Jump to content

Octavia 3 - 2.0 TDI, DSG - Just another car :)


bogdann81

Postare recomandată

  • 8 months later...

Astept sa vedem dupa Craciun poate le prind la reduceri..se tot lauda ca vor avea reduceri dar sa vedem :).

Stie cineva ce inseamna schimbarea emblemei? Banuiesc ca trebuie umblat din interior?

Link către comentariu

am gasit pe un forum nemtesc (http://octavia-rs.com/index.php/thread/19798-skoda-embleme-zum-umlackieren-entfernen/), se pot dezlipi cu aer cald/foen

 

Insa ai grija la incalzire sa nu duci si lacul, altceva nu am gasit pe moment ;)

 

"Mecanic" nu cred ca ai cum sa le dai jos fara a incalzi :(


Sau, daca nu vrei sa dezlipesti, cu ceva subtire si foarte foarte incet, faci parghie in pardea de jos a "emblemei/siglei"

Prima data vine inelul jos, apoi "vulturul" -sau cum se numeste- , insa cu mare mare grija (http://octavia-rs.com/index.php/thread/19798-skoda-embleme-zum-umlackieren-entfernen/?postID=356015#post356015)

 

Edit: punctele de prindere

 

http://octavia-rs.com/index.php/thread/19798-skoda-embleme-zum-umlackieren-entfernen/?postID=367108#post367108

 

 

2nd Edit:

 

 

 

Front install - 

1) From inside the engine bay, drill the 2 little plastic lugs.
2) Use dental floss and from the outside place behind badge and use a sawing motion to remove the old badge, PS this take some doing.
3) clean the surface area, removing the old glue / tape
4) remove plastic lugs from rear of new badge
5) place new badge on 
6) I used a glue gun on the inside of the badge / 2 holes to double secure the badge.
7) stand back and admire the new badge




Rear badge install

1) again using dental floss place behind badge and use a saw motion
2) there is 2 plastic clips in the middle area 
3 remove enough glue / tape and then using fingers remove badge
4) clean area again 
5) re install new badge 
6) admire be proud and relax for the rest of the day
http://www.briskoda.net/forums/topic/319292-front-and-rear-octavia-badge-replacement/?p=3822409

 

Sper sa ajute ;)

Modificat de ToniM
Link către comentariu

Foarte frumoasa masina! Sa o stapanesti sanatos. E frumoasa culoarea asta :D 

Iti spun din experienta de la Octavia 2 ca emblema se scoate destul de dificil pentru ca nu e doar lipita super bine, ci are si 3 picioruse de prindere. 

Sincer, sunt slabe sansele sa o poti da jos fara a o distruge .

Iti recomand urmatoarele solutii totusi:

1. Ia ata dentara, trage banda alba (din aia de mascat la vopsit) pe zona din jurul emblemei, ca atunci cand incepi sa folosesti ata dentara ca la "traforaj" sa nu zgarii vopseaua. Nu trebuie incalzita sau ceva ca sa nu afectezi vopseaua.

2. Bandajezi cu acelasi tip de banda zona de pe langa emblema pe o suprafata mai mare ca sa fii sigur ca nu zgarii vopseaua. Eventual pui 2 straturi de banda ca sa fii sigur. Iar apoi, cu o surubelnita foarte subtire incepi sa o bagi sub marginea emblemei. Toata treaba asta in timp ce protejezi zona bandajata cu o carpa destul de groasa. 

Dupa ce o dai jos, ia un buretel moale si niste apa calda cu fairy sau orice alt detergent de vase si incepi sa dai jos usor adezivul vechi daca el mai ramane. Chiar daca nu ramane, recomand sa degresezi bine zona respectiva ca sa nu ai surprize apoi. Vezi ca e posibil ca piciorusele sa nu se potriveasca la fix. Eu la Octavia 2 cand am pus emblema de Octavia 3, le-am desprins pentru ca nu mergeau prinderile. Am pus dublu-adeziv de la Bison si acolo a ramas.

Sper ca ti-am fost de ajutor cat de cat. Spor la treaba si hai sa vedem rezultatul final! 

Link către comentariu

Mersi de info. Garantat nu ma apuc eu de treaba asta :). O sa vad ce fac

Link către comentariu
  • 2 months later...

O intrebare pentru mondaterea "tips-urilor" de la Milotec - te vad si pe tine cu senzori de parcare spate

 

Nu ai avut probleme dupa montare / respectiv emotii la gauritul barii spate? Vreau si eu cu primele temperaturi mai calde sa imi comand si am anumite retineri pentru gaurirea barii + senzori parcare spate

 

Mersi de raspuns ;)

 

Si sa revin la masinuta ta, ai apucat sa iti schimbi emblema sau inca e "on hold" operatiunea ? ^^

Link către comentariu

Nu am avut emotii deloc pt ca nu am cum sa ajung la senzori :). Emblemele sunt onhold :)

Link către comentariu
  • 2 years later...

@Eskilsson uite aici pe fosta mea Octavia, a mers usor dezlipit, degresat, si lipit cea nou

 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!