Jump to content

dintr-o data, consum mai mare + un surub


cosmop
 Share

Postare recomandată

in mod normal da.insa daca temperatura ce iti este indicata nu e la fel cu cea care citeste ECU nu influenteaza. adica, daca la ECU ajunge informatia corect si la bord nu, consuma normal; daca si la ECU ajunge aceeasi temperatura ca la bord-adica scazuta- ar trebi sa aui un consum mai mare si motorul sa traga mai bine deoarece e mai multa benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cum pot sa aflu daca la ECU indica corect ? ca masina mea e din 1992 si are tipul de mufa veche si nu am gasit pe nimeni care o are sa mi-o puna pe tester.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

640 km cu un plin am facut eu.. 1.8 75 hp... 300 de km au fost pitesti - sibiu - pitesti. restul doar in oras..

ce sa zic.. si mie mi se pare uneori ca imi consuma mult pe oras.. cred ca trebuie sa dau umpic sonda lambda jos si sa o verific. bujiile au cam 5000 km, uleiu 2000... filtre schimbate tot..

vreau sa verific returul de benzina sa nu cumva sa fie infundat nu de alta dar cand am schimbat filtru de carburant am gasit mult jeg in cel vechi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare!cat e consumul normal in oras si afara atat vara cat si iarna?golf3;1.8;AAM;75cp;variant.iarna in oras consuma 14%,iar acuma vara 11%.si care ar putea fi cauza?pe tester nu da nici o eroare.dupa mecanic e normal consumul pt.ca e break si e mai grea!mersi anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

o problema am si eu de acest gen cu consumul....adica in sensul in care acul de la bord imi indica jumatatea rezervorului, iar dupa aproximativ 30Km, in bucuresti mers normal, acul se duce spre prima linie a indicatorului.

Masina merge foarte bine si normal nu am nici un sunet zumzet sau lte chestii sonore ciudate.

Imi puteti spune cam de unde ar putea provenii aceasta problema sau este indicat sa bag masina in service?

Multumesc.

P.S. masina este cea din semnatura

Modificat de drakulas3000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!