Jump to content

Consum Octavia 3 benzina


Aditu
 Share

Postare recomandată

Tot cu 75 și în localități ... atunci nu mai era safe !!?

Sau era, dar ilegal, sau nu... hmm totuși ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nu sunt putin ceicare tot posteaza consumul pe aici, care fac astfel de teste  :winter:

Cel mai relevant test l-au facut 3-4 colegi de aici de pe formum, pe autostrada soarelui (1.4 benzina, 1.8 benzina si parca 2.0 vRS a lui Tudor) ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bun consumul, Bogdan...intr adevar 1.2 tsi consuma putin.

Nu stiu cati dintre noi isi cumpara masini cu motor 1.2 pentru placerea de a conduce ....mai degraba le achizitioneaza pt consumul mic si pretul bun (2000 e mai putin decat 1.4 tsi). Unii soferi merg cu 80 km/h pe autostrada, asa ca 75 pe un judetean sau european este ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu merg la consum si am media 6.2 pe 8000 km, mers 60-70% exterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Primul drum cu masina de cand am luat-o, acum 4 zile: Craiova-Brasov. Consum: 7.6 l/100. Mult, putin ? Mi se pare OK pentru 1.8 TFSI.

Peste cateva zile fac si retur, la vale :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit cu info Brasov - Craiova. Consumul a mai scazut, putin totusi, dar a mai scazut: 7.4 l/100km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti trage concluzia asta, chiar 2 drumuri identice nu sunt la fel din 2 incercari, si cum ai facut un drum la deal si altul la vale, nicidecum nu poti compara sa extragi o concluzie.

Bucura-te de masina, lasa mersul la reducerea consumului cu juma litru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.2 tsi 105 cp - pe ultimii 1000 km 8.6% numai in oras ( majoritarea lor facuti de sotie :) )

Modificat de Benzaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucuresti-Dorohoi. Foarte multumit de consumul masinii vs. performanta si confort.

post-155384-0-68658700-1444903705_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 4000 km consumul long term e la 6,8%. Un progres real din punctul meu de vedere dupa O2 facelift 1.4  TSI care era o gurmanda. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ultimele 2 postari reiese ca 1.4 su 1.8 e tot una la consum, respectiv 6,8% pentru ambele. poolsahrk a ta e manuala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie, consumul la 1.8 este la un drum lung in afara orasului de 6.8.

La 1.4 este consumul long term, adica inclusiv oras.

 

Pot sa ti spun de la mine ca 1.8 TSI DSG nu are consum long term asa de mic, este undeva peste 8, impreuna cu oras. In plus depinde cum conduci, eu conduc mai sportiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va spun eu la 1.8 manuala: medie de 12%-13% in Bucuresti si 8% in afara. Astea la un mers normal...nu econom si nici sportiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Long term il am 7.8, din cauza de Bucuresti desigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valorile date de barqqsanu îmi par foarte mari. Pentru condus normal. Dacă merg "la economie" nu-mi sare de 8,5 - 9 l/100 km în București si 5,2 - 5,8 l/100 km în afară. La un stil "agresiv" (foarte des la mine, din păcate) mă duc spre 12 l/100 km urban (da' cu ceva încărcare + clima) și 6,8 - 7,5 l/100 km extraurban. Medie de 13 l/100 km n-am reușit să obțin nici măcar atunci când a rulat motorul "în gol" cu orele la PBN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt multe variabile:

- calitate benzina

- trafic

- cat de mult se merge "la rece"

- cat de greu ai piciorul...

 

Eu spre exemplu stau in Cluj unde traficul e decent fata de Bucuresti.

Dar de acasa pana la lucru am urcare, cu motor la rece, niciodata nu mi arata sub 14 la destinatie. La drumuri mai lungi e alta poveste.

Deci neconcludent din partea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am reusit fara sa ma straduiesc 5.8 Mamaia- Bucuresti(cartier militari) consumul cel mai mare de la intrare in Bucuresti pana in militari (cam o ora in jurul pranzului)

 

cred ca este mai mult decat decent, autostrada am parcurs-o 90% cu tempomat la 139km/h.

 

5 persoane in masina si portbagaj plin, benzina 95.

Modificat de the_andy16
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va spun eu la 1.8 manuala: medie de 12%-13% in Bucuresti si 8% in afara. Astea la un mers normal...nu econom si nici sportiv.

In Bucuresti am consumul asta mediu in orele de varf...dimineata la 8-9 si seara la 6-7. Daca merg cu ea noaptea normal ca mai scade :). Dar 90% din timp merg la job...deci in rush hour.

Kthor...daca reusesti pe traseul Dristor-Stefan cel mare-dorobanti-herastrau la ora 8 dimineata in timpul saptamanii sub 12% cu motor 1.8 dau o lada de bere.

Modificat de barqqsanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi se pare cam mare consumul lui barqqsanu... eu am consum 12-12.5l/100 in oras, mers normal (rareori sar de 4500 ture).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa confirm eu consumul indicat de barqqsanu. La ora de varf dimineata consumul este si de 13,5-14% (ce este drept pe distanta de pana in 10 km). Daca merg mai mult dar in aceleasi conditii de trafic consumul este de cca. 13%. 

 

In conditii de trafic lejer (in week-end spre exemplu), media este de 10% (cel mai putin am scos 9% in oras).

 

In afara, doar pe drum national am reusit un 7,4%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 9.7 la ultimii 1500 km, majoritatea in oras (drumuri nesemnificative afara), multe drumuri sub 10 km. Trafic de cluj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi se pare cam mare consumul lui barqqsanu... eu am consum 12-12.5l/100 in oras, mers normal (rareori sar de 4500 ture).

Cristi, media ta de consum este preponderent din mersul in weekend

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi testa și traseul propus de barqqsanu deși îmi va fi mai greu cu ora. Circul foarte mult în București (aproximativ 70% din totalul km) fără a avea un interval orar sau un traseu "preferat". Cu alte cuvinte aproape la orice oră și în aproape orice zonă (nu în fiecare zi însă). Distanțe de cel puțin 20 km (sub 10 km consumul este undeva la 14 l/100 km) dar sunt și excepții de 5-7 km (acolo bate deja peste 15-17 l/100 km).

Consum de weekend, cum se tot specifică p'aci, trebuie să fie până in 8 l/100 km. Iar dacă se trage cum trebuie de mașină (nu recomand pentru cei care nu suportă acul turometrului la peste 3.500 rpm și folosirea cu predilecție a treptei a doua de viteză) se poate obține și sub 7 l/100 km (imaginea prezintă un astfel de consum, Pantelimon/Delfinului - Aeroport Otopeni - Parc Bazilescu).

post-127470-0-50006400-1445885614_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la 30 km/h viteza medie am 10l/100km, 20 km/h am 12-13 si la 10 km/h cam 15-16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!