Jump to content

Golf Mk6


glockk

Postare recomandată

Sa incep cu inceputul , nu eram chiar hotarat sa fac acest topic dar la indrumarea lui @Rave am decis sa imi prezint si eu masina . 

Deci am cumparat masina in octombrie 2011 de la PBV 1 , am avut de ales intre golf , seat leon , skoda octavia si opel astra si pana la urma vw m-a convins chiar daca tata nu era de acord datorita motorizari mici iar o motorizare mai mare nu se incadra in bugetul meu . Dupa un drive test a fost si el convins ca  "trage"nu e moarta cum credea el pana atunci . 

Am ales un Vw golf 6 alb , pentru ca mi se pare ca alb-ul este o culoare reusita pe golf 6 , pachetul trendline ca dotari in plus am optat pentru Rcd 510 ,pachet interior sport , climatronic dublu , cotiera fata + spate + volan si frana de mana imbracate in piele, proiectoare cu lumina statica la virare (numai stiu daca erau standard) , oglinzi in culoarea caroseriei si cam atat imi aduc aminte. 

Intre timp am stat pana in noiembrie cu masina in garaj deoarece nu luasem permisu :)) a trebuit sa dau de 3 ori sala .

Dupa o perioada am fost cu masina la munte , la mare s-a comportat excelent consum de 5.0 . La un an in decembrie 2012 am avut un accident cu ea nu as putea spune ca grav dar am derapat pe gheatza si m-am lipit de o alta masina parcata intr-o curba iar toata partea stanga a fost zgariata iar pasajul dintre hayon si usa din spate indoit destul de bine a trebuit schimbat. 

De atunci am mai avut niste mici incidente in Grecia pe autostrada mi-a fost sparta oglinda , am gasit intr-o parcare in bucuresti usa dupa fata dreapta putin indoita si zgariata desi e alba si nu se vede decat daca te uiti atent , oricum la sfarsitu anului o sa o duc din nou la casco sa rezolv aceste chesti . Masina a avut un drum destul de lung pana in grecia undeva la 1.3000 km si s-a comportat perfect. 

 

Cam atat cu vorbaraia am si cateva poze cu ea . :D

 

 

 


Pana acum am reusit sa schimb becurile de la interior cu leduri , si cele de la numarul de inmatriculare . Am pus folii pe stopuri care chiar nu ma asteptam sa iasa asa bine .

poz¦â 2

poz¦â 1

post-93898-0-80025400-1384941305_thumb.j

post-93898-0-31834500-1384941490_thumb.j

post-93898-0-62342400-1384941529_thumb.j

post-93898-0-89632500-1384941704_thumb.j

Modificat de glockk
Link către comentariu

Copie, aproape, fidela a masinii mele cand au iesit din fabrica! Eu aveam 310 nu 510...

Bine ai venit, oficial, printre noi! ;)

Link către comentariu

Daca vrei iti fac imediat o lista de retrofit-uri! :) Separate frumos in functie de ce-ar trebui sa faci prima data si ce nu prea merita! :))

Link către comentariu

Pai... In ordinea importantei:

 

Obligatoriu:

- arcuri sport - poti sa vorbesti cu master blaster sa iei niste Eibach-uri ieftine

- jante - oem/am, 17/18, gusturile nu se discuta, cauta ce-ti place

- lumini la picioare - relativ ieftine si desi nu par chiar schimba mult ambianta in masina

- volan multifunctional - scump dar isi merita fiecare cent, HL/GTI nu conteaza

 

Merita:

- plafoniera cu lumini ambientale - e o chestie finuta care chiar merita, costa si putin

- senzor lumina - ma refer la cel chinezesc, functioneaza foarte bine si e foarte util, mai ales raportat la pret

- camera marsarier - o prefer in defavoarea senzorilor si e utila in multe situatii

- scaune - daca gasesti scaune de GTI / GTD / R nu ezita, isi merita banii
- stopuri - cele led, sunt scumpe insa
- faruri - xenon OEM, cu sau fara leduri

- bluetooth - oem, e scumput dar merita

 

Nu sunt cine stie ce dar merita montate:

- butoane cu margine cromata - arata mai bine dar la cat costa poti sa faci alte chestii mai importante prima data

- tempomat - daca nu mergi mult in afara orasului e cam degeaba

- lumini avertizare usi - nu costa cine stie ce dar nici nu fac cine stie ce, merita facute impreuna cu butoanele insa

- puddle lights - astea ar trebui sa fie in cele importante daca folosesti mult masina noaptea, daca nu... raman aici

- senzori lumina/ploaie - cei oem de data asta, sunt cam meh dar asa o sa ai Leaving Home

- cluster - cu computer de bord plus

 

Nu merita:

- scaune - exceptandu-le pe cele de GTI / GTD / R, ale tale sunt identice cu cele de Hl, daca nu ai o afinitate pentru alcantara nu le schimba

- grile - cele cromate de Hl, scumpe si inutile

- stopuri - cele de HL, destul de ieftine dar degeaba

- leduri - cele interioare dar asta e preferinta personala

 

Altceva nu prea-mi trece prin cap acum...

Link către comentariu

In legatura cu tempomatu chiar mi-ar trebui pentru ca stau la 10 km de oras si ii parcur in fiecare zi .

Bluethooth la ce m-ar ajuta ? Chestia cu telefonu sau ce ?

Farurile xenon OEM sunt geniale dar imi trebuie ceva buget :D

Jante spre oem merg si eu tot 16  sau 17 inca ma gandesc , imi plac mult cele "ceveland"

Grile ma cam batea gandu dar nu exista vreo modalitate sa pun crom pe grila care o am si mai jos , gen highline ?

