Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 3


Makron
 Share

Postare recomandată

On 06.06.2018 at 18:35, Alextz a scris:

Deasupra vine piesa de la superskoda care o iei cu 50% mai ieftin de la reprezentanta si contine si sufa prindere + inel centrare.

Am dat mail la Porsche Nord si am obtinut preturi :

suport roata de rezerva  253,03 
surub fixare 40,67 
cric 215 lei 
cheie prezoan roata 128,08 lei 

Jeez. Dezmembrari scrie pe mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce te asteptai? Cind am vrut sa iau magarus, mi-au cerut 1700 fara TVA pe el ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cricul vine in suportul de roata de rezerva. Nu ai nevoie de surub fixare vine si ala in chit.

Ti-am scris si pe pagina anterioara dar se pare ca degeaba.

Uite aici link cu poza. http://www.superskoda.com/Skoda/OCTAVIA-III/Octavia-III-RS-original-Skoda-kit-for-spare-wheel-change

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai scris degeaba, probabil o sa il iau de pe superkoda . Am zis sa intreb si la Porsche, sa fiu sigur. Unele accesorii uneori sunt mai ieftine la dealer decat la superskoda. Nu a fost cazul de data asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare. doresc sa montez o camera de bord la masina  personala (octavia 3)   si as dori  un sfat    pentru a gasi solutia ideala  pt acel 12v doar cu contactul pus.

am  auzit despre :

-siguranta nr 35 - Far, reglarea fasciculului farurilor (pe înălţime), ştecăr de diagnoză, cameră video. radar

-40 -Priza de 12 V

-47 - Ştergătorul de lunetă

-48 - Nealocat          (posibil aici sa intrerupa  la start-stop)

Unde e mai ok , sa nu intrerupa camera nici la start-stop    si nici sa suprasolicite ceva ?

Multumesc 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,


Am achizitionat o masina la mana a doua din Germania de la o firma autorizata VW.

Acesta nu mi-a furnizat prea cunoscutul COC (Certificate of Conformity) in care apar trecute dimensiunile anvelopelor pentru a fi trecute in cartea masinii cand se elibereaza documentele de la RAR. Vanzatorul mi-a spus ca in Germania la VW costa 70 de Euro si se elibereaza in 4-5 zile, dar mi-a spus ca il pot achizitiona si din Romania de la VW.

Merita achizitonarea acestui COC (Certificate of Conformity)? Acesta este general pe coduri de motoare sau pe serie de sasiu? 

Banuiesc ca ar trebui sa arate ca cel din atasament pentru Skoda Superb Combi 3.6.


O zi buna,

CoC Superb 3T Combi 3,6.pdf

Modificat de fpalexb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am pot abtine sa nu intreb ce legatura are ce vrei tu sa afli cu Octavia 3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Credeam ca se incadreaza in aria tehnica. Te rog sa stergi postare mea anterioara si aceasta. Voi cauta mai bine, unde pot intreba acest lucru.


AlexB

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot ai intrebat, te si lamuresc - COC ul e pe serie de sasiu, priveste masina ta, e folositor la inmatriculare in unele tari, in Romania nu foloseste la inscrierea rotilor in CI, pentru asta trebuie hartie de la dealer/importator. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca il ai , se foloseste si la noi .  La mine masina a venit cu CoC si au trecut dimensiunile in CIV la RAR. 

Modificat de ktf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Intre timp am reusit sa fac rost de CoC, dupa care am verificat Cartea de Identitate a Autovehiculului si lipsesc 2 dimensiuni pe 16".


AlexB

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa ne spui si nou cum ai facut rost de COC? poate sunt ai alti colegi care au nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,


Dupa lungi cautari pe google si forumuri, sunt foarte multe pagini electronice care ofera COC-ul pentru aproximativ 80 Euro, dar am ajuns sa citesc pe un forum englez ca masini importate in Anglia pot primi COC-ul gratuit de la ei, respective VW UK, avand in vedere ca in Anglia este necesar COC-ul pentru inmatricularea masinilor acolo.

