Jump to content

Instalare DSP (digital sound processor)


CrackerX
 Share

Postare recomandată

nu asta a fost rostul postului meu... ci ti-am zis doar ca merge, am montat si o sa iti mearga si tie.

 

ce am gasit in Etka, legat de codurile tale - cel cu H are mentiunea cu DSP, cel cu J - nu are acesta mentiune... alte precizari nu apar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • CrackerX

    21

  • Al Bundy

    11

  • eu_markhu

    9

  • F l o r i n

    8

 am scris eu cateva pagini mai jos te lamureai

 

codurile sunt urmatoarele:
1J0 035 456 A - facut de NOKIA si merge pe MFD si RNS
1J0 035 456 J-facut de HARMAN BECKER si merge pe MFD si RNS

1J0 035 456 - facut de NOKIA si merge pe GAMMA iar egalizatorul este un modul in plus care se pune`n bord

 

nu`s compatibile intre ele cel cu litera AsauJ si cel fara nicio litera !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

el intreba de diferenta intre J si H - amandoua sunt Harman Baker.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru raspunsuri . ar putea cineva sa ma indrume de unde as putea cumpara cablurile ?


am citit aici ca nu sunt compatibile intre ele cele cu litera "A" sau litera "J" cu cele fara litera . asta inseamna ca au acelasi cablu cele cu litera ? inseamna ca ar putea fi compatibile si cu cel cu litera "H" .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot ceea ce ti`am afirmat mai sus este cercetare personala nu dat cu parearea sau citit de pe net.

 

in rest chiar nu am idee de alte diferente.cablu iti faci singur nu e mare complicatura....de gasit nu cred ca se gaseste separat ci doar la dezmembrari

 

trebuie sa ai in vedere ca toate boxele iti vor pleca din DSP si nu din NAVIGATIE deci toate firele lor duc in spate.cateva pagini in urma am atasat schema clara si verificata de mine ce si cum se leaga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o intrebare.Am instalat DSP dar de pe diagrama atasata nu stiu unde ma duc cu alimentarea si ce siguranta ii trebuie.Am legat alimentarea la V21 -Positive conection 30 dar nu stiu daca e ''safe''.Ce reprezinta numarul 9..Ceva releu?sau tablou de siguranta?Sau folosesc diagrama de la passat?

diagrama.pdf

diagrama passat.pdf

Modificat de neag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nr, 9 reprezinta o legatura intr-un alt punct din schema, tu iei in considerare V21 adica plus permanent.

Da, il legi prin siguranta ca in schema de passat.

Modificat de pavy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Momentan pe masina am Hertz Dieci fata-spate. Dar saracutul GAMMA nu poate sa miste difuzoarele la potentialul lor maxim.

 

Nu caut sa-mi schimb HU, asadar iau in considerare urmatoarele solutii:

 

- Cumpararea unui amplificator potent, legat la iesirile de linie a casetofonului original, si cand o fi buget sa trec la MFD1 (avand in vedere ca si el are LineOut).

- Dat jos GAMMA, dat jos difuzoare, si instalat MFD1 + DSP OEM (inclusiv difuzoare).

 

Ce recomandati, avand in vedere ca nu caut sa am discoteca in masina, ci sunet cat mai curat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atat gamma cat si mfd 1 au aceeasi putere pe iesire. Avand in vedere ca deja ai difuzoare bune in masina eu zic ca cel mai ok ar fi sa pui o statie la iesirile de la gamma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta ma gandeam si eu, desi am gasit pe cineva zicand: 

 

The Beta and Gamma have an embarrasing 7 watts RMS per channel,the MFDs have something like 20 watts RMS per channel. 

 

Oricum, nu ma gandeam sa pun MFD-ul tot pe amplificarea standard, ci sa ma folosesc de LineOut si sa amplific semnalul de acolo - cum se face si standard prin DSP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o singura treaba spun:

nu stiu cum e pe hartie - insa in lumea reala sunetul MFD-ului nu are absolut nici o legatura cu sunetul dat de Gamma. Putere, dinamica etc.

