Jump to content

Diferente motorizari si transmisii Passat B5/5.5


DjMc
 Share

Postare recomandată

Salutare la toata lumea. Am deschis acest nou topic pt ca nu am gasit unele informatii de care sunt curios si vreau sa le aflu inainte sa fac achizitia masinii.

 

 

Am o intrebare pt posesorii de passat B5 / B5.5  4 Motion (Diesel in special ma intereseaza) ... ce consumabile sunt in plus fata de cele cu tractine fata si cam cat costa toate bucsaraile pt puntea state si cam ce durata de viata au ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa stii ca daca masina nu are f.f. multi km, nu prea ai treaba pe spate.... recomand sa-i schimbi uleiul la dif pe spate si atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot s-a deschis topicu', profit si eu sa intreb niste treburi:

- ma intereseaza distanta dintre pasajele rotilor spate in portbagaj la Variant (in mm.):

- acelasi lucru pentru lungimea interioara de la hayonul inchis pana in spatarul scaunelor fata asezate la jumatatea cursei scaunelor fata;

- motorul de 179PS de pe 2.5 TDI e acelasi cu cel de pe Audi Allroad?

- motorul de 2.5 TDI de pe masinile cu tractiune fata e acelasi cu cel de pe masinile cu 4motion?

- la motoarele astea e de preferat cutia manuala sau cea automata (care stiu ca nu-i DSG; intreb, fiindca la B5.5 W8, de pilda, e recomandat sa se caute/aleaga cutia manuala, cea automata defectandu-se des din cauza cuplului imens).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DjMc

cum a spus si Florin pe spate nu prea ai treaba inafara de uleiul din diff . fata e identica (suspensii) iar intretinerea la motor e aceeasi ,nefiind diferente .

 

Bwwlan

masuratori pana vineri nu pot face ,daca nu le va posta altcineva ,promit sa le fac eu .

motorul de 2.5tdi e acelasi (indiferent de putere) pe toate vw-urile . diferente sunt la turbina, chiulase, pompa, injectoare ,senzori ... de preferat cele cu cod motor ce incepe cu B (spun vocile, desi vw furnizeaza axe cu came pline in locul celor "usoare" cu care au iesit din fabrica, deci la fel ca cele cu "A" :tuktuk:  )  

toti clientii mei acuza consumuri prea ridicate la cutiile automate ,eu am reusit pe mixt cu manuala (155cp) sa fac 6.3 (care e si preferata mea  :D (cutia) ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uleiul la grup si haldex + filtru...in rest nu ai nimic de facut in partea din spate a masinii...e o uzura putin mai mare la articulatii,amortizoare,discuri+placute..dar e ceva normal avand in vedere ca e "ceva" mai grea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Torsen Waf, torsen..... Passat-ul B5 si B5,5 are diferential Torsen - ca la quattro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cineva care poate sa ne raspunda mie si colegului Bwwlan. M-ar tenta si pe mine un 2.5 TDI  V6 dar nu stiu care ii ce mai "bun" si "tare"  Din cate am intales in mare din surse nesigure, cel mai bun ar fi cel de 163 cp de pe audi (si passat daca sunt la fel?), cica asta ar avea axa cu came din titan si inca nu stiu eu mai ce ... Si cel de 150 cp si 180cp ar fi din prima generatie.

 

Daca aveti informatii ... astept. Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate motoarele care au codul motor incepand cu B.. au eliminata problema axelor cu came.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bwwlan

masuratori pana vineri nu pot face ,daca nu le va posta altcineva ,promit sa le fac eu .

 

Bre, daca promiti ceva, tine-te de promisiune, ca io tropai pe langa computer si tu, nix :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre pasajele rotilor aprox 1000mm, maxim 1010 daca freci mocheta, iar lungimea de 1900 depinde si de inclinarea spatarului din fata. Am masurat a.i. persoanele din fata sa stea destul de comod.

Variant.pdf

Modificat de 42miticutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva sa-mi spuna  daca volant de 4x4 este la fel cu cea de tractiune fata  si daca se potriveste de la audi a4 for motion la passat b 5,5 tractiune fata cu acelasi cod de motor(AVF)

Modificat de soimica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Intrebare: S-a pus 4x4 si pe Passatul B5.5 cu motor de 2.0 TDI? Sau doar pe 1.9 si 2.5?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

colegi, am si eu nevoie de ceva informatii specifice modelului b5.5 4motion doar...ce sa verific, la ce sa fiu atent pt aceasta transmisie..?

 

multumesc,

o zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este o echipare cu probleme.... nu prea ai ce sa verifici la ea, in special.... mergi cu masina, vezi sa nu scoata sunete ciudate... ridicata pe elevator si inspectata. Verificat jocuri... si pe fata, daca tot e sus, verificat brate etc.

 

in rest, verificarile de rigoare, ca la orice alta masina - scanare, verificare injectoare, log in mers, verificare km cu VCDS-ul... inspectare vizuala elemente caroserie,

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a mai explicat la inceputul topicului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc,

topicul asta nu l-am citit..ca sa nu o mai dau cotita, e aceeasi transmisie ca la golf 5 4motion? am o cunostiinta ca sa zic asa, si a luat masina cu 80k km, a dus-o la 130k km si se plange de diferential, trancane si nu mai e ca la inceput...are si un stil de condus mai dezordonat, gropi cu viteza, plecari cu tr 1 pana la aprox 4000 ture...masina fiind un diesel de 1.9....

 

multumesc inca odata!

Modificat de FanBarcelona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!