Jump to content

vopsea masina


dbmaster
 Share

Postare recomandată

Pt. bara inainte de vopsea se da cu un gen de sprit-chit ca cel care se da pe tabla inainte de vopsire dar special pt. plastic. La laboratoarele unde se prepara vopseaua dupa cod trebuie sa aiba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 153
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • r.alex

    10

  • Darkgrin

    9

  • DanuAL

    9

  • DEY_tm

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Primer pentru plastic parca se numeste,este o solutie care se da pe barele din plastic dupa ce sunt curatate bine si face ca vopseaua sa adere bine la plastic si sa nu se exfolieze.

Modificat de mihai_mihai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal

sunt mai nou pe vwforum....

am vazut postul dar nu stiu cu cine si cum pot vorbi sa imi vopsesc si eu masinuta

vreau sa fac niste calcule , daca sa o vopsesc toata sau doar unde are problemutze (aripa, usa spate,capota)

astept un raspuns

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa iesi mai bine daca o vopsesti toata. Preturile sunt in jur de 100 E per element. Tu ai 3 inseamna vreo 300 de euro. Cu banii astia gasesti sa o faci toata boboc. (Cel putin pe la noi prin zona cam asa e)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, mersi baieti, o sa ma interesez la Timisoara la Policolor, de acolo vreau sa iau si vopseaua. Cat pentru viperlucian, asa am si eu problema doar cu usa soferului, cu capota si cu hayonul. Mesterul mi-a zis ca le face boboc, vopsea pe calculator, dar ca e posibil sa fie mai lucioase elementele vopsite recent (era si logic) si m-a indrumat sa ii dau polish periodic sa nu se observe (tiganie ... in opinia mea), i-am dat un NU categoric, un mersi pentru intentie (mai bine zis pentru teapa ce avea sa urmeze) si acum intentionez sa o fac de mana mea, sper sa si reusesc si sa apar pe forum cu poze cu tot procesul si mai ales cu rezultatul final (unul imbucurator sper). Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai scule si iti iese bine iti urez mult spor ...o sa ai nevoie

eu nu am alta varianta decat sa ma duc la cineva....o sa incerc pe la tot felul de vopsitori prin bucuresti (daca stiti ceva astept pm) si voi reveni cu detalii

@ciocanaru: tot asa ma gandeam sa o vopsesc toata ..macar stiu ca facuta la fel...

toate bune

Modificat de taz21
Nu mai da quote la mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, compresor are un prieten, are si un garaj imens, o sa ma ajute la "matuit", chituit, izolat ce nu vreau sa vopsesc (vreau doar exterior), de vopsit nu mi-e frica, am mana usoara si imi plac lucrarile migaloase, provocarile, asta e una, nu? Mersi pentru gandurile bune. Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, si eu vreau sa-i fac tabla si s-o bag la vopsit cat de curand.

O problema o am la praguri, au cam fost lovite.Intrebarea mea este...se mai poate face ceva la ele? Ranforsare? Sau va trebui sa le schimb? Nu prea ma pricep.

Daca va trebui sa le schimb stie cineva cam la ce bani sunt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, compresor are un prieten, are si un garaj imens, o sa ma ajute la "matuit", chituit, izolat ce nu vreau sa vopsesc (vreau doar exterior), de vopsit nu mi-e frica, am mana usoara si imi plac lucrarile migaloase, provocarile, asta e una, nu? Mersi pentru gandurile bune. Numai bine

Legat de vopsit am gasit AICI un articol destul de detaliat, sper sa nu fie considerat reclama

Si eu vrea sa ma apuc la vara de treaba asta cu vopsitul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, si eu vreau sa-i fac tabla si s-o bag la vopsit cat de curand.

O problema o am la praguri, au cam fost lovite.Intrebarea mea este...se mai poate face ceva la ele? Ranforsare? Sau va trebui sa le schimb? Nu prea ma pricep.

Daca va trebui sa le schimb stie cineva cam la ce bani sunt?

la vento am schimbat si eu pragurile sunt cam 60-70 lei/bucata. de manopera nu stiu sa iti zic eu am lucrat mai multe atunci la masina... ai grija ca dupa montarea pragurilor sa iti sudeze si suporturile pentru cric sau sa iti puna 4 bucati de tabla groasa altfel s-ar putea sa ai surpriza cand pui cricu sa indoi pragul

