Jump to content

Seat Leon FR


florinrmn

Postare recomandată

Merci! Tu ai philips?

 

Dar astea osram ce au? :))

 

http://www.osram-shop.ro/bec-led-w5w-premium-4000k-blister-2-buc-122070.p.html

 

Tipul c5w de la philips este mai scump decat osram, iar w5w este mai ieftin la philips :)). Am vazut ca plafoniera fata e identica cu cea de G6, presupun ca intra becul cu led fara probleme nu?!

 

EDIT. Eu in spate am nevoie de c5w de 37 +- 1mm. Am atasat dimensiunile de la philips comparatie intre filament si led. Par identice ca dimensiuni.

Am citit pe topicul indicat ca unui coleg nu i se sting de tot cand sunt oprite. Tie la fel ti se intampla? Sunt 90% sigur ca in fata merg pe philips 4000k. 

post-70879-0-60223600-1415484625_thumb.j

post-70879-0-06474400-1415484637_thumb.j

Modificat de florinrmn
Link către comentariu

Da, am pus philips. Nu e nicio problema de care iei, ia care e mai ieftin ca sigur sunt bune ambele marci atata timp cat sunt adversari buni. 

Aparent becul w5w de la philips pare destul de mare in poze dar intra si inca mai raman cativa mm spatiu, deci nu ar fi probleme.. daca zici ca si plafoniera e la fel.

 

La mine se opresc toate.. nu apare problema aia (am avut ceea ce spui tu dar pe o kia, ramaneau aprinse la intensitate scazuta). Pe fata am philips, pe spate am tot philips si mai ramane 1 sg care am pus chinezarie (din cauza ca sunt 3). In rest, ceea ce e la parasolar, sau in torpedou, am lasat halogen. Ia doar 2 la inceput si testeaza sa vezi cum e. 

Link către comentariu

De unde vrei sa cumperi acele becuri Osram? Crez ca vor da eroare in bord daca le pui pe pozitii?

Link către comentariu

Le iau de pe emag :)

Azi dau comanda. Tinand cont ca electrica la mine e o combinatie intre G6 si MQB... o sa iau philips w5w si osram c5w. Doar pt plafoniere, la picioare imi placw lumina calda si in rest nu ma intereseaza :))

Robi... eu zic ca dau eroare si osram si philips fiindca amandoi au anulatoare de eriare de cumparat separat

Modificat de florinrmn
Link către comentariu

Imi poti da mai multe detalii despre actiunea de recall pentru zgomotele din stalpii A? Sunt ceva zgomote la stalpul A de la pasager si as vrea sa le rezolv.

Cand ajungi prin Bucuresti? Ma gandeam sa ne intalnim sa vad daca scaunele de FR sunt la fel cu cele din pachetul Itech si eventual sa mai schimbam ceva impresii despre masini.

Link către comentariu

@cristian. Era un zgomot in stalpul A dreapta prezent doar la temperaturi scazute. Partea de jos dinspre parbriz atinge o bucata de tabla, chiar acolo se pune o banda buretata.

Ieri am vrut sa strang la cuplu prezoanele... surpriza! Au fost atat de stranse de vulcanizare... incat cei de la VL de la vulcanizare au crezut ca rup un antifurt :))

Pana la urma am scapat si acum sunt stranse corect.

Azi am pus leduri philips in fata si in spate osram. Sunt mult prea misto, in fata e foarte multa lumina la culoarea perfecta. In spate doar culoarea difera fata de cele clasice.. ca putere e lafel.

Partea rea e ca cele din spate raman aprinse -> e vreo problema? Cand pun contact se sting. Si mai stiu ca dupa ~10min se ia tot curentul. Nu ar trebui sa se stinga?

Modificat de florinrmn
Link către comentariu

Poze din w/e.\

Update leduri :)) cand masina e incuiata nu stau aprinse. Deci singurul moment cand sunt foarte putin aprinse e intre intrarea in masina si punerea contactului :P

post-70879-0-28946200-1415702437_thumb.j

post-70879-0-25674600-1415702445_thumb.j

post-70879-0-33732700-1415702452_thumb.j

post-70879-0-29704200-1415702459_thumb.j

post-70879-0-41940000-1415702468_thumb.j

Link către comentariu

Arata bine masina, daca avea si farurile cu Led era perfecta. Imi place mult kitul de FR, cred ca e singura modificare pe care as face-o, insa cum nu e masina mea, cred ca proiectul asta nu va ajunge niciodata sa fie realizat.

