui pozne in topicul dedicat cu noile numere

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari ptr si mai multa legalitate Bwwlan !

Rune .. cred ca glumesti ... stai sa ne spuna si cat l-a costat asigurarea pe 1 an ca aia e buba de fapt in Germania, plus impozit si inspectii revizii si in curand si vigneta.

Nah poate inmatricularea merge rapid in Germania, dar restul serviciilor is varza sau foarte scumpe asa ca ... (ca si ex cerere ptr internet 8 !!!! Mbits facuta acum o sapt, am primit hartie ca o sa vina pe 5.03 sa-mi puna internet. Bine ca nu vin peste 6 luni poate nici nu mai sunt in zona pe atunci. Nici nu mai zic cat costa .)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod cat se poate de ciudat, Vollkasko cu SB 150 Euro si Haftpflicht inclus ma costa... 310 Euro/an la HUK Coburg, fata de 350 Euro cat plateam la Allianz, plus inca 430 lei RCA-ul pe un an ( deci in total, 430 Euro :) ).

Impozitul e mic, fiindca e 1.2 Euro 5, deci probabil va fi cam 90 Euro. Maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha intr-adevar destul de putin, ai dus vreo dovada de No Claim din Ro  de ti-a calculat asa putin ?

In semnatura masina ta e 1.2 TSI 99 kW ? Ai tuning ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok si ai putea posta aici cum arata acea dovada sau cum si de unde ai obtinut-o.

As vrea si eu ptr ultimii 6 ani, din care 5 am avut la acelasi asigurator, dar nu stiu daca pot rezolva de aici prin email sau ar trebui sa ma duc personal

in Romania .

Banuiesc ca se obtine direct de la asigurator, sau de la vreo alta autoritate din Ro ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar dupa cate am citit, tuningul trebuie declarat la asigurare deoarece in caz de accident, daca nu e declarat, poate fi un motiv sa nu platesca daunele...deci atentie ca sunt experti in a cauta motive sa nu plateasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cerut de la Allianz Cluj o declaratie prin care ei atesta faptul ca in ultimii 10 ani nu au avutnicio dauna inregistrata pe numele meu.

Referitor la tuning, nu m-a intrebat nimeni la asigurare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei nu te-au intrebat deoarece in Germania oricine face tuning se ingrijeste si de anuntarea lui, eu personal l-asi anunta, poate te costa asigurarea cativa euro pe an in plus dar asa vei fi sigur ca in caz de se intampla ceva nu vei avea surprize.

 

Ja, jegliche Veränderung an der Motorleistung muss geprüft und genehmigt werden. Wenn hierfür kein Mustergutachten vorliegt, kann das noch einmal so viel kosten wie das Chip-Tuning selbst. Wird ein Chip-Tuning nicht eingetragen, erlöschen Zulassung und Versicherungsschutz – mit fatalen Folgen für den Fahrzeugeigner. Daher muss die Motor-Mehrleistung auch dem Versicherer gemeldet werden, der dann unter Umständen die Prämie erhöht.

 

http://www.adac.de/infotestrat/technik-und-zubehoer/tuning/

 

Nu te juca cu ei  ca sunt dati dracu

 

Citeste acest Link

Modificat de Rune
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun. Am terminat cu inmatricularea. Pasii au fost urmatorii:

- intai trebuie mers la asigurari pentru pre-asigurarea in vederea inmatricularii. Nu costa nimic.

- ieri la ora 15:30 am fost la TÜV cu talonul romanesc, cartea de identitate a masinii si COC-ul.

A durat 15 minute dupa care am primit certificatul TÜV. A costat 89 Euro.

- la ora 16:30 eram la biroul de inmatriculari cu urmatoarele acte:

--- talon romanesc

--- cartea de identitate a masinii

--- COC

--- buletin + Meldebescheinigung

--- TÜV

--- foaia de la asigurare.

A durat cca. 25 minute pana mi-a intocmit actele, am traversat strada, numerele au costat 29 Euro, 5 Euro placheta de mediu si 27,60 Euro actele. Am predat numerele romanesti, am primit brieful mare si brieful mic, mi-a lipit plachetele de control pe placute si cu asta basta.

Cost total: 150 Euro si cca. 3 ore.

 

Salut,

 

As avea cateva intrebari:

 

1) Pentru pre-asigurare ai mers la biroul HUK Corburg din localitatea unde locuiesti?

 

2) Asigurarea propriu zisa ai facut-o ulterior online sau direct acolo la biroul asiguratorului?

 

3) Ai avut nevoie traduceri legalizate de pe talonul si cartea de identitate romanesti?

 

4) Ai avut nevoie de traducere legalizata pt dovada de la Allianz Tiriac Cluj ?

 

Merci mult.

Modificat de Laurentiu M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!