Jump to content

vopsea masina


dbmaster
 Share

Postare recomandată

pai reteta spune asa..la o cutie de vopsea, o cutie de intaritor...dar cutiile nu au aceiasi cantitate :flower:...deci la duralchid de exemplu , o cutie de vopsea cu o cutiuta de intaritor(merge si mai putin intaritor, dar astepti mai mult si risti sa se si scurga)

ps: dupa ce ai pus intaritor in vopsea nu mai pune vopseaua la loc in cutie daca iti ramane k se face beton :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 153
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • r.alex

    10

  • Darkgrin

    9

  • DanuAL

    9

  • DEY_tm

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

am reusit intrun final sa vopsesc ce am avut de vopsit. insa acum nustiu cu ce sa iau punctele albe dupa geamurile spate.... numi imaginam ca o sa ajunga pana acolo .... puncte multe de vopsea... am incercat cu diluant si benzina pana acum . aveti alta ideie? mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca cu diluant nitro (nu din ala pt. vopsele alchidice), acetona sau cu decanol (e un decapant care inmoaie vopseaua pe baza de ulei nu stiu daca merge si la vopsea de masina), daca nu merge nici una atunci printr-o metoda mecanica, lama de ras sau o racleta ascutita, cu grija sa nu zgarii geamul.

Modificat de lupo_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oki doki . o sa incerc . mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum scap de acel aspect de coaja de portocala ? ca asa am inteles ca se cheama vopseaua cand e data si se formeaza cu puncte .... adik nu iese uniform . e vreo sansa sa o aduc la normal ? ink nu sa dat lacul pe masina . mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalin_ucc

Poate totusi o fi intre , noi si vopsitori auto care sa ne indrume (si pe noi ceilalti) catre o marca de vopsea in special .

rugam pt. reglemntari(numai noi stim cum?????????????????))))))))))

Cine stie in IASI o vopsitorie cu preturi ok sa icama zica si mie.

LN5Y II COD-UL

PT. O VOPSIRE TOTALA????

Modificat de catalin_ucc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

revin cu o problema pe cat de grava pe atat de scumpa :Driver:.

Anul trecut tot in perioada asta : iunie-iulie, am revopsit masina in totalitate. Atunci am dat in jur de 3000 de lei + 500 de lei tinichigerie si alte piese ( praguri + aripi ) . Cei de la vopsitorie mi-au zis ca au dat vopseaua toata jos pana la tabla pentru ca reactiona cu vopseaua cea veche. Problema apare ca dupa nici un an, mai exact ieri, am observat ca vopseaua e inflorita in anumite parti exact cum era inainte si se vede rugina cum iese la suprafata, atat pe capota cat si pe usi, in zonele in care a fost ruginita mai rau. M-a costat totul enorm de mult si nu iau in calcul munca mea in antifonarea ei si echiparea ei la loc + retusuri.

Ca sa va dati seama cat de grava e situatia. Pe toata suprafata masinii sunt musculite lipite in lac care acum se iau cu tot cu vopsea. E atat de subtire lacul ca atunci cand a dat o pietricica in capota acesta s-a jupuit in zona respectiva foarte mult. Clar si-au batut joc in ultimul hal de mine si banii i-au incasat. E plin de fraieri pe lumea asta ca mine.

Intrebarea mea e urmatoarea :

merita sa o mai revopsesc inca odata ?

merita sa ii fac eu cu propria mana tinichigeria inclusiv revopsitul :|.

Am investit peste 2000 de euro in masina asta. Nu stiu ce sa mai fac. Sa schimb caroseria cu totul .... deja ma termina psihic.

Modificat de untouchablle
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta factura de la ei, mergi frumos si le-o arunci in nas, probabil ca au bunul simt sa ti-o refaca moka! Ce culoare ai bagat in ea, sau sunt mai multe? 3000RON mi se pare foarte mult pentru un golf!

Daca e sa o faci tu si te pricepi, ai mult de lucru! Cum au zis ei "pana la tabla", apoi o gramada de intaritori, vopsele, lacuri, etc, etc!

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3000 RON? Ti-au bagat-o la cuptor ? Eu am o oferta pentru golful meu de la un vopsitor acasa cu 1000 ron fara cuptor.Acum nush daca merita fara cuptor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ei au zis ca au bagat-o pe cuptor. Cuptorul lor arata ceva de genul unei camere inchise cu niste placi de lemn =)) si o aeroterma mai mare. Ma rog era vara deci era cam acelasi rahat. Am discutat cu fratemiu si ghici ;)). Cica e vina mea ca am cumparat vopseaua proasta, la fel si lacul si ca omul ala si-a facut treaba bine.

Ca vopsea am cumparat de la Policolor ( Klar parca ), albastru de catifea, lac Klar Profesional iar restul materialelor le-au cumparat mesterii aia.

Pana la urma imi strang bani si o fac singur. Mi s-a pus goanga rau pe creier si am decis sa o refac eu singur sau cu ajutorul unor prieteni. O sa o duc intr-un hangar ceva si o desfac bucati. La fel cum am echipat-o inainte atat la interior cat si la exterior o sa ma descurc ;).

Viitoarea culoare cred ca o sa fie negru mat :)).

Wish me luck :D !