Metoda este simpla (http://www.skoda.co.uk/owners/vehicle-import-export):
- trebuie sa existe o adresa reala in Anglia, o cunostiinta sau ruda, pentru ca acesta se transmite doar prin curier;
- se transmite o corespondenta electronica catre type.approval@vwg.co.uk, cu documentele masini (in cazul meu brief I si II, avand in vedere ca masina este cumparata din Germania);
- in 2-3 zile se transmite COC-ul prin curier in Anglia (nu stiu daca este in original sau alb-negru, eu l-am primit scanat alb-negru, de la cunostiinta din Anglia).

Sper sa fie de ajutor acest lucru persoanelor care au cumparat masini la mana a doua si nu au primit COC-ul.


AlexB

Modificat de fpalexb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

Sunt proaspat posesorul a unei Skoda O3 2014 1.6 TDI DSG. Am 2 intrebari din topicul "Intrebari Generale":

1. Am un set de Jante de tabla + cauciucuri de pe Octavia 2 -2006 veche. Conform talonului dimensiunea cauciucurilor este valida 195/65/15 - dar nu stiu daca jantele se potrivesc. Aveti Idee?

2. Cum pot afla modelul de DSG de pe ea? Stiu ca sunt 3 modele de DSG pe aceste modele: DQ250 / DQ200 / DQ500 -  intrebarea mea este daca este umeda sau uscata si daca trebuie sa schimb uleiul sau nu la cutie.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Se potrivesc, doar ET ul s-ar putea sa fie problema dar bineinteles, daca vrei sa afli, proba e sfinta, nu cred ca e foarte greu sa dai o roata jos.

1. Dupa cum s-a mai discuta de peste un milion de ori pe acest forum, motoarele sub 250 nm si fara 4wd primesc DQ200.

Stima si te incurajez sa folosesti cu incredere functia Search.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc,

Ma gandesc ca este un topic intreg despre DQ200 . O sa il caut.

Modificat de vdragos
Citare inutila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este Jurnal DSG7, spor la citit si vezi ca citarea inutila se sanctioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am cumparat masina in 2016 am ales ca optiune PT3 "Pregatire telefon cu Bluetooth comanda vocala", intrebarea mea este nu ar trebui sa pot "comanda" telefonul prin voce? mentionez ca pe volan am un buton dedicat, dar la apasarea lui imi apare pe Infotaiment ca nu este disponibila optiunea. Doresc sa stiu daca este normal sau nu, ca sa cer o verificare la reprezentata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Well unitatea nu stie comenzi vocale in limba romana. Schimba limba unitatii in engleza si incearca sa dai comenzile in engleza (call cutarica etc). Asteptam feedback prompt ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai avut dreptate stie engleza, o sa ma joc cu ea sa vad si ce alte limbi stie. Multumesc pentru informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A folosit cineva setul de antifurturi pentru roti din imagini? Acestea nu au capacele de protectie din plastic ca prezoanele normale. Ma bate gandul sa le bag la vanzare.

20180926_115140_2.jpg

20180926_114951_2.jpg

Modificat de valyemil81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Pentru cine vrea sa fie corect (tot mai putini) trebuie sa stim ca la Skoda nu exista prezoane la roti. Sunt suruburi. La masinile care au prezoane (suruburi prizonier) la roti,  dupa ce pui roata, o fixezi cu piulite. 

  Daca le folosesti, trebuie sa ai grija de cheia adaptoare sa o pui bine si sa nu o pierzi iar la vulcanizari sa desfaci tu cele 4 suruburi si tot tu sa le strangi cu mana. Sa nu-i lasi sa le stranga ei cu pneumatica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ebi Ms de corectura privind denumirea. Teoretic le strang cu pneumatica pana la un nivel si apoi cu dinamometrica. cel putin unde schimb eu rotile vara cu iarna si retur asa face tipul de acolo. La AA nu am fost atent daca a facut acest lucru dar mecanicul a spus ca ei nu recomanda antifurturile deacest tip pentru ca nu prinde bine sistemul si se strica modelul iar apoi esti nevoi sa dai niste bani extra ca nu mai poate fi deblocat din cheie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • Bebeee a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!