Jump to content

vopsea masina


dbmaster
 Share

Postare recomandată

Prea multe oportunitati/metode nu ai. Du-te la o vopsitorie, 2-3, si vb cu ei, intreaba-i cam cat te-ar costa sa-ti lacuiasca portiunile stricate... Sa nu-ti vina vreo idee sa dai cu spray cu lac!!! O sa-ti curga si o sa se vada URAT! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 153
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • r.alex

    10

  • Darkgrin

    9

  • DanuAL

    9

  • DEY_tm

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

SALUT

Cum as putea scoate "juliturile" mai adanci de pe partea superioara a barilor,partea vopsita in negru ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai bara vopsita in negru si este zgariata? Nu cumva te referi la plasticul barei in care se vad santuri adanci de la interactiunea cu alte bare de protectie sau obiecte statice din decor? ;-)

Am vazut o astfel de reparatie si iti pot descrie pasii: indepartare mecanica prin taiere a surplusului de plastic, slefuire cu hartie avraziva fina, kit special pentru materiale din plastic ce adera termic gen plastofix, iarasi slefuire si in final vopsea.

Modificat de empty4u81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Ma poate ajuta cineva cu codul culorii bleumarin standard la golf 3?? Din pacate nu mai este abtibildul cu codul pe masina :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca bleumarin standard e ca si avatarul meu atunci...

post-47376-0-79140600-1326025489_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LC5L(mystic blue perleffekt) nu a fost in '93 de cand e masina lui, abia din '95 cred ca a fost introdusa culoarea asta. Bleumarin-ul ala standard se aseamana cumva cu LC5L-ul, doar ca cea din urma (LC5L) are o "tenta mov", deci clar e alt cod de vopsea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca o sa fie probleme de cod la o eventuala verificare. Bleumarin sa fie. Eu de exemplu am un verde metalizat cu un anumit cod iar pe cartea de identitate este trecut simplu : verde la culoare fara alte coduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta se aplica in varianta unei vopsiri integrale a masinii, dar daca vopseste doar 1-2 repere cum o sa se vada diferenta de nuanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, in functie de lumina, are o tenta violet si masina mea e din 96, e posibil sa fie diferit, insa asta am eu :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut , de curand am dus masina in service sa repare o mica infundatura la aripa spate si sa o vopseasca ,nu prea ma pricep eu la aspectele ce tin de vopsit ,dar dupa mine pare a avea aspect de "coaja de portocala " :| , voua cum vi se pare ?

Imi cer scuze pentru calitatea pozei , dar sper ca se intelege cat de cat.

imagine2323.th.jpg

Modificat de ovidiup
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la ce se vede din poza nu prea i-a iesit vopsitu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intradevar se vede 'coaja de portocala', asa a patit si un prieten si dupa un polish nu se mai observa asa tare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam eu ca o sa aveti aceeasi parere.... ,maine merg inapoi sa vad cum au de gand sa rezolve problema ;) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Coaja de portocala se scoate imdediat dupa vopsire, CEL MAI BINE!!! Se poate interveni si acum, 2-5 zile ... dar o sa strice lacul!!! E ''normal'' sa apara daca nu e o vopsitorie cat de cat amenajata/standardizata, care sa aiba cabina de vopsit incalzita(din cauza asta o aparut, nu s-o uscat bine vopseaua), un pistol de vopsit profi si nu in ultimul rand, un meseriasl!!!

Am vazut masini noi, in reprezentante, ''cu coaja de portocala''.

Eu as lasa coaja aia acolo!!! Daca nu se observa diferente de nuante sau strat pe strat, eu zic ca mai bine o lasi asa! :icon_thumleft:

Modificat de DanuAL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare , aripa luni a fost vopsita in cabina , dar e clar ca a lipsit meseriasul :( ...

Cand am luat masina parea ca inca nu-i uscata complet , pe langa partea cu coaja de portocala , mai are pe ici pe colo si impuritati :( , i-am atras atentia si mi-a zis ca dupa cateva zile sa o duc ca sa o poliseze ,ca iasa la polis mizeria .

Nici nu stiu cum e mai bine sa fac ...

Modificat de ovidiup
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Impuritatile ale nu prea aveau ce cauta acolo, zici ca a vopsit-o in curte.

Da-i un polish si s-ar putea sa se diminueze coaja de portocala daca a aparut din cauza aplicarii lacului. Despre impuritati s-ar putea sa nu iasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
johnny erasure

Buna. Vreau sa-mi vopsesc masina. Ce marca de vopsea recomandati? De unde o pot cumpara mai ieftin? Unde gasesc lac elasticizant de la sikkens? Multumesc. Scuze ca am postat in alta arie.

Modificat de johnny erasure
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

mie mi-a cerut cineva din Buzau 900 de lei pentru vopsire. cu vopsea, kit, lac manopera incluse in 900 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, cam ce cantitate ar fi deajuns pentru o aripa ? ms

Modificat de sbttt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am inteles de la vopsitori cam 100 g dar acum conteaza si vopsitorul, si cate straturi se dau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna tuturor. Mam apucat sa-mi vopsesc aripa la masina totul la sprei, am respectat cam toate etapele dupa sprit chit slefuit cu 500 granulatie. Mi-au intrat 2 spreiuri (vopsea metalizata, a intrat atat ca am dat mai mult in vapori sa nu curga). Dar mi-a iesit de zici ca-i coaja de portoca (specific ca din vopsea a iesit asa), vopseaua metalizata nu se poate smirghelui. Dupaia am si lacuito, ce ziceti ce as putea sa-i fac. Daca smirgheluiesc cu un 1000 lacul superior si o lacuiesc dinou ce poate iesi? Are cineva experienta in vopsire cu metalizata sa ma sfatuiasca? Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A iesit coaja din cauza ca nu ai facut-o la cuptor. Incearca cu smirghel de apa de 400 si apoi de 800. La spray nu o sa iti iasa niciodata bine. Si daca ii mai dai "vapori" o sa iasa gazata. Nu ii mai da cu lac pentru ca se va exfolia in timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de sfaturi, am smirgheluit cu 1000 si i-am dat cu lac dinou sa mai remediat dar tot nu cum mam asteptat sa iasa. Cred ca a iesit asa ca am dat cu vopsea de la distanta prea mare. Sunt constient ca nu va iesi niciodata ca din fabrica dar trebuia. Nu am cum sa nu dau cu lac pentru ca e vopsea metalizata si se va decolora foarte repede de la soare plus ca nu se va apropia de stralucire nici neam fata de restul masini :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut, daca am gresit topicul va rog sa ma scuzati, am nevoie de ajutor sa ma decid. Vreau sa vopsesc masina integral si vreau sa-i schimb nuanta. Daca aveti un sfat, o nuanta (albastru) care credeti ca i-ar veni bine, o poza, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut un golf in vopsea albastra cum ai tu in poza iar jantele, mijlocul capotei, si cupola portocalii. arata super. in caz ca vrei doar o culoare pe toata masina lilla e super. la soare e violet iar seara e albastra datorita pearl effect. poti observa poza de profil a mea. in caz ca te decizi te pot ajuta cu codul vopselei.

Modificat de GenuVW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!