Un volan ca al tau ,cel de R cam cat ar costa ? E genial.

Luminile da sunt foarte frumoase si pubble light chiar ma interesam intr-un timp , imi plac destul de mult :D

Iar cluster nu prea stiu ce inseamna :D

Ai uitat sa specifici geamuri fumuri :))

Modificat de glockk
Link către comentariu

Bluetooth sa vorbesti la telefon si sa asculti muzica. Eu uit mereu sa iau cardul/cardurile in casa si nu sufar sa scriu cd-uri. telefonul il am mereu la mine si macar asa ma si folosesc de cei 32Gb...

 

Eu am luat volanul cu 200 de euro de aici de pe forum, acum nu mai are la vanzare din ce stiu, dar poti sa intrebi si oricum, tind sa cred ca o sa mai aduca. Alte chestii necesare sunt sa:

- poti sa folosesti airbag-ul tau, pentru ca se potriveste,

- o sa trebuiasca sa schimbi cablul de airbag, e pana in 150 de lei si il aduc baietii de pe forum

- o sa mai ai nevoie si de alt calculator de coloana, unul care incepe cu 5K0 pentru ca ai masina 2011, partea buna e ca asta care suporta comenzi suporta si tempomat

Si atat dar asta inseamna pe putin vreo 400 de euro. Poti sa economisesti niste bani schimband airbag-ul tau cu un volan de HL complet, se practica chestia asta, se pare, la cei care trec de la volanul de HL la cel de GTI. :)

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos si fara probleme, doar upgrade-uri :D.

 

La interior ce merita ar fi volanul intrucat ai deja airbag-ul de gti/r si tempomat neaparat.

Pot sa iti pui door warning lights care nu te duc la mai mult de 150euro (cu tot cu led-uri, montaj pe toate 4 usile).

 

Daca iti iei de 16" lasa suspensia cum e. Vezi ca sunt 2 modele asemanatoare, Cleveland si Atlanta. Ultimul are spitele polishate si interiorul gri. 

49272509.jpg$(KGrHqJ,!oIFIqib,-n3BSP+kPsS-w~~60_35.J

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

@Rave da e frumos volanu si chiar merita ...

 

@The_Ego alea Atlanta imi plac Cleveland sunt dupa golf 5 nu ? :D

Si da sunt frumoase door warning lights  ! 

 

Ce m-ar mai interesa dar in primavara niste covorase noi ca astea care le am sunt mai mari si le-am taiat , si numai imi plac de loc :D

Modificat de glockk
Link către comentariu

Frumoasa masina. Eu unul, dintre tot ce a zis rave acolo, nu vad golful 6 fara faruri cu xenon oem si stopurile cu led de gti.

Link către comentariu

E o investitie destul de mare tinand cont ca farurile cred ca sunt undeva la 1.000 si ceva de euro iar stopurile undeva la 600 euro . Nu pot sa zic ca nu merita  , dar iti trebuie ceva buget. 

Link către comentariu

Da asa e..dar se schimba cu totul fata golfului. Am uitat, inainte de astea, neaparat jante! Cel putin 17!

Link către comentariu

Iti dau eu covorasele mele daca le vrei. Eu vreau sa trec la cele OEM in primavara si o sa le pun pe cele de cauciuc saptamana viitoare.

Link către comentariu

Ambele sunt de g6. Cleveland au venit standard pe HL.

Farurile oem se pot gasi si la 700euro sh. Poti sa te uiti si la modele aftermarket mult mai ieftine.

Sent from my ApfelPhone

Link către comentariu

rudiRUD Nu tin neaparat pe 17 dar daca gasesc un model frumos de ce nu , mai ales ca m-a lamurit rave ca nu sunt atat de scumpe cauciucurile pe cat credeam eu :))

Rave Nu le stiu pe ale tale da-mi niste poze pe chat cu ele si cred ca ti le cumpar cand le schimbi :D

The_Ego Asa aveam impresia ca sunt de golf 5 , oricum mai frumoase atlanta . Da gasesti si la 700 da cum ziceam tot e o investitie destul de mare + stopuri , aftermarket am vazut stopuri la 300 euro exact ca cele de R .

Link către comentariu

Felicitari pentru achizitie, sa te bucuri de ea si sa te duca fara probleme.

La unele din retrofit-uri poti incerca si modalitatea mea de achizitie "pas cu pas" :)) . Si anume, pe bucati, eu stopurile cu LED am reusit sa le iau cu 350euro OEM :D

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link către comentariu

Frumoasa masina, intradevar iti trebuie ceva banuti pentru ca in masina poti investi tot timpul, nu cred ca este vreodata un moment de oprit  :D

Cu ocazia asta am vazut si lista completa facuta de Rave, le iau si eu la rand dar cu buget de student o sa mearga mai greu treaba...parca din toate topicurile citite mi-ati bagat acuma in cap sa-mi schimb volanul si e cam scump si ala  :tuktuk:

 

Oricum, multi km fara probleme!

Link către comentariu
mede  Mersi frumos , poi le-ai luat bine rau :D

 

BTeo asa sunt si eu , tot student :-)) e o schimbare destul de mare volanu ala :D si arata intr-un fel :>
Link către comentariu

Lasa ca daca  faceti  retrofit-urile incetul cu incetul e mai bine..nu va plictisiti.

Nu e chiar asa ieftin 350 pe leduri..eu am dat 400 pe led-uri originale de gti in cutii sigilate cu tot cu adaptoare.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!