Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 3


Makron
 Share

Postare recomandată

Pai si mie imi tragea stanga rau... nu au fost foarte comunicativi cei de la brady... cica unghiul de fuga era in abaterea acceptata de fabricant... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare grup! Am si eu o problme caruia nu reusesc sa-i dau de cap.

Masina in cauza este o Skoda Octavia 3 2.0 TDI 150cp CR DSG6.

Problema la baza este litrometrul. Dupa ce am schimbat litrometrul deoarece acesta nu mai indica deloc, am eroare pe VCDS cu "Resistance to high"

Daca incerc sa fac codare pe Instruments, reusesc sa aduc rezervorul la maxim 1/4 cu toate ca eu am rezervorul full.

 

Pareri? Multumesc!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee daca modul "Offroad" se poate activa la o Octavia 3 4*4 din ianuarie 2015 ? In pozele de prezentare ale masinii (am luat-o SH de pe un site de licitatii) era o poza care m-a facut sa cred ca il am. Dar cand ma duc in meniu sa setez modul am doar normal, sport, eco si individual.

 

 

138951441.jpg

Modificat de ktf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar scout are off-road. Nu si normala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

eu zic ca acolo este informatia de la navigatie.... si nu avea harta/nu stia unde este..... si iti arata numai sageata si cu specificatia - off road - adica, nu esti pe o strada/nu vede/nu stie unde este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, suna logic, multumesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Colegii cu 1.8TSI sau 2.0 TSI, imi puteti spune daca aveti si voi umezeala ( benzina) in zona senzorului de joasa presiune pentru combustibil, cum am eu in poza ? Trebuie dat jos capacul motorului pentru a vedea. Vreau sa stiu daca are rost sa-mi bat capul cu service-ul pentru treaba asta.

Multumesc

pressure_sensor_low_side.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Octavia 3 FL cu led. Am reglat de 2 ori pana acum farurile la reprezentanta... Prima data cred ca n-au facut nimic, a doua oara m-au chemat si pe mine si am vazut ca parea ok fasciculul. Insa mi se pare totusi ca farul dreapta e prea sus?...lumineaza destul de tare indicatoarele stradale si in plus, am patit de vreo 5-6 ori (de cand am masina) sa primesc semnale de la masina din fata pe care o depasesc, deci sunt cumva in spate-stanga  - mai ales pe autostrada. De obicei erau masini mai vechi, gen Cielo, Polo...

 

Iar sa mai platesc o alta verificare ar fi de rasul curcilor. Acum ce sa zic, si pe mine ma deranjeaza uneori lumina de la vreun suv d-asta nou, insa am oglinda heliomata, si am avut si pe vechea masina. Asta sa fie motivul?

Cine are Octavia d-asta noua :) , la voi cum e lumina de la far pe lateral-dreapta?

Multam...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@SwatKat Nu prea am apucat sa circul noaptea si sa-mi fac o parere. De aceea nici semne de la alti nu am primit. O sa urmaresc si eu acest aspect.

Poti schimba service-ul daca nu esti multumit. Nu esti legat sa te duci la service-ul celor de unde ai achizitionat masina. Poti sa mergi la alt dealer

Modificat de valyemil81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@valyemil81: stiu de asta, nu tin la un service anume. Am zis doar ca nu stiu ce sa cred, poate e normal si imi fac eu griji degeaba din cauza unora "mai catolici decat papa". Sau nu, si nu imi place sa deranjez in trafic, de asta am si intrebat. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Quote

they are designed to adjust according to speed - so for town use they will be lower, at 70mph they will point higher for a longer reach

Cam de chestia asta vorbeam si eu si eram curios daca ati mai intalnit atentionari din trafic. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am patit-o si mi-am lasat singur farurile mai jos. Erau prea sus si mereu primeam flash-uri din contrasens. In final am mers la un perete, am bagat imbusul in far si am rasucit de 3 ori parca. Acum sunt reglate astfel incat sa nu ii lumineze oglinzile laterale masinii din fata. Daca vrei sa iti faci singur iti zic care sunt suruburile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Cele cu LED sau Xenon nu pot fi  reglate doar din "suruburi". Este nevoie si de o interfata de diagnoza pentru a le pune in pozitia de service si a le confirma noua reglare.

