Jump to content

Intrebari tehnice despre Octavia 3


Makron
 Share

Postare recomandată

Pe principiul fiecare cu cel doare. Live din mijlocul desfasurarii "ostilitatilor". Am instalat pedalele de frana si ambreiaj+footrest. Pedala de acceleratie ... Va urmapost-105443-13961063775635_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si rezultatul final. Pentru pedala de acceleratie recomandarea este sa aplicati cu o carpa spirt si imediat puneti pedala.post-105443-13961074061796_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O ciudățenie: în manual (ul electronic), la pagina 77, scrie ca orificiul pentru bricheta nu poate fi folosit ca priza de 12 v. Cum la Elegance pachetul fumători vine standard (bricheta si scrumiera - nu le-am putut ocoli deși sunt nefumator) înseamnă ca nu mai e nicio priza de 12v in habitaclu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@florino2, asa sunt si la mine pe spate. E normal, sunt ghidaje pentru aparatorile de praf ale amortizoarelor, si probabil ca le iimpiedica sa se loveasca de corpul amortizorului si sa fac zgomot.

La Polo facusem eu o chestie cu niste buretei adezivi ca sa nu mai loveasca aparatoarea de amortizor plastic pe plastic.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O ciudățenie: în manual (ul electronic), la pagina 77, scrie ca orificiul pentru bricheta nu poate fi folosit ca priza de 12 v. Cum la Elegance pachetul fumători vine standard (bricheta si scrumiera - nu le-am putut ocoli deși sunt nefumator) înseamnă ca nu mai e nicio priza de 12v in habitaclu?

 

Eu folosesc bricheta pe post de priza, pana acum am bagat compresor pentru umflat rotile si incarcatoare de telefon fara probleme. Sunt curios daca varianta cu invertor la locurile din spate (priza 220v) se alimenteaza din acelasi circuit. Asta ar insemna ca merge comsum de cam 100W.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tocilarie si la pagina 78 scrie de prizele de 12V fata/spate si cum ca pot fi folosite ca prize

 

Prezentarea generală a prizelor de 12 V În consola centrală faţă » fig. 65 - . În portbagaj » fig. 65 - .  Utilizarea prizei de 12 V › Scoateţi, respectiv deschideţi capacul prizei.› Introduceţi conectorul consumatorului electric în priză 

 

@Mesmer88 Scrie in manual de prizele de 12V., la pagina 78

 

Priza poate fi utilizată numai pentru racordarea de accesorii electrice omologa- te, cu o putere absorbită totală de până la 120 Watt.
Modificat de florino2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Priza de 12V am folosit-o si eu pt incarcat telefonul fara probleme. Eu am priza de 230V dar nu am folosit-o inca. Eu stiam ca tine la 150W sustinut si 300W la nevoie pentru perioade scurte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mesmer88

Eu inteleg asa lucrurile: unele echipari au pachet fumatori - bricheta (cu simbolul aferent, o tigara care fumega), altele au priza de 12 V acoperita de un dop cu inscriptia "12V" - asa aveau masinile de drive test. Daca are cineva bricheta, acela ar fi cel mai in masura sa ne spuna daca orificiul e utilizabil ca priza de 12 V. (din raspunsul tau  inteleg ca asa ai facut tu)

Modificat de tocilarie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Priza de 230V tine 150W. Dar intrebarea era despre cea de 12V. Or fi pus fire mai subtiri si sigurante mai mici pe prizele de 12V :)


@tocilarie Eu in fata am bricheta, cu simbol de tigara. Mi-am pus un compresor de 12V sa umflu rotile si a mers. 

 

Acum vad totusi in manual ca e o diferenta la pagina 78. Poza arata un dop cu 12V. Dar n-am mai auzit pana acum ca bricheta sa nu poata fi folosita drept priza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nici eu, dar m-am ambitionat sa citesc atent manualul inainte sa vina masina....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca totusi sunt acelasi lucru. In oferta de Elegance spune ca are pachet fumatori cu bricheta si scrumiera pe urma la prize am priza 12V in portbagaj si priza 12V in consola centrala. Ori alta priza de 12V in consola centrala eu nu am. Deci sigur e cu dublu rol.

