Jump to content

Seat Leon FR


florinrmn

Postare recomandată

Salutare colegi vwforum!

Am decis ca e momentul sa prezint si eu masina, poluand cam mult topicul din aria tehnica.

Masina a fost aleasa in urma topicului de aici

Este vorba despre un SEAT LEON MY2014 Nevada White 1.4 TSI 122CP.

Dotari optionale pe langa FR am mai pus;

-pachet iarna

-Media system plus

-pachet vizibilitate

-Seat sound system

-senzori de parcare spate. (care desi par neimportanti... sambata m-au salvat, am fost neatent si era cat pe-aci sa ating o alta masina+ ca ajuta pana te obijnuiesti cu masina)

Parerea mea sincera este ca diferenta dintre golf si leon se vede... fiind taiate costuri in locuri in care se vad des, si mai am un greiere in zona de la player apare doar cand vrea el. De o saptamana am terminat si rodajul... cu ocazia asta am testat diferentele intre sport eco si normal... intre eco si sport fiind diferenta de la cer la pamant(directie si acceleratie) In noiembrie i-am aplicat polymer netshield de la sonax, am pus rotile de iarna(jante OEM de tabla + contiwinter ts850) si presurile de cauciuc + tava in portbagaj. O sa revin cu lista de retrofituri pusa in asteptare.

 

Retrofituri in ordinea importantei sau a usurintei de a le face: Azi am pus capacul cromat la cheie si am comandat duzele de golf. Urmeaza -pedale de gti -iarna urmatoare aparatori de noroi. Mai caut si un breloc, care sa il pot cumpara din .ro mi-ati fi de ajutor cu niste idei.

post-70879-0-73438000-1386694956_thumb.j

post-70879-0-85739700-1386694960_thumb.j

post-70879-0-85203300-1386694964_thumb.j

post-70879-0-88265200-1386694968_thumb.j

post-70879-0-56330600-1386694978_thumb.j

post-70879-0-77818100-1386694983_thumb.j

post-70879-0-60905300-1386695002_thumb.j

post-70879-0-73553400-1386696807_thumb.j

Modificat de florinrmn
Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos.

Cam la cat a ajuns fara reducerea de rabla?

SI cam ce consum are motorul acesta?

Link către comentariu

A fost ~18000 fara rabla. Consumuri de la 4,5 la 12 :D

Dimineata pe un drum de 3km vad 11 la suta la intoarcere la ora 4 vad 8.5l/100 , la drum lung lejer 4.5, la drum lung mers tare 5.x, sambata seara la 8.30 in VL 6.5

Media pe ultimii 400km este de 7l/100km

 

Multumesc @billy77

Modificat de florinrmn
Link către comentariu

Inca o data sa o stapanesti sanatos si sa te bucure cat mai mult! Are cam de toate, din pacate nu si farurile led :(

 

Imi place foarte mult exteriorul la 5F FR (preferata mea ar fi un SC Alor blue 2.0TDI 184 dsg6 :D). 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Salutare colegi vwforum!

Am decis ca e momentul sa prezint si eu masina, poluand cam mult topicul din aria tehnica.

Masina a fost aleasa in urma topicului de aici

Este vorba despre un SEAT LEON MY2014 Nevada White 1.4 TSI 122CP.

Dotari optionale pe langa FR am mai pus;

-pachet iarna

-Media system plus

-pachet vizibilitate

-Seat sound system

-senzori de parcare spate. (care desi par neimportanti... sambata m-au salvat, am fost neatent si era cat pe-aci sa ating o alta masina+ ca ajuta pana te obijnuiesti cu masina)

Parerea mea sincera este ca diferenta dintre golf si leon se vede... fiind taiate costuri in locuri in care se vad des, si mai am un greiere in zona de la player apare doar cand vrea el. De o saptamana am terminat si rodajul... cu ocazia asta am testat diferentele intre sport eco si normal... intre eco si sport fiind diferenta de la cer la pamant(directie si acceleratie) In noiembrie i-am aplicat polymer netshield de la sonax, am pus rotile de iarna(jante OEM de tabla + contiwinter ts850) si presurile de cauciuc + tava in portbagaj. O sa revin cu lista de retrofituri pusa in asteptare.

 

Retrofituri in ordinea importantei sau a usurintei de a le face: Azi am pus capacul cromat la cheie si am comandat duzele de golf. Urmeaza -pedale de gti -iarna urmatoare aparatori de noroi. Mai caut si un breloc, care sa il pot cumpara din .ro mi-ati fi de ajutor cu niste idei.

Felicitari pentru masina !!

Spuneai mai sus ca i ai aplicat un fel de ceara de la sonax.

Cum se manifesta?

La ce pret ai aplicat o si unde??

Mersi

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos ! Cea mai aratoasa si sexy masina din gama vag la pret decent zic eu ; sa-i pui un sticker de genul : " My precioussssssss " :))) 

Link către comentariu

Sa o conduci cu placere dar si grija intelegand ca e prima ta masina!;) Cel mai frumos Seat! In spate totul e ok, in fata probabil o sa vrei sa pui niste halogene mai albe gen Osram Nightbreaker sau Philips X-treme Vision.