Modificat de gabip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate. Am xenon pe masina si asa le-am reglat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@catalinbg: eu nu primesc de pe contrasens, ci doar de la unele masini pe care le depasesc, venind din spatele masinii pe banda 2, in special la viteza mare (probabil cu fasciculul luminos pe mod "viteza mare", conform setarilor automate AFS). 

Cred ca tine si de faptul ca AFS "ridica" fasciculul la viteza "de autostrada" insa am zis sa intreb si pe aici. 

In rest, in oras sau la viteza mica, nu am primit astfel de "plangeri", indiferent ca masinile vin de pe contrasens sau sunt in fata mea.

Multa de sfaturi.

Plus, confirm ca la service, cel putin a doua oara, au cinectat diagnoza la masina pentru a seta in prima etapa, ceva la faruri , probabil pozitia "normala" si apoi au umblat la suruburile de reglaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan am pe Skoda mea asa ceva :

https://www.olx.ro/oferta/suport-polistiren-kit-reparatie-skoda-octavia-3-IDaHMf9.html#3135ed2524

As dori sa ii pun roata de rezerva , ca nu folosesc kit de reparatie. Imi va trebui surubul ala central si probabil ceva din polistiren pe laterale, exista asa ceva OEM ? Singura chestie pe care am gasit-o este ceva de genul :

https://anunturi-auto.4tuning.ro/kit-roata-de-rezerva/skoda/octavia/set-pana-cric-cheie-roti-skoda-octavia-3-2013-10926070.html

dar este o singura bucata, presupun ca ar trebui sa fie macar doua .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 hours ago, catalinbg said:

Se poate. Am xenon pe masina si asa le-am reglat.

Eu am mentionat procedura din manualul de reparatie. Nu o recomanda ei doar asa ca sa se afle in treaba. Mai departe, ce face fiecare cu masina este alta treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegu Ktf, nu stiu ce model este acela, la mine este ceva de genul:

http://www.superskoda.com/Skoda/OCTAVIA-III/Octavia-III-RS-original-Skoda-kit-for-spare-wheel-change

Suportul se monteaza in janta rotii de rezerva si este dintr-o singura bucata.

Modificat de mariusd4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ala il stiu, dar in principiu nu as vrea suportul din roata de rezerva, as vrea sa las liber spatiul ala in caz ca imi pun un subwoofer acolo. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,

Tr sa schimb o siguranta pt ca nu-mi mai merge bricheta, dar nu stiu exact unde e tabloul de sigurante la Skoda Octavia 3 FL 2017.

Manualul zice undeva stanga mai jos de volan, in spatele spatiului de depozitare (de sub rotita de lumini), dar n-am reusit sa scot capacul: am incercat prin tragere ca si cum l-as deschide cu forta, dar mi-e sa nu stric ceva.

+ nici pe youtube n-am gasit vreun clip ca sa-mi arate cum.

Multumesc de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigurante.jpg.273e49b01bfa85ebe3cfca8d634a955e.jpg

Asta am gasit eu in manualul masinii.

Din ce deduc se deschide acel compartiment din stanga soferului, apoi se apasa pe peretii laterali ai sertarului care probabil sunt mai maleabili. Se trage iar un pic si ar trebui sa se deschida mai mult si sa se regaseasca sigurantele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, multumesc. Asta am gasit si eu in manual, dar n-am reusit sa deschid compartimentul. Mai incerc, daca sunt sigur acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/5/2018 at 4:46 PM, ktf said:

Da, ala il stiu, dar in principiu nu as vrea suportul din roata de rezerva, as vrea sa las liber spatiul ala in caz ca imi pun un subwoofer acolo. 

Am montat eu pe RS roata de rezerva temporara.  Vezi ce janta intra de 16 (daca ai frane pana in 312) sau de 18 (de 340 mm) cum e la RS.

Deasupra vine piesa de la superskoda care o iei cu 50% mai ieftin de la reprezentanta si contine si sufa prindere + inel centrare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, Adi Lazar said:

OK, multumesc. Asta am gasit si eu in manual, dar n-am reusit sa deschid compartimentul. Mai incerc, daca sunt sigur acolo.

Am reusit sa deschid compartimentul din staga volanului datorita clipului de la un Golf: 

Atentie: clema de scos sigurante este in celalalt tablou de sigurante, langa bateria masinii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • Bebeee a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!