Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 3


Makron
 Share

Postare recomandată

Nu dati suficient de tare volumul la radio! :)

La combi sa fie altfel forma rezervorului ?  sau acustica e oricum altfel din cauza haionului... dar pe mine nu ma deranjeaza... poa' sa ploua sau sa ninga! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culmea e ca la mine nu prea se aude in masina, in afara ei e jale. Sper sa o pot rezolva eu ca la reprezentanta nici gand......

 

silpower sa ne comunici si nou opinia service-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1.8tsi nu se aude...probabil e alt fel de rezervor. Chiar am mers fara radio ca sa vad daca se aude....si nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai stiti cumva daca sunt rezervoare diferite intre masinile cu suspensie spate independenta si cea clasica? Ca altfel e ciudat ca la unii se aude si la altii nu. La mine nu se aude absolut nimic, fara muzica, indiferent de stilul de mers/drum.

 

Cine are ETKA si e curios? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu, nici la mine nu se aude absolut nimic.

 

@mariusd4: cum poti sa auzi rezervorul din afara masinii? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am 1.2 benzina nu se aude nimic cu benzina de la petrom full ochi, am bagat de la omv si se auzea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum o dati in balarii rau de tot: cu benzina aia face un zgomot, cu benzina ailalta nu mai face.

 

moderatori mai exista? sa sterga mizeriile de pe aici? se alege praful....

 

Daca as interveni as fi subiectiv, si nu e bine, asa ca lasa-i sa-si spuna parerea, buna sau rea, balarii sau nu, deocamdata ii las...

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie cu acul la minim si range 0 demult nu mi au intrat mai mult de 45 litri si asta cu insistat la pompa.

Intreba cineva cand se aprinde senzorul de pierdere presiune roata.. La mine se aprinde de fiecare data cand presiunea scade de la 2.2 la 1.6. Am un por mic undeva la roata spate pe care nu l gaseste nicio vulcanizare si cam o data pe luna se aprinde senzorul iar presiunea este de 1.6. De 3 ori mi s a intamplat asa pana acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi au intrat 39.7 deci 40 L cu acul aproape de aprinderea beculetului. Curiozitatea mea maxima... cati L mai sunt in rezervor in momentul indicat range 0 km?...

Cu toate chestiile astea eco ne cam dam cu stangu'n dreptu'... pt 5 kg in plus... faci aproap le 100 km totusi cu 5 L. Macar ca ii puneau tot pe supapa... doar pt cunoscatori ca sa nu umple oricine rez ochi si apoi s-o lase in soare.

Offtopic: tot din considerente eco mai imi zicea cineva ca a plecat cu duba in Germania fara roata de rezerva, ca e grea... normal ca a facut pana pe autostrada... costuri... cateva sute de euro... deci.... sa mai demontam din ele... :)

Modificat de hazard555
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o rugaminte la voi toti, discutati probleme cu adevarat tehnice referitoare la masini, warlock are totusi dreptate ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca in curand or sa apara useri care pot sa confirme ca sunetul din rezervor se aude daca baga benzina din Vitan, iar daca baga din Dristor nu se mai aude  :D

Modificat de Frnm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi au intrat 39.7 deci 40 L cu acul aproape de aprinderea beculetului. Curiozitatea mea maxima... cati L mai sunt in rezervor in momentul indicat range 0 km?...

Am facut un experiment cu un prieten cu O2 Scout care se plangea ca nu intra in rezervor cat scrie la carte, ii lipseau vreo 3-4 litri. A luat un bidon de 2 litri cu motorina in portbagaj si de cand a aratat acul 0 si range 0 a mai mers ~100km cu masina. Deci cel putin 5 litri a mai folosit, daca nu mai bine (motor de 2 litri, 4x4, 5l/100 e subtire consumul).

Sigur, nu e indicat experimentul la motoarele noi, commonrail, amorsarea instalatiei de inalta presiune va fi dificila fara un tester.

Am masina din semnatura din aprilie 2014 si pana acum 3 zile nu am auzit niciun clipocit. Dupa ploile din ultimele zile, de vreo 3 zile clipoceste la greu. Parca il aud undeva in dreapta spate. 

Nu cumva ai apa in usile spate? Cand mai auzi clipocitul du-te la usile spate si trage de chederele din partea de jos a usii, ele sunt montate cumva peste gurile de scurgere apa din usi iar in anumite conditii e posibil sa nu se scurga tot din usi. Problema asta este deja cunoscuta pe modelul Rapid.

