Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 3


Makron
 Share

Postare recomandată

Am fost azi iarasi. Am cerut sa imi lase tot interval variabil.

Acum au corectat ce apre pe bolero cu programul corect si actualizat:

Inspectie Service 30000km sau 365zile

Schimb ulei 15000km sau 365 zile

E ok?

Ai facut si inspectia?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...sincer nici ei nu stiau diferenta...S-au uitat pe sub ea, au pus mana pe bucse...

Ai dreptate tu, intervalul de inspectie nu trebuia resetat. Dar oricum se pierduse dupa  ce au facut un singur interval din cele doua.

 

LE: acum imi dau seama ca erau 2 lucruri diferite si ei au gafat si aici.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna seara,

@amyd. Am cautat in manual si nu am gasit unde este trecuta cantitatea de ulei necesara la un schimb, am doar gasit specificatiile functie de intervalele service. Fii bun si spune-mi si mie la ce pagina este trecuta cantitatea, de n-am reusit sa vad. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@amyd

M-am lamurit cum sta treaba cu uleiul. Cantitatile de ulei sunt trecute in manualele de utilizare pana in 11/2013. Cum manualul meu este din 05/2014, nu sunt trecute. Sunt linistit, n-am chiorat de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi s-a jucat un prieten la masina si am observat ca mi-a resetat perioada de schimb ulei... imi uice ca trebuie sa-l fac in 15000 sau 365 zile... se mai poate reveni? Acum cum o sa fac schimbul de ulei? Masina are 11 k km. Inspectia imi araza ca este in 19000 km sau 577 zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dat reset din meniul masinii la intervalul service schimb ulei, asa-i?

Cand ii dai reset din masina (nu din tester), se modifica automat in interval fix (15k/1 an).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar ca din mașină a dat. O sa zica băieții ceva la service daca o sa ma duc la schimbul de ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ti butonul pentru reset apasat si pui contactul. ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si eu ma gandeam la optiune in Bolero. De la Golf7 stiu, dar scrie in manual ca daca resetezi din meniu se va comuta automat intervalul pe fix.

Ma indoiesc ca la Skoda e altfel dar recunosc ca NU am verificat informatia.

 

Acum, daca l-a resetat e nasol ca nu mai stie cand sa mearga la schimb ulei. Sa se duca cand face 15.000km de la ultimul schimb, e cel mai sigur asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Blitz, e simplu cu schimbul. Daca e sa ma iau dupa cum a fost inainte tb sa ma duc odata cu inspectua de 30 k. Dar imi e sa nu apara probleme si sa zica aia ca de ce nu am facut schimbul la 15 k si... bla bla bla... asta e teama mea. Oricum am de gand cand ajung acasa in ro sa fac schimbul mai devreme de 30 k. Daca e musai la 15 o sa caut un service aici in frankfurt (autorizat) si o sa-l fac mai rpd. Aqma am 11 k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Blocurile optice spate la O3, nivel de echipare elegance, sunt Full LED? Adica si semnalizare, si stop frana etc?

Modificat de Catalin_AC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt, doar pozitia si stopul pe frana au led.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stopul de frana mie nu prea imi pare led

Stopul de frana mie nu prea imi pare led

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi pare led stopul de frana. Si mie mi-ar fi placut sa avem semnalizare led ca pe Superb. Din pacate insa, nu avem. Poate la facelift. 

Modificat de A l e x
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te uiti atent in stop se si vede placuta cu SMD-uri....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rifflections: pai mi se pare trist, ca daca tot au facut pozitiile LED, si chiar arata bine, parca mai bine ca pe G7, puteau sa faca macar si semnalizarea, ca inteleg ca stopul pe frana e LED. Adica, in 99% din timp sa folosesti LED, arata mai bine, consuma mai putin, nu se 'ard'. Ca exemplu, la G6 in afara de pozitie si frana nimic nu e LED, dar nu se observa ca la O3. Doar am zis, nu am facut un versus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit un set de jante de tabla cu dimensiunile-  5*112 R16, 6j si ET 50 + cauciucuri 205/55/16 . Aveti idee daca merg pe O3 2.0 TDI ? 

 

Provin de pe un A3 au fost probate pe G6 si merg.....

Modificat de mariusd4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot au facut pozitiile LED, si chiar arata bine, puteau sa faca macar si semnalizarea

 

100% de acord. Stopurile de Superb II cu facelift arata bestial, mi-ar fi placut asa ceva si la Octavia. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-un an a scazut usor nivelul de antigel (vorbim cand e rece lichidul, normal). Cand era noua avea lichidul pe minim, am completat la reprezentanta pana la maxim si acum, fix dupa 1 an/15700km...am vazut ca a scazut spre jumatate. O fi normal...sau nu...nu vreau sa imi fac griji.

As vrea sa imi cumpar eu ca sa pot completa singur. E bun cel de aici G13? http://www.autokarma.ro/antigel/tip-g13/vw-audi/317/20024 (o fi autentic...original?)

 

LE: am facut deja sch de ulei la 15.000 si am mentionat ca la rece se vede diferenta de nivel. Stiu ca e normal sa creasca usor nivelul la cald. La rece se masoara nivelul. Si as vrea sa imi cumpar eu G13 original si autentic sa imi completez dupa nevoie.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Bebeee a deschis acest topic
  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!