Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 3


Makron
 Share

Postare recomandată

E de la spalatorie..la fel am patit si eu la Opel Astra..Cauciucul e prost si jetul puternic il taie efectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt f subtiri jeturile ca sa consume apa putina, dar puternice ca sa ia mizeria. Va dati seama cand baga la frane, la etrieri, in cap la amortizoare, in gura motorului, in lufturi la usi. Taie, iau vaselina si strica tot ce prind. Eu evit de ceva vreme desteptii si ii pun sa dea de departe si sa nu dea pe unde am enumerat mai sus. Prefer o automata cu jet slab. Pagubele sunt mai mici. Si spal rar masina. Mai bine murdara, se feresc prostii de ea.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era super jeg pe ea dar tot nu o evita vitele, viteii, vitelele ....mereu gasesc urme de cururi sterse pe laterale :D

Ornamente cromate sa pun peste astea oare gasesc ? Ma gandesc sa iasa mai ieftin combinatia ca nah ... mi-e oarecum prieten si nici ieftine nu sunt cele pe spate (~550 ron bucata ca vine cu geamul mic incorporat). Asta este .... ce sa mai fac acum.... la spalatoria X nu fac bine geamurile, la Y ramane cu urme, la Z strica chedere .... imi vine sa o spal in parcare ca "saracii" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E de la spalatorie..la fel am patit si eu la Opel Astra..Cauciucul e prost si jetul puternic il taie efectiv.

 

Nu e prost cauciucul e puternic jetul. E un film pe youtube cum face unul o gaura mare intr-o jumatate de porc cu jetul de apa. Au intre 100 si 200 de bari jeturile astea si cele de la spalatorie mai spre 200.

 

Eu mi-am luat un Karcher si mi-o spal singur. Zice si-n manual sa nu apropii varful sub 10 cm si sa nu fie perpendicular ci la 45 de grade. Si sa nu speli  cu incaltaminte care iti lasa degetele descoperite. Ca-ti zboara unghiile :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link-ul legat de demontarea plafonierei e ok. Acum am desfacut si eu ambele plafoniere pt ca erau murdare pe interior si se vedea cand se aprindeau.

Totusi, am observat ca pe mijolc nu am nici un bec. Totusi soclul exista, dar nu ar avea pe unde sa iasa lumina pt ca e in spatele plasticului care se vede intre becuri din exterior. Voi aveti lumina si intre cele 2 becuri rotunde?

 

PS: sunt si utilaje de taiere/prelucrare metale si alte materiale, pe baza de apa in jet subtire si de inalta presiune

 

LE: iata si niste poze

post-17144-0-37187500-1410285516_thumb.j

post-17144-0-57149000-1410285516_thumb.j

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si un deviz estimativ la beleaua de ieri:

post-21020-0-61703300-1410341431_thumb.j

 

Asa ca .... atentie la neatentii din spalatorii !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le schimba singur ?!


ce aia "saiba laterala" de 500RON?

 

5E5845214R JV1 SIDE WINDOW (GLASS) (AUTOMOTIVE PARTS FOR CAPTIVE CONSUMPTION)

 

Asta o fi ?

Modificat de mariusd4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde se termina pragul si incepe aripa spate am lipita ca o folie transparenta de plastic...pe ambele parti...inca de cand am luat masina. Initial am crezut ca asa trebuie sa fie, dar uitandu-ma la alte masini pe strada am vazut ca nu o au. Intrebarea este: au uitat cei de la dealer sa dea folia jos sau asa e normal sa fie acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu o am..nu mi-am batut capul ce-i cu ea. Momentan arata ok..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia acolo trebuie sa fie. Asa au si Passat-urile si alte masini, si aduse din afara. Sunt de protectie.

