Jump to content

problema electrica.12tsi merge in 3 cilindri


nifelheim
 Share

Postare recomandată

Salut

 

Intamplare:

- ieri pe autostrada mergand inspre Cta se aprinde martor check engine & Esp

- incepe sa mearga in 3..nu mai trage...max 100km/h

- ajung in cta ,pune un nene un tester si identifica eroarea : fault engine pe cilindrul 3(aparent bujiile - am 80.000 km cu masina fara sa le fi schimbat)

- schimb bujiile insa din neatentie imi rupa o fisa, pune o alta folosita,alt model..ma rog...maisna merge binisor...

- plec inspre Buc...pe autostrada iar apare eroarea, iar in 3...samd.

 

Vi s-a intamplat ?Posesorii de TSI?

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gresit !!! 1.2 simplu e in 3 cilindri, 1.2 tsi e cu 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai topic dedicat tsi. Schimba fisa mai intai. Sper ca ai schimbat TOATE bujiile. Apoi muta bobina si vezi daca se muta si eroarea... Apoi ne anunti si pe noi

Sent from my GT-S7500 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe O2 FL nu sunt bobine pe fiecare piston deci nu are ce sa mute. Incearca cu schimbarea de fise.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi fisa numarul 2 din stanga (stanga e partea cu volanul) sa nu iti dea la masa in aparatoarea catalizatorului sau in conducta de carburant.

Se stie de problema si piesa de schimb (fisa)vine cu o protectie in + fata de fisa din fabrica dar si aia e destul de prost gandita pt ca iar se topeste in protectia catalizatorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

clar eroarea este pe pistonul 3. acum schimb bujiile.(prefer tot NGK .cei de la piese auto mi-au recomandat si bosh insa diferenta e undeva la 7 ron,deci acceptabil) si schimb si fisa nr 3.revin cu update.

multumesc tuturor pt sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am cumparat eu NGK cu 50 lei bucata.

In reprezentanta e 98 de lei, cam aceleasi bujii. In Ianuarie aveau un pachet , schimb 4 bujii si manopera la 316 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e urias pretul la reprezentanta. se simte vreo diferenta dupa inlocuire ?

Modificat de polotsi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU.

Urias sau nu am ales sa le schimb cu manopera lor de 70 de lei, Total a fost 270 lei, deci nu mare catig(46 lei).Dar am vrut sa fie trecute in carte.

Modificat de bogdanpiatra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

95 lei bucata. bujii NGK .merge bine acum insa am alta problema cu ASR ul care se aprinde aiurea...si ramane asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de ASR, neaparat o diagnoza si vazut despre ce e vorba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdanpiatra, merge sa vii cu bujiile tale si sa platesti doar manopera ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu o sa primesti garantie.iti trece pe factura piese aduse de client

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am mers cu bujiile mele si am platit doar manopera.

Garantie primesti in conditiile legiii................, era inscrisa in factura,, adica, daca reclami ceva si e din cauza bujiei o iei in brate si te duci cu ea acolo de unde ai cumparat-o. evident ca manopera probabil ca se plateste.

 

Am scris si la capitolul revizii, in momentul cand am solicitat pret pentru schimbarea bujiilor pretul era 98 lei de bujie si 70 de lei manopera. Deci cam 470 de lei.

Eu am cumparat 4 bujii cu 50 de lei si cu manopera am ajuns la 270 de lei.Economia ar fi fost de 200 de lei.

 

In schimb, peste o saptamana,  in ziua reviziei aveau oferta schimb bujiii si manopera la 312 lei(banuiesc ca aceleasi bujii de 98 de lei). Daca as fi stiut dinainte sigur luam de la ei, asa am mers pe mana mea. Deocamdata e bine, am 1000 de km de la revizie si e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdane .....tu cati km  mai ai cu masina ? Leonul meu este inca tanar la 34.000 km si 3 lanturi :D in rest nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

51500 km, 2010, 2 lanturi( din care si prezentul zornaie aleator). In rest nimic, dar eu zic ca e de ajuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce ai schimbat bujiile la 51.000 ? eu am trecut de 60.000 km acum , imi poti spune la ce reprezentanta aveau oferta de schimb 312 lei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am schimbat la revizia a 4-a intrucat nu vroiam peste 9000 de km sa umblu iar prin service, si oricum, avand in vedere ca toate operatiunile le fac mai inainte de termenul dat de fabrica am considerat ca nu are ce sa strice, ba din contra.

 

La Cybernet Piatra Neamt si Bacau aveau acea oferta cu 312 lei.

Modificat de bogdanpiatra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cica nu ar fi aceleasi buji si diferenta nu este doar de pret.Valabil  si la filtre OEM vs aftermarket.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicio o piesa AM nu este ca cea OEM, din ce stiu, cele OEM mai trec de un quality control din partea VAG. Daca gresesc, scuze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt identic aceleasi bujii ca cele care le am din fabrica de la mama ei. Cele de fabrica mai aveau in plus inscris "vag".

 

Nu intotdeauna ce e din fabrica e fara cusur. A se vedea lantul la 1,2 tsi( a trecut printr-un quality control de mare finete, inclusiv si al doilea lant).

Bujiile vechi nu le-am inlocuit de rele la 50565 km, ci la interval de timp. Le am in portbagaj, la nevoie. Dar cred ca nu e cazul. 

La inlocuirea bujiilor aduse de mine, mai intai au fost verificate in sistem ca si cod, si abia apoi montate.

Modificat de bogdanpiatra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!