 

Va readuc aminte ca topicul se cheama Intrebari tehnice de produs, nu probleme de orice fel. Iar limbajul de mahala nu prea este tolerat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri mergeam dinspre Romana spre unirii. In rond la universitate mi-a taiat unul calea incercand sa faca rondul de pe banda 3...adica cea mai din margine. Am franat foarte puternic...a intrat si front assist-ul...dar mi s-a oprit si motorul in acelasi timp (nu aveam start stop-ul activ si eram cu ambreiajul apasat). M-am oprit la 5 cm de idiot...noroc ca era politia in intersectie si l-a amendat. Intrebarea mea e: e normal sa se comporte asa masina? A mai patit careva sa se opreasca motorul pe franare puternica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai dsg?

daca o ai manuala si ai apasat si pe ambreiaj la franare nu cred ca e normal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca a apasat ambreiajul nu cred ca are dsg... oricum, eu cred ca ai apasat prea tarziu ambreiajul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...noroc ca era politia in intersectie si l-a amendat. ?

OFF-TOPIC: pentru ce l-a amendat? Că el mergea în banda lui din giratoriu (cam nesimțit dar nu scrie la regulament pe ce bndă să faci giratoriul) iar tu, care vroiai să ieși din el SCHIMBÂND benzile fără să te asiguri că pe banda din dreapta ta circulă cineva regulamentar?

Păi dacă îl loveai, îți dădea RCA-ul conf constatării și te duceai să te despăgubească, nu vedeai nimic de la societatea lui, vă trimiteau îndărăt la poliție să te amendeze pentru neacordare de prioritate la schimbarea direcției de mers și/sau benzii și îi dădeai și rca-ul....

Deci atenție mare cu giratoriile. Dar nah, așa se întâmplă la noi, ești amendat că nici Poliţia nici noi nu cunoaștem legea, dar nici avocați nu prea ne permitem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am xenon si far ceata cu tenta neagra, mi se pare oribila lumina stock pt farul de ceata , voi ati folosit alt bec mai alb , mai intens, mai mult pt cornering si aspect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sensul de la universitate benzile sunt delimitate clar...cu sageti pe jos si cu semafor dedicat la intrarea in rond...deci clar nu era regulamentar ce facea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OFFTOPIC : giratoriu sau nu trebuie sa semnalizezi schimbarea directiei de mers. cred ca nu stii ce e scris in procesul verbal !?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaa, deci nu e giratoriu simplu acolo să înțeleg, mărog, doar giratoriu cu mai multe benzi. E defapt o intersecție cu tot ce trebuie.

Iar in giratoriu nu ai ce semnalizezi atât timp cât te învârți în el, doar când vrei să ieși dai cu dreapta că defapt părăsești banda pe care te învârți și trebuie să dai prioritate celor care se învârt în benzi exterioare ție. Dar e de bun simț să dai semnal stânga cât te învârți deși în vest am văzut că nu se practică decât semnal dreapta când ieși.

Le: m-am uitat pe street view, n-am văzut niciun semn de giratoriu acolo, deci NU e giratoriu cu regulile lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiti intersectia... acolo exista semafor separat pentru stanga si banda din stanga, a patra, e banda speciala pentru facut stanga. Nu e sens giratoriu decat atunci cand nu functioneaza semafoarele, oricum probabil cel care a vrut sa faca stanga de pe banda 1 (nu 3, cum eronat a spus barqqsanu, numerotarea benzilor incepe de la dreapta la stanga). DIn banda 1 ai voie sa faci dreapta sau sa o iei inainte, spre Unirii.

 

https://www.google.ro/maps/@44.435938,26.102117,3a,75y,156.06h,87.34t/data=!3m4!1e1!3m2!1sA_38cpkm98GiEw0pv6Q6zQ!2e0?hl=en

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am xenon si far ceata cu tenta neagra, mi se pare oribila lumina stock pt farul de ceata , voi ati folosit alt bec mai alb , mai intens, mai mult pt cornering si aspect

Si pe maine ma enerveaza crunt, dar imi este teama sa le schimb, intrucat nu as vrea sa am erori prin bord. Si eu as fi curios daca a reusit cineva, fara sa aiba vreo eroare in bord.

 

PS - informatia cu erorile o am de la cineva care a incerca sa isi schimbe singur becurile cu led-uri.

Modificat de Frnm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In legatura cu acel zgomot produs de miscarea unui lichid la efectuarea unor manevre, azi dimineata am reusit sa trec pe la dealerul din Craiova si m-au rezolvat in 2 minute. Mi-au aratat unde sunt acele guri de scurgere in spatele chederelor, in partea de jos a usilor. La usa din dreapta spate se obturasera datorita unor bucatele de chit uscat.

Asa cum in mod profesionist a precizat BLiTZ mai sus.

 
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca tot veni vorba de lumina, pe mibe ma enervează și lumina produsă de xenon.... o lumina mult prea slaba... am vazut ca lumina e standard pe toate octaviile... a schimbat cineva becurile xenon pana aqma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Bebeee a deschis acest topic
  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!