Nu le dati jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Protejeaza impotriva pietrelor sarite de la roata fata si la mine exista...la Logan nu aveam si era ciuruita vopseaua in zona aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Șaibă laterala e o traducere empirica a geamului mic cu tot cu cheder ca cică nu vine separat. E cel mai scump din lista dar asta e .....cine greșește plătește. O sa le schimbe pe cheltuiala lui. Folia aia la prag spate o au majoritatea mașinilor ptr protecție. Tata la passat a schimbat acea folie la un moment dat ca se făcuse ca draq de la pietre, soare, îmbătrânire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionut_slatina, imi pare rau pentru ce ai patit. Din aceste motive eu am ales sa imi spal singur masina chiar la spalatorie, dar cu produsele mele si prosoape cumparate de mine. Baietii in spalatorii au niste carpe numa bune de "polishat" masina, pe care o spala repede cu jetul jos in mizeria tocmai spalata de pe masina. Solutii ca http://www.autogeek.net/optimum-no-rinse.html iti permit sa iti intretii masina fara prea mult efort.

Sper sa nu fie considerata reclama, altfel spus, e doar un exemplu, alternative la produsul de mai sus fiind destule, inclusiv clipuri de how-to.

Modificat de kidmanis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

saptamana trecuta am pus leduri smd canbus la placute numere, portbagaj,plafoniere.,etc.... si azi am facut un drum pe seara si imi arata eroare in bord "please check light number" cu triunghiul acela galben.Chestia este ca doar la numere de inmatriculare imi arata eroarea si nu si la celelalte leduri montate. Mai are cineva leduri la placute si a patit la fel?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

''

Modificat de d@niel mina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 2 intrebari:

1. Voua cum vi se par montate chestiile alea in care intra centura de siguranta? Mie unul mi se par putin cam in fata. Si am observat ca in momentul in care se atinge cu sezutul scaunului scartaie ca naiba. La voi e la fel?

2. Am mai intrebat mai demult dar am primit doar 1 raspuns: voua nu vi se pare ca luneta spate deformeaza obiectele cand va uitati in retrovizoare? Mie imi apar masinile din spate deformate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat si eu azi, gemuletele alea mici sunt lipide de cheder...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La luneta am observat si eu ca obiectele sunt cam deformate dar cred ca este de la antena de radio ( din cate am inteles este pe luneta) cat despre centurile de siguranță... daca nu ma insel eu chestia de prindere a centurii, la octavia tour, era prinsa de scaun si glisa odata cu el. Daca vine in om mai inalt si da la maxim scaunul in spate suportul de prindere a centurii ajunge la jumatatea scaunului. Nu este ok ( din pct meu de vedere) dar nu ai c sa-i faci.

saptamana trecuta am pus leduri smd canbus la placute numere, portbagaj,plafoniere.,etc.... si azi am facut un drum pe seara si imi arata eroare in bord "please check light number" cu triunghiul acela galben.Chestia este ca doar la numere de inmatriculare imi arata eroarea si nu si la celelalte leduri montate. Mai are cineva leduri la placute si a patit la fel?

''

Si eu mi-am montat leduri ptr numere numai ca eu am cumparat placute cu leduri si in caz ca iti da eroarea de bec ars mai ai in pachet un fel de condesator, rezistență, nu stiu cum sa-i zic, si scapi de eroarea asta... pe leduri am dat 22 euro...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am montat de vreo 2 zile dar nu doar led smd ci lampa cu totul care mai avea ceva atasat(probabil acel condenstor, rezistor) care sa nu dea bec ars, cam asa: http://www.xenon-store.ro/Lampi-numar-led-SKODA-OCTAVIA-3-Sedan-L-010 . Momentan nu a aparut nici o eroare, dar inca se poate :D .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine are masina manuala, si drive mode ?

Sesizati o schimbare la motor cand dati pe Eco Mode ? Eu am impresia ca e puturoasa :P dar nu sunt sigur :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee care e ET-ul jantelor originale pe 16? Daca am jante pe 17 de vara si imi pun de 16 de iarna....se potrivesc prezoanele de la 17?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Et-ul este un pic mai in spate. La mine s.au potrivit de pe aliaj pe tabla. Au cap sferic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uff... voi va cititi documentele masinii?

 

ai un foaie de la skoda (certificat de conformitate) in care iti zice mai multe despre masina, unde ai si dimensiunile omologate pentru masina ta.

pentru 1.2 e asa:

post-8103-0-12920500-1410434101_thumb.jp

la tine e posibil sa fie altfel, verifica.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Bebeee a deschis acest topic
  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!