Jump to content

vopsea masina


dbmaster
 Share

Postare recomandată

Am inteles ca nu e prea ieftin, dar macar ai certitudinea ca e aceasi culoare 100%!

:icon_thumright:

Culoarea nu va fi neobservabila. Chiar daca vopseaua va avea acelas cod cea de pe masina este trecuta prin vanturi, ploi si mai ales cel mai nasol...este arsa de soare. Deci vopseaua proaspata se va cunoaste . Nu mult dar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 153
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • r.alex

    10

  • Darkgrin

    9

  • DanuAL

    9

  • DEY_tm

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai nu m-am putut abtine... asa ca iti raspund la ''dar'u'' ala al tau. DA! E adevarat ce spui, DAR adevarul cel graiesti tine exact MAXIM 2-3 luni, timp in care cu siguranta nu iti ti masina in garaj si deci umblii cu ea si iti garantez ca vopseaua/nuanta se va uniformiza, FARA DOAR SI POATE!!! Cu precizarea sa fie aceasi nuanta/culoare!!! Nuantele/culorile care le vezi pe unele masini, mai degraba un mic curcubeu, asta e problema, NUNATA/CULOAREA nu este aceasi ca si restul de vopsea de pe masina, nu este acelasi cod de culoare!

Ploile, vantul ... astea nu-ti schimba culoarea/nuanta la vopsea, ci soarele/lumina este problema!!! Nu uita ca peste vopsea exista un strat de lac incolor..........

:icon_thumright:

Modificat de DanuAL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
adrianviperdodge2012

salutare,stie cineva vreo vopsitorie in Buzau cu un raport pret-calitate bun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare la toata lumea!!!

Am o intrebare urgenta :(.. stiti cumva daca pot da cu lac de vopsea metalizata peste o vopsea pe baza de apa evident dupa uscarea acesteia?

Sper sa stie cineva ca sa nu ma trezesc ca-mi sare lacul de pe ea ...problema este ca nu pot sa las doar vopseaua asta pe baza de apa pe masina deoarece se curata in contact cu apa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa se infloreasca si o sa crape exact ca tencuiala care se dadea inainte. De ce nu ai vopsit-o cu o vopsea auto normala? Tind sa cred ca ce mi-e lavabila ce mi-e asta pe baza de apa...tot aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a gresit cu nimik baiatul,si-a facut vopsea metalizata pe baza de apa.Multe laboratoare asa fac acum.E chestie de la EU de ceva ani sa se faca numai vopsea pe baza de apa sa se mai duca din poluarea provenita de la toxicitatea vopselei pe baza chimica. :blah: Marea tampenie este ca normal lacul se da peste o vopsea metalizata cand acceasta e inca cruda sa poata faca priza mai buna.E posibil sa se exfolieze lacul daca se aplica in momentul de fata in cazul tau :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ar bate si pe mine gandul sa vopsesc masina , aveti idee cam intre ce preturi ar varia ? ma intereseaza sa aiba si cuptor ca sa nu am probleme dupaia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cine a vopsit masina integral, vreau sa stiu si eu cam de cata vopsea este nevoie? Bineinteles, vopsea-fuler-lac-intaritor,etc. Eu vrea sa o vopsesc integral, am 2 aripi noi,o usa de alta culoare, in rest masina nu are probleme cu rugina/lac exfoliat, etc.

Multumesc

Ca si idee am de ales intre 700 ron manopera (cuptor) completa cu vopseaua mea, si 2500-3500 las masina si o iau vopsiat (camp electrostatic)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

preturile variaza,depinde de vopsitor..sau service.Am vazut a4 vopsit la porsche nord deviz de 150 milioane.De regula la vopsitorii mai bune 100 euro de piesa.Vopsea pentru toata masina iti trebuie 2 litri care in functie de nuanta ajunge de la 300-500lei 2 litri,1 litru de lac 2k cu un intaritor rapid in jur de 100lei setul.1 litru fuller 2k cu intaritor in jur de 80 lei,smirghel in jur de 20-30 coli 20-30 lei.Acum depinde de nuanta..E mai bine ca masina sa fie vopsita la cuptor sa se scape de impuritati.E foarte bun pretul de 700lei ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ar bate si pe mine gandul sa vopsesc masina , aveti idee cam intre ce preturi ar varia ? ma intereseaza sa aiba si cuptor ca sa nu am probleme dupaia.

Variaza intre 500 si 1000 E.

Da...e exceptional 700 Ron si la cuptor. Eu am gasit 1200 (300E)la cuptor cu vopseaua lui. si mici reparatii de tinichigerie pe la praguri.

Modificat de phun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, cam 2 litri vopsea, am inteles de la cineva ca in Alba Iulia ar fi mai ieftina vopseaua pe baza de apa (cca 200 ron/litru).O sa vad, am un coleg la serviciu care mi-a promis vopsea gata intubata ptr. pistol la jumate de pret fata de magazin.Am LC5P cod vopsea.In talon am vioet inscris, sa vad ce gasesc.Multumesc ptr. info.

Acum cca 1.5 ani am cumparat 150 grame vopsea plus fuler si lac cu intaritor la 85 ron.Cam scump in Sibiu.

Si nici nu a nimerit culoarea.Era mult mai deschisa fata de masina.

