Jump to content

probleme pedala frana cordoba


domu
 Share

Postare recomandată

Salut ,

 

am observat ieri ca pedala mea de frana are o miscare nepermisa stanga-dreapta. Bagandu-ma sub bord si tragand cu mana de ea am constatat ca miscarea este destul de ampla- aprox. 2 cm.in fiecare directie. In functie de pozitia pedalei am vazut ca si mecanismul servo functioneaza aleator. S-a mai lovit cineva de problema aceasta?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica surubul pe care pivoteaza pedala,posibil sa fie slabit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfat. :icon_thumleft:

Nu era slabit...era chiar cazuta piulita. Se pare ca am avut noroc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am mai avut rabdare sa incerc, data fiind pozitia in care a trebuit sa stau ca sa inlocuiesc piulita cazuta, dar atat cat am vazut se pare ca surubul nu putea iesi in totalitate. Oricum, sa pui la axul care fixeaza pedala de frana doar o biata piulita cu guler, fara saiba grover sau macar solutie de franare pe filet mi se pare inconstienta.

Da, intradevar foarte riscanta situatia, mai ales ca a trebuit sa merg asa, dupa ce am sesizat problema, vreo 10km prin oras spre casa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am mai avut rabdare sa incerc, data fiind pozitia in care a trebuit sa stau ca sa inlocuiesc piulita cazuta, dar atat cat am vazut se pare ca surubul nu putea iesi in totalitate. Oricum, sa pui la axul care fixeaza pedala de frana doar o biata piulita cu guler, fara saiba grover sau macar solutie de franare pe filet mi se pare inconstienta.

Da, intradevar foarte riscanta situatia, mai ales ca a trebuit sa merg asa, dupa ce am sesizat problema, vreo 10km prin oras spre casa.

 

intr-adevar surubul nu il poti scoate de coloana de directie.Eu am patit la fel cu pedala de ambreiaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am pus Loctite ca nu aveam, dar am inlocuit piulita originala cu una cu ''frana''(cea cu plastic pe interior).Acum e totul ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!