Jump to content

Seat Leon FR


florinrmn

Postare recomandată

Codul piesei e 5F0854815L si daca o cauti pe google images, cam toate au gaura fix in locul ala unde la tine se deformeaza

Link către comentariu

Merci de info, am cautat si vazut si eu. Foaarte ciudat :screwy:, doar ca intr-adevar acolo vine capatul cutiei de viteze, si daca ar urma curbura carenajului, acesta ar atinge in cutie.

Link către comentariu
  • 1 month later...

2.thumb.jpg.8c965c3e1a26394a5b177d8b4dc65517.jpg1.thumb.jpg.9d5607d43e0111166624db7de6b7505d.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ieri am schimbat si rulmentii fata la 118700km. Am luat rulmenti FAG, sper eu ca sunt originali:huh:. Initial am incercat sa ii schimb acasa, dar nu am reusit sa desfac cele 3 suruburi dintre rulment si fuzeta asa ca am sfarsit la Nurvil VW Rm. Valcea. Daca tot am ajuns la service am verificat si a/c-ul si am aflat ca lipseau 200ml de freon.

Din pacate nu am avut posibilitatea sa fac proba nici la a/c si nici la rulmenti. Vedem dupa izolare...

LE -> Mi se pare, mai ales de cand fac drumuri scurte, ca mirosul de benzina al uleiului s-a intensificat. Voi urmari asta cu mare atentie.

Modificat de florinrmn
Link către comentariu
  • 2 months later...

Salutare!

Marti am schimbat sonda lambda de dupa catalizator + ulei si filtru. Am revenit la Liqui Moly top tec 4200 si e mai placut auzului fata de Ravenol VMP (da, am facut 1000+ km de la schimb si tot imi place. Stiu ca de obicei cativa km cu uleiul fresh sunt super silentiosi).

Joi am schimbat rulmentii de la diferential la 120k km. Erau praf, la 70 km/h faceau zgomot serios. Un semn a fost ca nu mai mergea Start/Stop, senzorul de neutru de pe selectorul de viteze fiind acoperit cu pilitura de fier, fiind astfel decalibrat.

Cand am dat cutia jos, am desfacut si ambreiajul care arata bine (cam 50% viata - nu are zgomote notabile si ferodoul arata f bine. La fel si placa de presiune si volantul, fara zone albastre sau uzuri dubioase). Montat totul la loc si ambreiajul a inceput sa patineze in treptele superioare 3-4-5-6. Cred ca a pus mecanicul mana uleioasa pe discul de ambreiaj.

Cel mai dubios este ca la doua acceleratii una dupa alta, spre exemplu in tr 3, prima data patineaza a doua nu. De plecat in rampa pleaca fara patinat sau batai. Daca persista problema inca o saptamana... desfac inca odata si il schimb si pe ala :).

Se pare ca nu e anul bun pt masina :))

Drumuri bune!

Link către comentariu
  • 2 months later...

Masina merge bine :). Trebuie doar anvelope de iarna pe 17.

 

Patru poze noi atasate.

20201010-DSC_3368-Edit.jpg

20201010-DSC_3388-Edit.jpg

20201010-DSC_3407-Edit.jpg

20201010-DSC_3410-Edit.jpg

Link către comentariu
  • 1 year later...

~158000KM in prezent

 

In noiembrie au fost schimbate farurile la ~154k KM si vopsita usa dr fata.

In Octombrie la final la 152.700 am schimbat bateria (am pus tot exide specificatii identice)

In August am schimbat ulei + toate filtrele + bujii + bobine. ~145k km

Prin Martie ~ 135k KM am schimbat al treilea stop de frana

Candva in prima jumatate a lui 2021 am schimbat si lichidul de frana.

In Ianuarie la 131.600km am schimbat uleiul

In toamna lui 2020 am luat anvelope de iarna BFGoodrich g-force winter 2.

20211218-DSC_3424-HDR1.jpg

Link către comentariu
  • 4 months later...

Toate bune. A inceput sa fluiere turbina si (din nou) cutia de viteze in treptele 5-6. Multumit de masina, as cumpara din nou. Am in vedere pt urmatorii 10-20k km ambreiajul si un trosnit foarte slab la plecarea de pe loc.

20220430-DSC_6449-Pano.jpg

20220430-DSC_6467-Edit.jpg

20220430-DSC_6474-Edit.jpg

20220430-DSC_6475-Edit.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Scurt update.

In iunie 2022 am schimbat amortizoarele spate la 164.000km

Ianuarie 2024 am schimbat caloriferul la 187.000km

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!