Se aude decent si gamma, insa difurile stock pot mult mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta ma gandeam si eu, desi am gasit pe cineva zicand: 

 

The Beta and Gamma have an embarrasing 7 watts RMS per channel,the MFDs have something like 20 watts RMS per channel. 

 

Oricum, nu ma gandeam sa pun MFD-ul tot pe amplificarea standard, ci sa ma folosesc de LineOut si sa amplific semnalul de acolo - cum se face si standard prin DSP.

Din ce am gasit pe net, reiese ca amplificatorul Nokia ar scoate 4x70w, ceea ce zic eu ca e suficient.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-are cum sa scoata 70wx4 RMS cu cablurile pe care le are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am zis ca e mult dar asa am gasit scris.

Specificatii nu am vazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi ziceti de amplificatorul de pe DSP. Dar eu avand deja boxe capabile de 80w RMS din specificatiile lor, ma gandeam sa merg direct pe un amplificator aftermarket conectat in LineOut-ul MFD-ului.

 

Amplificarea din MFD nu cred ca are mai mult de 20w per canal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, atunci de ce ai mai scris aici? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cerut parerea vis-a-vis de calitatea audio. Poate solutia propusa de mine (Hertz Dieci + amplificator aftermarket) sa 'bata' DSP-ul OEM complet ( MFD + amplficator Harmann + boxele DSP OEM)?

 

Postul initial e aici - http://vwforum.ro/topic/107898-instalare-dsp-digital-sound-processor/page-3#entry2569529

Modificat de ikks
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu sa-ti raspund on topic, dar sincer DSP-ul OEM complet ( MFD + amplficator Harmann + boxele DSP OEM) te ajunge mult mai scump fata de un amplifcator (difuzoarele le ai deja).

 

Totusi eu nu am aflat daca difurile de la DSP sunt diferite fata de cele normale. La varianta SUA am inteles ca sunt, dar la varianta Europa am impresia ca sunt la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea de USA din cate am inteles ar fi pe 2ohmi - in timp ce astea stock/DSP Eu sunt pe 4 ohmi. Asta am putut sa "extrag" de pe vortex...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ma scuzati ca intervin dar ar putea sa imi spuna cineva daca cablul de alimentare de la NOKIA este acelasi cu cel de la HARMAN & BACKER ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut . am legat si eu la tv tuner alimentare directa + si - , am legat pinii 13 si 26 pt bus si mai am un fir pe care este scris " to diagnostic pin nr 7 " . unde ar trebui sa leg eu firul acesta ? multumesc anticipat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La pinul 7 din mufa prin care faci diagnoza. Bineinteles ca se poate lega orinde pe K Line, pentru cei mai experimentati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok ms mult .eu am un navi MFD1 si o unitate tv tuner  3B0 919 146 cu cablul de legatura intre ele dar imi lipseste restul ( partea cu antena si ce ar mai trebui montat in spate ) stii cumva sa imi spui ce ar mai trebui sa cumpar pentru a-l face functional sistemul tv ? ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut . multumesc mult la toti pentru raspunsuri . am instalat DSP HARMAN&BACKER pe MFD1 si pot spune ca se aude mai bine decat m-as fi asteptat , dar mai am o singura problema , difuzoarele de bass le-am scimbat toate cu FOCAL UTOPIA dar tweeterele le-am lasat pe cele originale ale masinii . mi-ar putea spune cineva ce ar trebui sa fac pentru a nu le arde ? multumesc anticipat pentru orice raspuns .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
anghel stefan viorel

Stie cineva daca pot  monta un sistem DSP pe golf 4 cu un HU RCD 200? RCD-ul 200 are mufe in spate ca si MFD nu? 

 Mdea problema e si egalizatorul care la RCD 200 trebuie montat separat k si la HU Gamma.

  Deci trebuie amplificator Nokia pentru Gamma si acel modul separat nu? Codul amplific. (1J0 035 456) sa inteleg k acesta este?

Modificat de anghel stefan viorel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!