Jump to content

Retrofit ceasuri de bord cu afisaj color [Passat CC]


alexpva
 Share

Postare recomandată

Salut,

am facut si eu retrofit  cu instrument cluster color, am un Passat CC, e produs la sfirsitul lui 2008 avind i.c. alb pe fundal negru.

Am gasit un Instrument Cluster color la dezmembrari de pe un vw cc Cod: 3C8920  880N   SW 0505 HW HO4 WD1  PRODUS  IN 07.03.2012. l-am montat, din pct de vedere afisaj functiona totul si se vedea excelent, imi lipsea meniul de Comfort: reglarea de oglinzi ambele in acelas timp, sa coboare oglinda din dreapta in jos cind esti in pozitia de mers inapoi, cind misti semnalizatorul sa clipeasca semnalizarea de trei ori, si de la meniul de lights and vizion imi lipsea tot de lights coming home ,leving home, foot lights, warning door ligths, aveam doar travel lights care nustiu pentru ce e.

Cind incercam sa ma leg cu vcds-ul 12.120 nu intra in nici un calculator al masinii, nu vedea nici o optiune a masinii.

Am comandat si Can Bus Gateway-ul  Cod: 7N0 907 530AA   HW:7N0 907 530G     S1632  HH41  Made By Continental in 17.04.2012, l-am montat  lam recodat cu vcds-ul si imi vedea calculatoarele masinii mai putin ACC-ul (tempomatul)  ami raminea cu eroare pe tempomat.

Are cineva idee ce as mai putea face? va rog ajutati-ma.

post-92843-0-33720800-1383995867_thumb.j

post-92843-0-35703800-1383995875_thumb.j

post-92843-0-03825300-1383995881_thumb.j

post-92843-0-01967500-1383995887_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut si eu am patit aceasi problema cu ceasurile-premium, nu ai ce sa ii faci sa it rate meniul de confort si cel de lumini, pune canul vechi inapoi si rezolvi cu ACC-ul , si trebuie sa cauti ceasuri cu codul 3C8 920 880 G / GX , de la terminatia L in sus difera si partea hardware din el , a facut cineva din DE sa mearga dar a trebuit sa schimbe canul de B7 si centrala electrica dar nu a putut rezolva cu modulul de blocare volan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

De functionat a mers tot la ele, ma doare sufletu sa  nu le pun pe astea,  am 3C8920 880 N, m-am tot gindit in vekend si am descoperit  ca nu mi-a trimis canul gateway care trebuia, cel din poza de mai sus de la continental dupa un  serch pe codul de produs am descoperit ca era de golf 5/6 Jetta.

Gatewayul meu de pe  masina e cu 3C0 907 530 J ar trebui sa caut unul cu acelas cod de produs dar mai nou  nu?

 

Poza e cu canul vechi care a venit cu masina:


Sti cumva daca pot sa aflu dupa codul de produs al Instrument Clusterului care e Premium si care nu ??

post-92843-0-98149200-1384158019_thumb.j

Modificat de alexpva
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur ca da - xxx 920 x8x - sunt Premium - color, xxx 920 x7x - sunt BC plus - monocrom.

 

Can gateway-ul cu 7N0 xxx xxx, nu va merge la tine - nu o sa iti mai mearga blocatorul de volan. Este numai pentru modelele cu BCM - dupa 2011.

 

problema ceasurilor nu este din can gateway, ci din BCM - masina ta are centrala electrica si modul confort - iar B7 si CC au BCM - care le inglobeaza pe amandoua.

 

Atti - se poate modifica hardware can gateway-ul cu 7N0, ca sa functioneze pe B6 sau Passat CC - si sa blocheze si volanul - dar tot nu il ajuta pe el.....se modifica ca sa iti functioneze ceasul de pe bord - sa culeaga info de pe can.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca e vba de centrala electrica  si de calculatorul de confort.

Sa fac efortul sa caut un Gateway 3C0 907 530 mai nou  sa le montez sa vad cum merg ?

Modificat de alexpva
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, cauta unul de proba... eu am pus unul de B7 pe un B6 2008 - can cu terminatia E - si l-am vazut pe vcds....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o intrebare te rog,  numai anumite gateway-uri recunosc optiunea de ACC de pe masina ? 3C0 907 530

astept raspuns sa demarez comanda

 

Asa se Codeaza un Can Gateway?:

Intri din vcds pe can bus, bifezi optiunile care le are masina ta dupa o lista facuta anterior sau un print scren, ai dai sa scaneze erorile si vezi ce-ti apare... si cam asta e?

Modificat de alexpva
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, numai anumite can gateway suporta ACC.

 

da, codarea o faci in functie de dotarile/modulele masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TE ROG  care din coduri sa caut gateway ?  Doar 3C0 907 530 Q  altele nu merg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

J, K sunt pentru masini cu ACC - o sa caut sa vedem cele mai noi, ce litere au.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tare mult. Astept daca mai sti modele noi.  Ar trebui sa caut produse pina in 2010 sau merg si mai noi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

J, K sunt pentru masini cu ACC - o sa caut sa vedem cele mai noi, ce litere au.

 

B6 din 2010 are 3C0 907 530 P.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Am gasit un I.C. Premium  de pe un Passat B7  cu codul 3C8920 880J din 29.03.2011, stie cineva daca se potriveste pe Passat meu CC  din 2009 ?   stie  centrala electrica  sau stie BCM ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e de B7 nu se potriveste la tine.... nici cel de CC.

 

ca sa mearga fara probleme, trebuie sa fie de B6 sau Passat CC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare, va rog frumos ajutor cu informatii! am gasit un I.C. Premium de pe un Passat cc cod 3C8920 880 J, SW 0207,  HWH02,  produs in 27.05.2010,  atasez poza cu eticheta.

Oare mi-se potriveste la VW Passat cc 2009 al meu ?  Tinind cont ca Instrument Clusterul  pe care vreau sa-l cumpar e produs pina in  11.2010...

Ajutor cu o parere sa ma grabesc sa-l cumpar...

post-92843-0-00968600-1387024644_thumb.j

Modificat de alexpva
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa mearga. Nu l-am gasit in Etka, dar stiu ca probleme sunt de la L in sus... care sunt de B7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna dimineata

Pana la urma se poate face acest retrofit fara sa fie problem?

Adica sa stim comandam piesele x, y z si le montam/codam si gata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, merge fara nicio problema. La tine - Passat CC, trebuie numai ceasurile cumparate...montate, codat si atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inclusiv can gateway-ul de B7? cu 7N0....??


can gateway: 7N0 907 530 AF

                                            AN

                                            R

 

care sa il aleg??

 

iar instrument cluster ce cod o avea?

 

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are treaba can-ul de B7, ramai cu al tau.

 

ce cod sa aibe ceasurile ? ... cauti cu 3C8 920 88x - litera de la sfarsit sa fie pana la G maxim, daca masina ta este fabricata pana in 2010 inclusiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt support.

 

Dar as vrea sa schimb si Can-ul.

vreau sa fac acest lucru (schimbat CAN de B7 + cluster color) ca sa pot sa fac retrofit de Side Assist

 

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

can-ul de B7 - trebuie cu modificare, deoarece nu o sa mai stie sa blocheze volanul, la extragerea cheii din contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si este posibil? adica este plauzibila aceasta modificare? se pastreaza absolut totul ca initial + ce o adduce el nou?

 

in ce consta modificarea? daca poti sa imi spui

 

multumesc Florin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Retrofit ceasuri de bord cu afisaj color [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!