Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 3


Makron
 Share

Postare recomandată

Este ciobit in 3 locuri, 3 ciobituri de diverse marimi. Stiam ca parbrizele incalzite sunt mai sensibile dar nici in halul asta. O sa imi fac timp sa trec si pe la car glass. Am vazut o astfel de reparatie si la prima vedere era ok. Astept sa treaca totusi iarna , si poate nu s o sparge de tot!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la Golf parbrizul e la fel de prost.

Cat despre Carglass, eu mi-am pierdut timpul cu ei. Nu fac altceva decat sa incerce sa te convinga sa schimbi parbrizul pe Casco, la ei, desigur.

Modificat de Navi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n-am parbriz încălzit dar tot nu mi se pare rezistent. Toamna când ploua am prins o frunza sau ceva la ștergător. Pana sa il înlătur am dat de câteva ori din ștergător. Când am luat frunza am văzut ca nu rămăsese doar dara de la frunza ci si o zgârietură fina in geam, dar la modul ca se simte când dai cu unghia pe toată cursa stergatorului. Si mai e si pe partea șoferului :)

Modificat de Benzaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S a rezolvat, se va schimba pe Casco :). Azi dimineata a inceput sa crape. Momentan nu e mare insa cu temperaturile care se anunta s ar putea sa se mareasca. Am sunat azi la service si ar exista mai multe variante de schimbare, si daca e asa clar nu voi mai lua saint gobain.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdane, c pret are parbrizul tau cu tot cu montaj? Pe original, vine saint gobain? Eu am parbrizul normal si nu cred ca s-ar renta să folosesc casco pentru el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Habar nu am, dar fiind incalzit probabil ca e ceva bani. O sa vad dupa ce il schimb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La voi rotitele de la care reglezi patrunderea aerului prin gurile de ventilatie - mai bine zis liniutele de pe rotite - sunt 'fosforescente" sau iluminate noaptea? La mine nu :mellow: ... Nici cele de pe plansa de bord, nici cele din spatele cotierei . La toate masinile ce le-am avut pana acum erau: la Passat cu rosu, la Golf cu verde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf VII nu cred ca sunt. Cel putin asa e la mine. (Ar fi fost frumos sa fie.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, si-atunci cum reglezi deschiderea noaptea - pe bajbaite? Sau aprinzi plafoniera? Nu prea e bine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, vezi tu, masina cred ca a fost proiectata putin pe fuga... are multe plusuri dar si multe minusuri. .. ma uit la sistemul de prindere a usii torpedoului... viata lunga nu o sa aibă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt luminate trebuie sa existe ceva diferente intre un Wolkswagen si o Skoda la prima platesti ceva banuti in plus care se reflecta in astfel de chestii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, macar stiu sigur ca nu s-au stricat, daca ar fi existat si ar fi mers candva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa-mi zică cineva cat costa schimbul de ulei la octavia 3 1.4 tsi? Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am fost sa imi fac programare pentru schimbul de ulei si cum in Frankfurt sunt numai 2 l-am ales pe cel mai aproape (aici nu toate service-urile de vw repara si skode :))) in timp c imi baga tipul datele in calculator imi zice ca schimbul de ulei pot sa-l fac unde vreau euca cica numai service-ul de 30000 sunt obligat sa-l fac la un service autorizat... este adevărat?

As mai avea o intrebare legata de faruri: sambata am mers puțin mai repede si pe la 200 km/h lumina se face ca un con si bate f f sus. Este normal?

Modificat de cipriantinu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu inca n-am ajuns la viteza aia, dar am constatat ca o placuta confirmare ca Bi-Xenoanele adaptive isi fac reglajul fasciculului in functie de viteza, deci nu ar fi nimic iesit din comun ceea ce zici tu. Oricum vorbim de o viteza care se atinge (legal) doar pe autostrada, deci nu ar trebui sa incomodeze pe cel din fata, ba din contra, sa te ajute pe tine sa-l vezi mai repede cand te apropii de el. Dar daca conul se duce prea sus, nu te prea ajuta, intr-adevar.

Am trecut si eu pe lista de verificari acest lucru, cel mai probabil se va intampla la vara, pe autostrada, ca prin zona mea n-am pe unde sa ma dau cu 200 km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

1. Stie cineva cati litri de ulei intra la un schimb la un motor 1.2 TSI 105 CP benzina (Octavia 3)? In manual si pe forum n-am gasit.

2. Masina e luata in septembrie 2014 si nu are carte de service. E normal? Vanzatorul a zis ca nu se mai dau, ca e totul electronic. ???

 

Multumesc

Modificat de M79
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. 4 litri ulei. Scrie(tabel) in manualul din 11/2013. (http://www.skoda-auto.com/en/mini-apps/owners-manuals/Pages/octavia.aspx)

2. Minte. Toate masinile noi au carte de service. Nu mai arata la fel ca cele vechi, dar exista. Acolo ai trecute coduri: motor, dotari, data cand ai luat masina, etc. Poate un pretenar nu are carte si de unde sa luam? De la cineva care crede vrajeala cu electronica. Fa scandal sa-ti dea cartea. OPC, Politie, Procuratura, DNA, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu minte deloc nu mai primesti efectiv o carte service in care la fiecare revizie sa iti puna stampila pe ea . Este o simpla hartie cu un cod de pe ea care o dai la receptie si toate operatiunile efectuate sunt procesate in baza de date a producatorului . Dai seria de caroserie si afli tot istoricul toate interventiile .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina am luat-o de la dealer pe 06.10.2014, cu manual utilizare, manual Bolero si cartea service, care, repet, nu arata ca cea veche, dar exista. Chiar trebuie sa fac o copie xerox?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am carte in care se spune ce s.a facut si la cati km s.a facut si stampila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Alunakis: Pe bune, poti sa ne arati cartea ta? Si eu am primit acelasi raspuns: reviziile se introduc in baza de date. Am cartea masinii, manual Bolero si o fisa de date, dar nu mai exista acel tabel cu revizii in care se completeaza de fiecare data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faceti confuzie. Nu se mai da certif de garantie , cartea cu reviziile si interventiile exista. de asemeni nu mai primesci codul de securitate printat pe bucata de plastic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In asa zisa carte sevice nu mai sunt trecute tabele cu articolele bifate la revizie, liste cu ce se face la reviziile 15, 30, 60, 90, 120000 km, cu km din bord la revizie. Si noua carte service a intrat in politica "low-cost", are 3 sau 4 foi si un A4 pus intr-un buzunar-coperta.

@Alexandru. Despre ce cod de securitate vorbesti, cel care e legat la una din cheile masinii?

Modificat de Alunakis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Bebeee a deschis acest topic
  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!