Jump to content

Seat Leon FR


florinrmn

Postare recomandată

Mergi pe Car Tape. Nu dai gres, e reteta sigura. 

LE: Sa curbezi placutele dupa forma masinii/suportului sa stea perfect.

Modificat de ZWO
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Ar arata bine...post-70879-0-34645500-1396987040_thumb.j

Am lipit numerele fata-spate. Pe spate nu l-am curbat suficient si in parti nu e lipit dar sta. Astept sa apara o grila badgeless :wub:  eventual si cu cromul acela lipsa.

Link către comentariu

Mult mai clean asa.

 

Pentru numarul de pe spate poti incerca sa decupezi niste banda adeziva, niste patratele de banda mai bine zis, le aplici pe numar, pui numarul, si aplici peste numar niste scotch de hartie o perioada de timp pentru a tine presiunea si astfel ramane numarul pe pozitie.

 

Pentru inlaturarea cromului poti oricand sa incerci colantarea cu colant negru lucios sau de ce nu, vopsirea.

Link către comentariu

Si fara crom.post-70879-0-72642800-1396988158_thumb.j

Nu stiu, pe spate nu imi place cum a iesit. O sa incerc chestia cu tinut fix pt o perioada.

Link către comentariu

Mie imi place mai mult aspectul OEM.

Modificat de toni
Link către comentariu

Pana in august aman tot ce inseamna mai mult decat spalat manual :)). Lista ar fi maricica, pedale de cupra, eleron(poate), leduri la numar si cred ca se mai gasesc idei.

Link către comentariu

Numai bine.. pana in august apare si Cupra. Ai de unde lua piese..dar grila colantata, led-uri.. sunt chestii marunte, ocupatie de weekend.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Din pacate vesti proaste si evenimente frustrante :icon_confused:

 

Luni dimineata spal masina, in curte. La stergere observ ca stopul stanga din exterior se misca. Daca trageam foarte putin dinspre interior inspre exterior se vedea cum iese de pe aripa.

Spal masina si ma duc la Nurvil, unde mi se spune ca nu au oameni si sa vin miercuri(stabilit de comun acord). Miercuri baga masina si desfac de fata cu mine stopul. Sistemul de prindere rupt(poate ne arata cineva o imagine ca sa pot indica mai bine), pe scurt stopul sta intr-un surub si doi tamburusi, iar locul unde se insurubeaza acel surub era rupt de restul stopului. Stopul nu prezinta absolut nicio urma de fortare, pe la muchii nici pe el nici pe masina nu sunt urme de fortare(nu are nici macar zgarieturi fine de la uzura :tuktuk: ). Miercuri am fost de acord sa mi-l lipeasca, pt a putea folosi masina. Azi m-am intors la ei pt a incerca rezolva pe garantie.

Ipoteze date de ei:

- a fost rupt de la livrare (vorbiti cu cei ce au livrat-o... PBV2, trebuia sa verificati masina la livrare) - le-am zis ca din toamna pana acum il pierdeam, si ca la livrare nu trag de stop sa vad daca e intreg.

- cineva a incercat sa il fure -> le-am zis direct ca nu are urme pe el, si ca sa rupi plastic asa gros e imposibil sa nu lasi urme.

 

A ramas o solicitare inaintata catre PoRo pt schimbare(cei de la VL zic ca nu va fi acceptata, fiindca e rupt si nu acopera garantia :sly: ). I-am intrebat daca au un termen maxim in care sa dea raspuns si au zis ca nu exista asa ceva... asa ca asteptaaaaaam...

 

Edit: Intrebati daca e ceva neclar... poate mi-a mai scapat ceva :)

Modificat de florinrmn
Link către comentariu

Daca lucrez la PoRo si it zic ca tu l-ai dat jos pentru teste si cand l-ai pus sus ai fortat...poti sa zici ca nu ii asa? :D

 

Joc rol de avocatul diavolului...

Modificat de sebip
Link către comentariu

De acord, m-am gandit si asa :D , de-aia deja incerc sa ma acomodez cu ideea:)) - putea fi si mai rau, sa-mi ceara bani sa-l lipeasca :RO flag:

 

EDIT> Ma gandesc acum, ce misto era un golf 6, 1.4 160CP second. + niste retrofituri si imi mai ramaneau bani si de cateva sedinte de detailing, dar faze de genul acesta le bagam in categoria "-" pt SH, si nu era asa frustrant.

Modificat de florinrmn
Link către comentariu

Cel mai probabil este sistemul de infiletare ca la Golf 6. Un surub pe care il strangi de mana si doar cele de pe haion se desfac cu tubulara cu clinchet.

343t07d.jpg

 

Acum ca e lipit, mai sunt probleme?

Zici ca ti se misca stanga dreapta desi acest surub restrictioneaza miscarea fata-spata. Sinele in care intra stopul il tin pe pozitie.

Link către comentariu

Am si eu o intrebare. Cum ti se pare suspensia ca si duritate ? ( pentru ca vad ca ai jante destul de mari de fabrica ). Ma gandesc ca e la fel ca la golf 6 dar , cine stie ...

Link către comentariu

Am punte pe spate, deci poate fi diferit de G6. Eu m.am obisnuit, dar daca mergi cu presiune peste 2,4... cam simti orice.

Pana nu mergi chiar tu nu ai cum sa iti dai seama. E chestie de perceptie. Comparat cu Octavia 2 cu PDG este putin mai dura, comparat cu Renault fluence e mult mai dura :)).

@ego. Din ce imi dau seama la mine solicitarea e mai mare pe surub, in el sta. Acum are un grad mic de libertate fiindca nu l.au mai strans tare.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...
Publicat (modificat)

Intre timp, poze:

 

Colega leonul pt o zi :wub: post-70879-0-84839500-1399383951_thumb.j

Am colantat fata(grila de jos se scoate usor si fara risc de a rupe ceva.Sunt doua suruburi in lateral si cleme pe interior. post-70879-0-36694600-1399384007_thumb.jpost-70879-0-63573300-1399384034_thumb.jpost-70879-0-27605800-1399384066_thumb.j

Am facut un gritguard; urmeaza inca unul cumparat post-70879-0-53696400-1399384140_thumb.jpost-70879-0-54925300-1399384148_thumb.j

 

Bonus :)post-70879-0-89322800-1399384161_thumb.j

 

Nu vrea nimeni duze incalzite

Edit -> am aplicat si ABRO - CLEARVIEW ANTI RAIN pe lateralele fata si luneta. Este exact ce voiam, lateralele uscate sa vad perfect in oglinzi.

 

Edit 2 -> Am uitat de luminile din spate. Le vreau! :icon_bounce:

Modificat de florinrmn
Link către comentariu

Fain.

De ce nu ai aplicat Abro si pe parbriz?

Am si eu solutia respectiva, dar pana acum nu am folosit o.

Link către comentariu
Publicat (modificat)

zeby6ume.jpgImi e frica de acea albeata care ramane in urma stergatoarelor, sau poate sa sara/trepideze stergatoarele.

Am studiat comportamentul la stergatorul din spate si nu imi doresc asa ceva in fata.

In poza este beading- ul cu solutia pe luneta.

Modificat de florinrmn
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!