Modificat de untouchablle
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pun pariu ca o sa ti-o faci tu mult mai bine decat ti-au facut-o aia. Alta treaba iese cand iti pasa ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand pui suflet si pasiune iese o treaba super faina.Ar trebui sa fi luat o garantie de la ei.Sa ne pui si noua o poza cu minunea vopsita. :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi un fraier cu masina mi-a atins masina pe lateral.Eram parcat in fata blocului. Am atinse si indoite amandoua portierele de pe partea stanga.De prins nu-l mai prind caci nu l-am vazut.Cam cat m-ar costa sa le fac?

post-56786-1276692199_thumb.jpg

post-56786-1276692207_thumb.jpg

Modificat de smoto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fix aceeasi problema o am si eu.Aripa din spate dreapta este stearsa + pe toate usile pana in bandou este sarita vopseaua de la piatra.Probabil a fost vopsita de mantuiala candva in tinerete.Am fost si m`am interesat,800 ron ma ajunge toata afacerea.Vopsit toate 4 usi de la bandou in jos.Mult,putin?Deocamdata mai caut si alte vopsitorii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge sa ii faci un "rece" ?? Pe acolo pe unde nu a facut cute macar .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fix aceeasi problema o am si eu.Aripa din spate dreapta este stearsa + pe toate usile pana in bandou este sarita vopseaua de la piatra.Probabil a fost vopsita de mantuiala candva in tinerete.Am fost si m`am interesat,800 ron ma ajunge toata afacerea.Vopsit toate 4 usi de la bandou in jos.Mult,putin?Deocamdata mai caut si alte vopsitorii...

Multicel avand in vedere ca un vopsitor acasa mi-a dat o oferta de 1000 - -1500 ron in functie de tinichigerie, pentru vopsit toata masina fara cuptor.Riscul e ca nu are cuptor.Am aflat ca faza cu cuptorul ii aduce un spor de viteza vopsitorului si nu aduce in schimb nimic in calitatea vopsitului.Sfatul lui dupa aceea e sa nu speli masina vreo 7 zile, si ma gandesc daca nu am garaj si o prinde vreo ploaie?

Modificat de smoto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asta e pretul, daca nu aveai nimic indoit pe la ea si era doar suflatul, probabil ca nu treceai de 1000 ron. Cat despre garaj, mai bine cauti prin vecini la cineva sa o cazezi o saptamana, sunt multi pe la blocuri sau case care au garaje si nu le folosesc. Eu am vorbit cu cineva sa o vopsesc doar la exterior, cumpar doar vopseaua, intaritorul, chitul si hartia de smirghel. De vopsit o vopsesc intr-un garaj mare (cam pentru 2 camioane), acolo imprumut de la cineva un compresor + pistol de vopsit. Mana de lucru o sa fiu eu, un prieten si meseriasul (vopsitor cu experienta). Estimez cheltuieli de ~500 ron + mana de lucru a meseriasului, care nu o sa fie prea mult. In talon scrie doar ROSU, oare pot sa-mi aleg orice nuanta de rosu? Atasez si o poza (prima) cu masina si alte cateva cu optiunile de care dispun, as vrea sa o fac toata rosie, poate va dati si voi cu parerea cum arata mai bine.

post-58504-1276723823_thumb.jpg

post-58504-1276724008_thumb.jpg

post-58504-1276724042_thumb.jpg

post-58504-1276724051_thumb.jpg

post-58504-1276724075_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit si eu azi iarna, sa ma trezesc cu portierele de pe dreapta lovite(mi-a luat baiatu` sau gagica vopseaua, pana la tabla)! M-as apuca si eu singur de vopsit, dar mai intai tre un tinichigiu sa`mi indrepte toate "ridurile" :vwrullz: nu stiu cat de dificil e, tre slefuit la vopseaua veche pana`mi sar capacele! Partea buna e ca as avea unde sa o fac singur (are un unchi de-al meu compresor, pistol pt vopsit, dar nu le foloseste, nu stie vopsi, le-a luat de dragul de a le avea)

Masina e mare, cat ma costa oare vopseaua cu intaritor? Si da, sa nu uit, in talon scrie gri metal. Tre sa o fac asa? Ca din cate stiu eu, metalul e mult mai scumpa decat vopseaua mata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DEY_tm : Cea din a 4 poza arata cel mai bine.Restul parca bat spre portocaliu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaa... boss, scuze, nu m-am facut inteles, eu ziceam de cum o sa o fac, eu zic ca mod de vopsire, nu de culoare. Adica sa o vopsesc toata rosie, cum e in a 2-a poza sau sa las buza fata-spate si praguri negre, cum zici tu de poza a 4-a. Culoarea o sa o aleg eu atent, cel mai rosu rosu ;)

Multumesc si numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ii lasi buza fata-spate neagra,vopsesti bandourile si spoilerele in intregime ( fara aerisirile din fata),pragurile le vopsesti la culoarea masinii si dupa pui ornamente din plastic pe deasupra.Exact ca in poza 4 :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar nu stiu cat ma ajunge cu o buza de gti si cu 2 praguri, ar trebui sa vad cat costa noi, din cate am vazut pe la dezmembrari, au niste preturi ... parca vor sa scoata banii pe 2 masini de pe una singura. Daca as face-o cum e in a 2-a poza, nu mi-ar mai trebui nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

GRESIT!! sigur vor sa scoata bani cam de 4 masini din una :) ... daca stai sa calculezi un pic, cam asta e :P

Cea din a doua poza arata bine, ideea e ca o avantajeaza jantele farurile si tripele...acum tu decizi ce-ti place... parerea celorlalti nu ar trebui sa ti-o schimbe pe a ta...ce iti place, asta faci.. Sa nu iti para rau dupa :Driver:..(daca faceam ca mine era mai bine :P )

bafta si spor la treaba, poate ne arati si noua ce a iesit

Modificat de Darkgrin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DEY...lasa-i bandourile negre si barile le viosesti doar la jumatate. Eu cel putin asa voi face. Acum...asa e....fa-o cum iti place.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A incercat cineva folie? Toata masina....

Financiar este mai rentabil, dar oare cum arata si cat tine?

merita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!