Incearca sa vezi daca nu e vreo codare pentru iluminare interioare cu Led, masina sotiei are numai leduri la interior.

Link către comentariu

@ cristi. Ar fi fost utile niste coduri de la plafoniere :) am inteles ca cea din fata are ledurile direct lipite pe ea.

Poae vor veni odata si ledurile pe fata retrofit!

Link către comentariu

Cel mai devreme joi iti pot da codurile de la plafonierele cu led, acum nu sunt in tara si n-am etka pe laptop.

Link către comentariu

Vin cu vesti bune, nu exista plafoniera cu leduri, probabil ledurile sunt separat, dupa cum se vede in poza atasata.

Probabil codul de produs pentru plafoniera este 5F0 947 105 AF WRC, poti verifica cu ce ai tu pe masina.

Exista in schimb plafoniera cu led centrala, nu stiu exact care e, avand in vedere ca cea normala e cea din fata, scrie clar front, codul este 5F0 947 291 B Y20 si arata in felul asta:

 

http://galleryplus.ebayimg.com/ws/web/221021224824_1_0_1/1000x1000.jpg

 

post-4754-0-11362300-1415864809_thumb.jp

post-4754-0-52959100-1415865173_thumb.jp

 

PS: e posibil ca versiunea mea de ETKA sa fie cam veche, ultimul update e din martie 2014, stiu ca iluminarea interioara cu LED a aparut undeva in aprilie/mai.

Link către comentariu

Stie cineva daca am sanse sa pun door warning lights?

Trebuie sa stiu:

- daca exista posibilitatea dpdv electric/codare

- daca se poate taia fata de usa in asa fel incat sa fie perfect (sau exista predefinit pe interiorul usii unde se face taietura) ?

M.am mai gandit la o alta varianta - o lampa rosie pe lateralul dinspre incuietoare a fetei de usa si o lampa normala in jos.

Problema e ca niciuna de mai sus nu inseamna OEM.

Cea cu lampa orientata in jos am vazut.o pe un leon 5f de la nemti.

Link către comentariu

Deschide o usa si vezi daca e pe undeva o lampa. Daca e, sunt sanse sa se poata inlocui cu una cu bec, daca nu 100% oem atunci macar legate in paralel cu alta sursa de iluminare - butoanele de la geamuri de exemplu. Daca nu ai nicio lampa atunci nu-ti ramane decat sa tai fata de usa...

Link către comentariu

Lampa nu exista. Nici ochi de pisica. Revin de la pc cu poze si linkuri

 

Edit

Topicul cu lampa pt picioare https://www.seat-leon.de/vboard/showthread.php?103460-Einstiegsbeleuchtung/page2

Lampa rosie http://www.ebay.com/itm/VW-Golf-Bora-Caddy-Warning-Door-Panel-light-interior-safe-door-light-lamp-red-/151051645830

Modificat de florinrmn
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Si am trecut de 16k km! Masina merge ok, cam pe la 20...22k km o sa vina si a doua revizie cu ulei filtre si inspectia service.

Pana atunci... maine pun becurile philips xtreme vision +130%

Vreau sa montez statia CB pe consola centrala, la piciorul stang al pasagerului, am incercat cu banda adeziva si nu am reusit. Asa ca vreau sa o pun cu surub - cineva cu etka imi poate spune daca trece cumva firul de la priza pe acolo sau altceva in care pot da cu suruburile? -

La luminile din usi am renuntat. La cele de la pasagerii din spate nu, doar timp imi trebuie!

post-70879-14178150931171_thumb.jpg

Modificat de florinrmn
Link către comentariu

Si firele din consola? :D

Cu plafoniera am pus ledurile philips si osram. Acum vad ca cu contact pus numai stau aprinse.

Link către comentariu

A, asa, bravo. Daca aflati codul de la cea cu leduri sa-mi spuneti si mie. Cupra o are neagra, nu?

Link către comentariu

Nu tot la west :)). Vizitez

Odata am trecut pieton chiar prin fata ta :))

Modificat de florinrmn
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!