Jump to content

nu mai trage bine


adrian ionut SRA
 Share

Postare recomandată

adrian ionut SRA

salut am o probiema la un polo 6n AEV 1.0. de ceva timp nu mai trage bine, am schimbat bujiile ,bobina, filtrele le schimb mereu la timp, sonda lambda e noua dar in 2 zile am gasit-o neagra si am observat ca zgomotul motorului e mai pronuntat, se aude ca si cum e toba sparta. cand nu se aude asa  trage un pic mai bine cand incepe sa faca e moarta. nu inteleg nimic 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ceea ce zici e posibil sa iti rasufle evacuarea pe la racordul flexibil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu colegul. Uitate pe sub masina si vezi sa nu fie rupt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrian ionut SRA

am facut  si diagnoza  si nu apare nimic, sistemul de esapament este in stare impecabila


zgomotul vine din spate de la finala ca si cum ar fi toba sport

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica toba spate partea de sus sar putea sa fie arsa asa a fost la mine. cind mergeam mai turat urla de ma luau dracii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vine din spate ca si cum ar fi toba sport, poate e infundata finala ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gheorghe Florin

salutare contacti inperfecti sonda lambda bank 1 sau bank 2 depinde e anul de fabricatie prima e aia de sus vizibila daca deschizi capota a doua e ce de la toba intermediara este putin ascunsa daca nu ma insel este pe partea pasagerului !!! Sau daca sa mers doar drumuri scurte prin oras si atat verifica finala daca nu cumva are apa in interior ! (de la condens) Bafta 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrian ionut SRA

are momente cand se aude mai sport,in momentul in care nu se aude trage bine cand o apuca e moarta.Am disperat nu stiu ce sa mai fac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la ce ai relatat in ultimul post este ca si cum ai pierde compresie pe evacuare,ca si cum nu am mai inchide bine supapele de evacuare si toata "explozia" se pierde pe evacuare (asa reiese din ultimul tau post si afirmatia mea vine din faptul ca si eu la un fiat am patit asa ceva)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, de aproximativ 2 zile aceeasi problema o am si eu , zgomot asemenea unei tobe sport si trage destul de prost , din cate am mai discutat  se pare ca problema ar fi de la evacuarea  / racordul flexibil , o sa merg maine cu ea sa i fac o verificare  si o sa postez ce probleme am constatat . o zi buna sa aveti

 

 

 

" vw polo - 1999 , 1.4 benzina "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sa nu fie catalizatorul spart sau infundat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut

 

ati rezolvat aceasta problema?  am si eu o masina la care i se aprinde becul de check engine in bord ,nu mai trage si se aude un zgomot ca de toba sparta . Am fost cu ea la un service si a depistat flexibilul de la toba spart. Am fost de l-am reparat ,masina a mers bine 30km , apoi aceleasi simptome,nu mai trage. Am dus-o la reprezentanta , i-a dat defect senzorul de contrapresiune gaze ardere cum ca nu functioneaza. L-am schimbat si pe ala, totul ok, masina a mers vreo 600km,apoi din nou ,nu mai trage,si becul de check engine aprins in bord. 

 

Ajutati-ma va rog, la reprezentanta imi spune ca trebuie desfacuta toata instalatia de alimentare sa verifice tot, alt service imi spune ca injectoarele sunt de vina...

 

Mentionez, masina este diesel. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FA din nou o diagnoza si vezi care este problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!