 

post-128788-0-07959200-1396203411_thumb.

Modificat de florino2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce este asa greu? Pachet fumatori inseamna strict bricheta ( in loc de dopul cu inscriptie 12v si scrumiera mobila)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu uitati si partea cu faptul ca prizele de 12V sunt active si dupa oprirea motorului/scoaterea contactului. Sa nu va uitati vreo cutie frigorifica ceva prin portbagaj si sa va treziti cu bateria moarta... Ca tot vine sezonul cald.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Florino2

Ba scrie același lucru, pe primul rând din coloana alăturată, pe aceeași pagină.

Dar nu mai contează, daca proprietarii de bricheta au putut folosi priza, înseamnă ca e o scăpare.

■The cigarette lighter socket cannot be used as a 12Volt socket.

Modificat de tocilarie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc priza de bricheta pentru detector (cuplat permanent) + statie (cand este cazul). Nu pare sa nu faca fata iar la service PBN nu au avut nicio recomandare cu privire la asta. Aspiratorul insa prefer sa-l conectez la priza din portbagaj. Priza de 220V din consola centrala nu am folosit-o inca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva de ce Bolero nu vede toate copertile? 99% din piesele din masina mea au copertile albumului 'embeduite' in fisiere, pe PC si Mac se vad perfect, in schimb in masina doar unele se vad. Stie cineva de ce, si cum pot sa repar asta? Sunt zeci de programe care te lasa sa bagi coperti in fisiere mp3, dar ale mele au deja copertile acolo si nu inteleg de ce in masina nu le vede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dintre toti posesorii de O3 a incercat cineva sa-si puna LED pentru Golf 7 la luminile de la picioare (ma rog, footwell lights)? Ma refer la cei care au aceasta optiune si au schimbat becul cu filament cu LED. Am gasit un cod de la Golf 7 5G0947409. Eram curios daca functioneaza.

Modificat de katanaro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Florino2

Ba scrie același lucru, pe primul rând din coloana alăturată, pe aceeași pagină.

Dar nu mai contează, daca proprietarii de bricheta au putut folosi priza, înseamnă ca e o scăpare.

■The cigarette lighter socket cannot be used as a 12Volt socket.

Soclul pentru bricheta si priza de 12V sunt 2 constructii diferite, oarecum. Bricheta nu functioneaza soclul de 12V dar incarcatoarele sau ce mai sunt pe-acolo in general functioneaza si colo si colo (unele mai greu in soclul de bricheta).

Cei care au comandat auto cu pachet de fumatori (deci soclu+bricheta in fata) si soclu 12V in portbagaj pot observa diferentele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristiansen077

Salutare, are cineva idee daca se pot monta faruri cu ledline pe o masina cu xenon si daylight cu bec normal? Cei de la reprezentanta spun (unii dintre ei ca da, dar cu costuri foarte mari), iar altii ca nu, din cauza unei codari on line sau ceva de genul. Idee este ca deja le am achizitionat si mi se pare aiurea sa nu poata fi puse pe masina.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu mai este un calculator pt ledurile de daytime, daca vrei iti dau toate reperele ce le am eu la far, eu avand din fabrica xenon cu led pe zi din fabrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristiansen077 - vorbim de octavia 2 sau 3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristiansen077

despre Octavia 3 intrebam, scuze ca nu s a inteles, este vorba de masina din semnatura.

PAE ti as fi recunoscator dc ma poti ajuta...exista un calculator pe far, dar nu stiu dc despre acela este vorba..de aici le am luat http://skodadop.com/en/octavia-iii-/eksterer-octavia-iii/biksenonovye-fary-so-svetodiodnymi-resnichkami-dho-shkoda-oktaviya-iii.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Bebeee a deschis acest topic
  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!