Modificat de mac23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai oameni buni... eu am vopseaua din germania de un an de zile.. planuiam s-o vopsesc si nu am avut ce-mi trebuie (BANI :D ) si acum m-am decis s-o vopsesc... ideea e ca vopseaua care o am e pe baza de apa cum ziceam.. si nu stiu daca s-o folosesc sau nu... oricum faza e ca trebuie sa-i dau cu lac neaparat ca altfel se duce la prima ploaie... dar nu stiu daca sa o las sa se usuce de tot.. sau s-o las mai putin...o fi buna de ceva sau nu.. chestii d-astea :D

a vopsit vreunu dintre voi cu asa ceva?

dati-mi va rog un detaliu ceva..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nu inteleg de ce ai optat neaaparat pe vopsea pe baza de apa? :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am optat .. la momentul respectiv mi-a fost adusa de cineva... nu am citit in amanunt pe ea si nici nu am desfacut-o.. de asta intreb.. cei vare lucreaza cu vopsele de genul cum fac?.. e acelasi principiu ca la vopseaua metalizata, sa dai stratul de baza si pe urma lacul??

faza e ca fiind pe baza de apa va inchipuiti ca nu o pot diluantul nu are nici un efect... dar in lac o sa trebuiasca sa pun diluant si ma gandesc sa nu alunece pe cealalta...

nu am mai vazut pe nimeni care sa vopseasca cu asa ceva.. si nu stiu ce sa fac :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa uscarea vopselei pe baza de apa..dar uscare totala,se poate aplica lacul fara probleme.Ai grija cu vopseaua respectiva sa nu isi piarda valabilitatea ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Darkgrin eu iti ''propun'' sa vinzi k@k@t^ ala de vopsea si sa-ti cumperi o vopsea pe baza de ulei sau pe ce baza o mai fi ... Mi-am vopsit masina de 3 ori pana acum, partial - capota, aripi, praguri.. la aceasi vopsitorie (PROFESIONALA), care foloseste DOAR vopsea pe baza de apa, marca SIKKENS(vopsea folosita si pe masinile de la F1!!!) si vreau sa-ti spun ca dupa cca. un an de zile, pragurile mele arata ca in prima zi in care m-am dus la vopsitor, interiorul la aripi la fel... Produsele pe baza de apa, cum mentiona un coleg anterior, sunt Eco, dar cu eco lor cu tot TU esti cel care devine fara ecoU dupa cate injuraturi o sa bagi.

Cei care aveti unde sa vopsiti masina la cuptor sau in camp electrostatic, NU MAI STATI pe ganduri!!! In camp electrostatic este mai scump, dar merita toti banii!!! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DanuAL..nu ai fost multumit de vopseaua pe baza de apa..sau din contra ai fost foarte multumit???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai Gabi, daca ii propun sa vanda k@k@tu de vopsea ... cat de multumit as fi?!?!!?!? E o porcarie de produs care costa destul de mult, iar proba/testul de 7 luni in care am prins si iarna (sare, nisip, etc - si vara) m-a dezamagit complect!!! Mi-am platit avans la un alt service care lucreaza cu vopsea pe baza de ulei/rasinii (nu stiu exact), dar care cu siguranta tine mai bine!!! In aceasi perioada in care eu mi-am dus masina la vopsitoria profi... un alt baiat cu masina facuta/incheghata din 2 bucati, si-a dus-o si el la vopsit in alta parte, la serviceul de care am mentionat ca lucreaza cu vopsea pe baza de ulei/rasinii, iar acum, dupa cca. 1 an de zile, la mine e PRAFFF - rugina a dat inapoi in toate piesele ce le-am vopsit integral(!!!), dar DOAR in portiunile cu care am avut probleme, iar la baiatu cu masina din doua bucati, nu se vede nimic, mai mult de atat, lui i-au polisat stratul de lac, ceea ce a dus la disparitia ''cojii de portocala'', in aceasi bani ... N-am cuvinte!!! De cate ori ma uit la masina, sincer, imi aduc aminte de mellodia lu' Dan Bitman ... si baietii plang cateodata .. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai am o idee :D... daca as ramane la vopseaua asta.. dar in locurile unde am avut probleme sa folosesc inainte de vopseaua pe baza de apa.. o vopsea pe baza de rasini.. si dupa asta sa ma folosesc de "tampenie" sa inteleg ca ar fi mai ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU!!! Cumpara o vopsea normala si gata. Pe aia nemteasca bazata pe H2O arunc-o in toaleta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se amesteca apa cu rasina.. si cu siguranta vei obtine si diferite nuante! Cred ca PHUN ti-a raspuns cel mai concret legat de vopseaua pe baza de apa!!! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DanuAL..ST.multa lume e nemultumita de vopseaua pe baza de apa ;) Asta am vrut sa stiu daca ti-a iesit bine.Nici nu exista termen de comparatie vopsea apa-vopsea solvent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna, am fost la o spalatorie unde au avut aia presiunea prea mare, cred. La sfarsit am observat ca mi-a sarit lacul de pe vopsea in cateva locuri. Cam ce metode de reparatie mai ieftine propuneti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

portiuni mari de ordinul centimetrilor sau doar local puncte mici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!