Jump to content

ridicare motor mai sus


yoh01
 Share

Postare recomandată

stie cineva daca se poate monta mai sus motorul la golf 4 1.9 tdi pd ? adica sa montezi ceva sub tampoane sa stea mai sus 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,se foloseste un cric hidraulic, nu e o problema, o poti face in orice service. Il salti pana in tavan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

comentariu de 2 lei , ideea e sa il salti 3 cm sa nu mai spargi baia de ulei ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si tu crezi ca daca ridici motorul mai sus 3 cm nu il mai spargi?? 99% nu cred ca merge ,mai bine pui scut metalic si ai rezolvat dilema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Poti gasi ceva solutii de ridicat tampoanele sau doar motorul- distantiere sau ceva de genul; trebuie tinut cont ca se modifica si unghiul planetarelor! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei bine si eu tot  la planetare ma gindeam de aia am zis 99% sanse sa nu mearga pe linga asta sa zicem ca gaseste niste saibe distaniere dar ce faci cu suruburile de prindere de la tampoane cutie/motor ca s-ar putea sa cedeze repede ,forta de forfecare este mult prea mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

folosesc suspensie sport si e masina lasata , si din cat am observat motoarele la vw sunt lasate jos rau  . Unghiul planetarelor nu se modifica asa mult datorita suspensiei as putea sa zic ca ar reveni la normal 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar mai fi ambreiaj, cutie viteze, planetare, cateva ciocane plasate cu forta si faci din vw un offroad veritabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu m-am facut inteles ! masina e lasata 4 cm , si nici nu o sa fie ridicata , eu vreau sa ridic tot ansamblul motor+cutie mai sus din suporti adica sa adaug intre lonjeroane si suport (motor/ cutie) niste inaltatoare macar 2 cm .  

 

 

Rog ca sa nu mai posteze cei care nu le au cu modificarile  

 

 

poza unde vreau sa pun inaltatoarele1sab.jpg

Modificat de yoh01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e posibil ca apoi racordul esapament sa loveasca in caroserie ,capac culbutori in capota, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si planetarele ce zic daca tu ridici motorul si cutia cu 3 centimetri mai sus?

Exista riscul ca ele sa inceapa sa bata pentru ca ,,lungesti planetarele cu minim 1 centimetru''.

Asemeni si la tamponul de antibalans trebuie umplutura sau o saiba de 2-3 centimetri sa stea drept.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

planetarele nu ar avea de suferit eu deja am masina lasata 4 cm , ele ar reveni la normal daca as ridica motorul mai sus , spatiu intre motor si capota este 8cm , renunt la capacul motor si fac o modificare la buson sa fie direct pe capacul de la colburtori  ,  esapamentul se poate modifica  la fel si tamponul de la antibalans .   

 

Imi este teama sa nu atinga planetarele in lonjeroane ...  acum o sa vad ce si cum cand ma voi lua de treaba 

Modificat de yoh01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare -la ce fel de inaltatoare/distantiere te-ai gindit?!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa le fac din tabla de aluminiu groasa de 3cm   

 

 

plus tampoane modelul asta  q9ev.jpg

Modificat de yoh01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refer daca le faci din "placa" sau gen saiba.Daca le faci placa, mare atentie la cum dai gaurile Poate ti le face un strungar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tip placa  ,.

 

Nu abordam subiectu asta dar e a 3a baie de ulei care o schimb:)

Modificat de yoh01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta cu tamponu ?  e dupa un site care comercializeaza asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu consider ca nu vei avea probleme cu planetarele deoarece ai spus ca ai coborat masina cu 4 cm. Ridicand ansamblul motor cutie cu 2 cm nu faci altceva decat sa reduci diferenta.  Recomand si eu folsirea unor distantiere tip placa dispuse intre longeroane si suportii de motor. Ce nu inteleg eu, cum vei ridica tamponul din mijloc de sub masina (daca are evident). Asteptam rezultatele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa puna o "saiba" pe post de distantier confectionata din aceasi placa Super tare tamponul !! de cutie sau motor ca nu-mi dau seama.La prima vedere as zice ca-i de cutie

P.S-baga un link sa vada si ochisoru nostru

Modificat de rayn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.ngpracing.com/newstore/volkswagen/mk4/1.8t/engine-en-16/engine-mounts-en-33/?items_per_page=24

 

 

370 $ setu un pret ok !


am gasit pe site si distantierele care vreau sa le fac ! 

http://www.ngpracing.com/newstore/euroimage-tuning-motor-mount-spacers.html

Modificat de yoh01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are rost sa cumpar si distantierele cand pot sa le confectionez la munca identice cu alea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu alta problema constata !  

 

Am observat ca  ansamblul motor/cutie  sta mai jos pe o parte decat pe alta  de exemplu motorul e mai sus si cutia e mai jos cu 2 3 cm (tampoanele sunt ok)  

Vreau sa zic diferenta de planeitate nu altceva

Modificat de yoh01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masoara undeva la iesirea spre planetare. Acolo ar trebui zic eu sa ai aceeasi inaltime. Asa iti poti da seama daca este inclinat stanga-dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!