Modificat de omu_negru84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot e vorba de vopsit masina, rugam cei ce au facut lucrul asta sa posteze niste imagini sa vedem ce le-au iesit

bafta :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe la rubrica "MASINA MEA" am vazut transformari si tot felul de lucrari, masina in diverse stagii, rezultatul final, puteti da o geana si n-o sa va para rau. Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare, daca stiti recomandati-mi si mie va rog o vopsitorie buna pret - calitate din Brasov.Chiar si Campina sau Ploiesti, eu sunt din Sinaia.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

r.alex daca gasesti prin brasov o vopsitorie buna pret-calitate sa ma anunti si pe mine cu un mesaj ca si eu am nevoie de o vopsea noua la masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut am si eu un golf 3 din 93 si a luat`o putin rugina in unele locuri + ca am o aripa putin ciufulita ma poate ajuta cineva cu un service din bucuresti unde as putea sa o vopsesc complet la un pret mai bunicel ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cauti in Bucuresti? Nu e mai ieftin sa o vopsesti la tine in Vaslui? Cu cat dai pe drum, chirie, si mancare aici, mai bine stai acasa.

Modificat de CVA G3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chestia e k eu locuiesc in bucuresti

trebuia sa aduc mici modificari profilului :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spuneti-mi si mie este o diferenta la calitatea vopselii de pe masina daca a fost facuta fara cuptor? Oare merita sa o faci fara cuptor la un vopsitor acasa? Daca apare rugina chiar si dupa 2-3 ani nu cred ca merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

smoto,nu prea ma pricep,dar este o diferenta in calitate.Cel putin din punct de vedere vizual, deoarece o vopsea lasata sa se usuce natural prin stiu eu ce garaj are mult mai multe sanse de a fi contaminata de praf si astfel nu va arata niciodata ca o vopsea uscata in cuptor.Asa mi-am vopsit fosta masina si pe langa faptul ca aveam o urma de frunza pe plafon a iesit si nasoala vopseaua.Iar rugina a reaparut la cateva luni dupa....deci cred ca si asta este un risc daca nu este facuta in cuptor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, daca stiti recomandati-mi si mie va rog o vopsitorie buna pret - calitate din Brasov.Chiar si Campina sau Ploiesti, eu sunt din Sinaia.

Multumesc.

Mi-am vopsit la Aurserv (este in Bartolomeu pe strada Ghimbaselului) spoilerul fata la lupo cu 320RON (aproximativ nu mai stiu exact, este un an de atunci) si am fost destul de multumit de calitate si au nimerit destul de bine culoarea (am auzit ca vopsitorul de acolo a lucrat la reprezentanta la Tess).

De evitat reprezentanta Volvo-fosta reprezentanta Dacia-si lucratorii de acolo tot fostii lucratori inca de pe vremea impuscatului> nu au nimerit culoarea, vopsea cursa (au dat pe aripa si spoiler cu vopsea ca atunci cand pui o plomba la doua masele alaturate - nepermis) pe spoiler au vopsit am impresia fata sa-l pregateasca intr-un cuvant BULEALA, numai ca eu nepriceput in asa ceva mi-am dat seama mai tarziu, acum asta este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

o intrebare pentru cine stie si a patit. am cumparat vopsea la cod plus intaritor ....mi lea pus in niste cutii separate... le am de vreo 2 saptamani ... astazi cand am desfacut cutiutele sa vad in ce stare sunt am observat ca cea cu intaritorul nu e in regula. intaritorul sa facut ca o gelatina . daca intorceam cutia cu parte de jos in sus nu curgea nimic. am amestecat in ia si acum facut din nou o substanta lichida insa zici ca are puncte de aer prin ia foarte multe... si nu mai e transparenta.... al mai pot pune in amestec cu vopseaua ? trebue sa folosesc vopseaua fara ia ? sau ce pot pune in loc de acel intarotor. mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel intaritor daca prinde aer se face la inceput gelationos apoi beton, sfatul meu e sa mergi sa mai cumperi inapoi acea cantitate de intaritor pt ca e foarte important in amestecul cu vopsea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok . mersi frumos . deci nu merge folisit. dimineata o sa-mi cumpar altul . mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrun final mam hotarat sa vopsesc toata masina ... si asa nu am ce face zilele astea ... insa am nevoie de putin ajutor.. cum fac amestecul .....

daca as avea 1 litru de vopsea , 1 litru de intaritor , 1 litru de diluant .... cum si in ce proportii le amestec sa iasa bine ... apoi sa le bag in pistol si sa o dau pe masina ... ? nu de alta dar am amestecat eu niste vopsea cu intaritor si a iesit o bucata de mamaliga :| serios.. multumesc frumos si astept idei .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa o vopsesti singur arunca un ochi aici, mie mi s-a parut interesant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!