Jump to content

amortizor capota motor?


domu
 Share

Postare recomandată

Ma bate gandul sa o fac si pe asta...

Asadar, a mai montat cineva amortizoare la capota motorului?

Am gasit un tutorial pe SeatCupra.Net care pare in regula, singura problema fiind tipul de amortizoare folosite acolo( reglabile ca forta). Ce am gasit compatibile ca si dimensiune, sunt proiectate pentru portbagaj si ma tem ca sunt prea puternice( aprox.580Nx2) pentru capota motor. S-ar putea monta si unul singur, dar din considerente de securitate si aspect prefer doua.

Modificat de domu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sarut mana Carmina.

Filmuletul il stiu, l-am vazut mai demult. Eu as avea nevoie, in principal,de o parere legata de compatibilitatea intre cele doua tipuri de amortizoare, fata-spate. Utila ar fi si experienta cuiva care are montat asa ceva pe Ibiza sau Cordoba precum si comportamentul ansamblului in timp. Spre exemplu, pe SkodaClub, cineva spunea ca dupa aprox.6 luni de utilizare i s-a rupt capota. Este posibil ca montajul sa nu fi fost foarte bine executat sau amortizoarele sa nu fie potrivite pentru asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil, asa cum ai mentionat Domu, montajul nu a fost bine executat.

Poate ca s-a rupt capota in zona unde a fost fixat amortizorul....

Mai multe nu stiu sa-ti spun Domu, imi pare rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aşa orientativ eu la lupo am pe faţă un singur amortizor din fabrică de 280NM (6E0827550C) sau 300NM (6E0823359C), nu ştiu exact care, iar pe spate amortizoarele au în jur de 365 NM (6E0827550B) (ceva mai mult sau mai puţin în funcţie de anul de fabricaţie).

Ce pot să-ţi spun este că nu se ridică singură capota, dar se ridică foarte uşor cu mâna. Şi capota de lupo este destul de grea (cea OEM că acum am una AM şi este vai mama ei. zici că este din tablă de conservă)

Cred că totuşi amortizoarle de 580 sunt mult prea puternice.

Modificat de lupo_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa sustinea si respectivul, ruptura a plecat din locul de care s-a facut fixarea amortizorului.

Multumesc mult, Carmina, apreciez ca intotdeauna bunavointa si calitatea raspunsurilor tale. :santa[1]:


@lupo_bv- cam la forta asta caut si eu, dar lungimea la al tau este de 500mm pe cand eu caut de 400mm.

Oricum, poate fi util sfatul tau, daca nu gasesc ce caut va trebui sa iau in calcul si alta dimensiune. Multumesc.

Modificat de domu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domu, te rog frumos sa-l cauti pe colegul nostru GTI_MARS, eu asa retin ca el se pricepe la montat amortizoare la capota.

Poate vei afla de la el ceea ce te intereseaza. Cum crezi tu ca este mai bine.

Si el locuieste in Bucuresti, deci nu va fi nicio problema.

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok măsor mâine.

Cred că nu trebuie totuşi să exagerezi, dacă pui 2 cred că un 360 ar fi suficient. De curând am schimbat amortizoarele de la haion şi la prima deschidere era să să-mi dea una în gură (până acum îmi cădea în cap). Întreabă-l şi pe colegul cum zice Carmina, el trebuie să ştie de care.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@carmina-inca odata sarut mana.


@lupo_bv- stai, nu mai trebuie sa masori. Am modificat deja postul, am cautat repede dupa codul pus de tine si am vazut caracteristicile. Puterea este numai buna pentru doua(2x285Nm), doar lungimea este mare. O sa-l caut si pe colegul GTI_MARS.


Cel care postase DIY pe Seat.Cupra.Net sustinea ca facuse oarece calcule si ar fi fost necesara o forta de max 600N, pentru o Ibiza.Topicul era intins pe 2 ani, perioada in care respectivul era multumit de functionare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!