Jump to content

Diferente motorizari si transmisii Passat B5/5.5


DjMc
 Share

Postare recomandată

Pai, daca era aceeasi, nu iti explicam mai sus ? ti-am zis ca nu sunt probleme specifice, la aceasta varianta......

 

ca idee, Passat B5 si B5.5 - diferential Torsen

 

Passat B6, Golf5, etc... - diferential Haldex

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit la pe partea tehnica un topic legat de 4motion..dar tot am un semn de intrebare.

strict pt passat b5.5 torsenul e permanent sau nu? parerile par a fi impartite..

1. la drum drept puterea este 50:50 si se poate distribui in functie cuplul rotilor? am inteles bine?

2. exista vrun moment in care trage doar fata, spatele deloc, altul decat in cazul unei defectiuni?

 

era un coleg care zicea ca a incercat sa urce o panta in forta si nu trageau decat rotile fata..a lasat masina sa se duca la vale apoi a urcat batraneste si a dovedit panta...

 

of-topic, la quatro, a4 b5 model 99 1.9 tdi 110 cai, e adevarat ca dupa 50 km/h ramane doar fata cuplata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

La grupul Torsen merge in permanenta cuplat pe 4x4 el distribuie tractiunea 50 : 50.

La gupul Haldex nu merge permanent pe 4x4, la plecarea de pe loc undeva la 70 : 30 iar daca pleci in forta 50 : 50 la drum intins tractiunea trece 100 : 0, iar cand merge pe zapada sau noroi schimba tractiunea pe rotile unde are aderenta cea mai buna deorece are sistemul ASR, ESP care blocheaza roata care se afla in aer si se invarte in gol.

In concluzie

Haldex este mai pretentios fiind comandat de un calculator si fiind electric iar Torsen este mult mai sigur si mai reusit. Pe masinile mai scumpe sa zic asa si la oara actuala gen (A5 3.0 V6 TDI/ A6 3.0 V6 TDI / VW PHAETON 3.0 V6 TDI .....) se foloseste tot grupul Torsen deoarece este cu mult peste Haldex,

Avantaj la Haldex este cu consumul de combustibil care este mai mic decat la Torsen dar nu cu mult

Modificat de Romario
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti...am o intrebare : passat b5.5 2.5tdi 4motion = audi b6 2.5tdi quattro ? ma refer la tip motor, tractiune..etc? ma gandesc ca ar fi acceasi generatie ..de ce tipuri de motor sa ma feresc la motoarele de 2.5 ? se poate face trecere de la cutia automata (pe care o urasc) la o cutie manuala?

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caroseria de b5 4x4 difera la prinderea puntii spate de b5 4x2 ? Sau, se poate trece la 4x4 prin schimbul pieselor implicate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Difera.

Doar la A4 se poate face retrofit-ul asta.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la B5/B5,5.... doar sa ii inlocuiesti toata burta..... :winter:  ... mai repede schimbi masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok... Multumesc pt. informatii !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!