Cum e DRL-ul, pe ce bec? Ce alte dotari mai are FR-ul?

Motorul este identic cu al meu deci stiu ce poate si poate asa ca usor cu viteza:) Cum e insonorizarea? Impresii privind suspensiile, directia?

Modificat de codz
Link către comentariu

Multumesc tuturor!

In legatura cu drl... am facut o poza. Pare a fi acelasi bec cu cel de pozitie.

Nu pot da foarte multe detalii gen suspensie si antifonare sau directie fiind incepator... comparat cu o2 Tdi si fluence 1.5dci este mult mai silentioasa... asta pana in 3000...3500 rpm

Nu imi place ca uneori se simt vibratii de la trenul de rulare in pedalier si volan.

Oare am sound generator?

Trebuie sa pun si un sticker cu vwforum...

Ceara am aplicat.o eu, m.a ajutat tata si am dat.o in 10 minute... pt prima oara eu zic ca am dat bn... la primavara e loc de mai bn. Nu am avut cum sa spal masina bine acum.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

post-70879-13872616550878_thumb.jpg

Modificat de florinrmn
Link către comentariu

Sound generator se pune sigur pe 1.8TSI. Nu cred ca exista si pe motoarele mai mici desi poti incerca.

 

Faci un demaraj identic pe modul Eco apoi pe modul Sport. Daca observi o tonalitate diferita inseamna ca ai sound generator.

Link către comentariu

M-as mira sa puna sound generator pe 1.8 TSI, la Octavia sigur nu se pune. Sound generator se pune doar pe echiparile "performance" gen GTI/RS/Cupra (acum ca FR e o echipare generala). Cred ca-l vor pastra pt Cupra.

 

Incearca testul propus de The_Ego si vei observa cu siguranta diferente mari daca exista. Sunt si eu curios... Oricum sound generator nu-ti va baga vibratii sesizabile in pedalier sau altundeva.

Link către comentariu

Multumesc @blordc si tie la fel.

O poza mai noua

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4

post-70879-13879877167856_thumb.jpg

Link către comentariu

Nu stiu cum e cel stock

Subwooferul din portbagaj se simte dar si boxele din usa au joase din plin... si inaltele se aud misto din fata... bord si tweetere.

Boxa din bord si cea din spate CRED ca fac diferenta. Repet, nu am auzit niciodata unul stock.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4

Modificat de florinrmn
Link către comentariu

La multi ani!

Un an nou plin de bucurii si impliniri tuturor.

Masina, zilele astea a primit niste cadouri pt cand isi face proprietarul timp si pt ea :). Revin cu poze cand vor fi toate uneltele prezente(cam incurca treburi astia cu posta ro).

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4

Link către comentariu

Salutare!

Sarbatorile astea mi-am facut timp si am citit tot manualul si am dat peste ceva... cartea spune ca luminile de la numar ar trebui sa fie LED, in timp ce pe masina par a fi becuri simple.

Ce implica trecerea la LED? Merita? Ma gandesc sa incerc si becurile albastre/albe w5w de la Philips.

Inca o chestie despre becuri... As vrea mai multa lumina cand dau cu spatele, pot pune un bec cu leduri?

 

Intre timp am trecut de 2500km, cu un consum long term de 6.5!

Si tot din carte am aflat ca am service LL din fabrica, dar se pare ca a fost schimbat in fix.

 

L.E Iarna viitoare poate mai reduc din jegul de pe usa cu niste aparatori de noroi :tuktuk:

post-70879-0-97118000-1388691918_thumb.j

post-70879-0-23289600-1388691926_thumb.j

post-70879-0-32241600-1388691931_thumb.j

post-70879-0-88326400-1388693088_thumb.j

Modificat de florinrmn
Link către comentariu

Cred ca se refera la celelalte functii ale stopului(frana, pozitie) nu ale masinii. :P

Trecerea la leduri e apreciata subiectiv de fiecare, doar tu stii daca merita. Sper ca ai vrut sa zici leduri cu tenta albastruie, nu albastre, ca alea arata cam urat si se ia si politia de tine.

Mie imi place si fara faruri pe led. S-o stapanesti sanatos! :icon_thumleft:

Link către comentariu

Credeam ca vin led-uri la numar in standard cu stopurile led. Probabil sunt la pachet cu farurile.

 

Poti sa faci retrofit fara probleme. Va trebui sa iei niste rezistente sau sa faci codare online.

RearDarkPiccy.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Multumesc. Leduri -> pt mine lumina alba. Ma refeream la acele becuri albastre ce dau lumina alba.

 

Service LL ma refer la interval flexibil pt ulei. Probabil la livrare au codat-o cu interval fix la 15000 fiindca acum imi arata 280 zile sau 12.500 km ramasi.

Despre becul pt mers inapoi ce parere aveti?

Modificat de florinrmn
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!