Jump to content

Am rupt zimitii de la prezonul cu antifurtul


volnick1986
 Share

Postare recomandată

Am si eu o mare problema.... :( Azi cand am vrut sa schimb rotile si sa pun cele de iarna am rupt zimtii din prezoanelor antifurtului de la ambele roti spate. Cele fata au scapat, dar cand am ajuns la roata spate dreapta am dat de belea. Am fost la cineva si am tot incercat sa dam jos prezonul si nu am reusit. Cand am incercat si la roata stanga spate si ala a cedat. Acum stau cu 2 roti de 16 pe fata de iarna si doua de 17 de vara de spate. Banuiesc ca atunci cand a umblat mecanicul la rotile spate si a schibmat in vara ambele placute spate si a reparat pistoanele de la etrieri, a strans prea tare toate prezoanele la rotile spate. Altfel nu imi explic sa cedeze asa ambele prezoane de antifurt deodata. Va rog sa imi dati idee ce burghiu pentru metal de taiat otel tratat sa folosesc sa le scot afara. Cel mai trist e ca daca fac pana la una din rotile spate trebuie sa vina cu platforma ca nu am cum sa dau roata jos.

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DIn cauza asta prezonul cu antifurt nu se strande la fel ca celelalte. 

 

Stiu ca cineva a reusit cu un torx care l-a bagat fortat cu ciocanul si l-a scos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu. Eu niciodata nu il strangeam asa tare. Banuiesc ca nu a folosit cheie dinamometrica atunci cand a pus rotile spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e cam belita treaba...eu am patit asa la mk3,am rupt 6 spirale timp de vreo 3 ore...e incredibil de dur rahatul ala de prezon antifurt.intr-un final,plin de nervi,am pus flexul pe janta de aliaj si am donat-o la reciclat aluminiu.si eram in concediu...a fost cu balamuc,acum rad cand povestesc,dar atunci faceam crima de om.totul pt ca am facut o pana intr-o noapte si m-am dus la non stop pe fundeni,si au strans aia la pistol de le-a venit apa in gura

sper sa fie mai simplu la tine,nu am vrut sa te descurajez.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea ii sa mergi la un strungar si se rezolva ff usor si rpd.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea ii sa mergi la un strungar si se rezolva ff usor si rpd.

 

Oarecum va fixa nea strungaru' maina pe strung?

 

variante:

1. sudezi, intr-un atelier specializat (adica de tinichigerie), un prezon/surub/piulita... de/pe antifurt si-l desfaci . ACEASTA METODA O FOLOSESC SI UNELE REPREZENTANTE.

2. cauti si cumperi burghie "pe invers "(stanga parca); iti trebuie  o masina de gaurit cu rotatie inversa.

3. folosesti torx-uri de dinensiunea antifurtului pe care le bagi fortat in locasul surubului antifurt.

4. cu burghie de diferite dimensiuni si/sau freze ,"rontai" capul exterior al surubului antifurt pana cand janta iese peste acesta.

 

Inaintea oricarei operatii, recomand sa-i aplici prezonului, evident cu ceva prelungitor, cateva ciocane.

 

Cam atat imi vine mie in minte, dintre cele probate. Oricum si oricare dintre cele prezentate, sau altele daca mai sunt, este o operatie complicata datorita mateialului din care este facut prezonul.

 

Modificat de cristobob
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum 1 saptamana am scos unul .... sudeaza de el ceva va iesi usor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi mecanic pe care il laudai ieri?

Mergi la un service ce are / cumpara tu extractor de suruburi, arata ca un spriral dar mai gros si filet invers. Se da gaura in prezon, se baga asta si se strange; el musca din prezon, intra in el si il roteste spre stanga.

Se acfioneaza cu cheie, nu cu bormasina.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

post-66542-13837162091755_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai antifurt original e simplu de scos.Cumperi un torx de 18 daca imi amintesc bine,el este putin mai mare decat antifurtul,dar ii polizezi putin dintii si il bagi fortat,trebuie batut putin cu ciocanul.Imediat iese...

Daca erai din Buc iti dadeam eu,am unul acasa....diseara daca vrei ii fac niste poze sa iti faci o idee.

 

E cea mai buna ,simpla si sigura metoda...

Modificat de SL1210
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale Nu nu. Cineva din Alba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o vulcanizare mai pricopsita au scule speciale de scos antifurturi si prezoane ,,rotunjite''.

Iti baga extractorul,iti bate in el sa faca sanfren pe prezonul rupt si apoi iti scoate restul de prezon ramas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi mecanic pe care il laudai ieri?

Mergi la un service ce are / cumpara tu extractor de suruburi, arata ca un spriral dar mai gros si filet invers. Se da gaura in prezon, se baga asta si se strange; el musca din prezon, intra in el si il roteste spre stanga.

Se acfioneaza cu cheie, nu cu bormasina.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Tot pentru extractoare de suruburi votez si eu. Asta este scopul lor, sa scoata suruburile pe care nu ai de ce sa le apuci :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu sudura pot sa strice putin si janta daca sare vreo picatura de metal incins plus ca strici inca un prezon.

nu ai cum sa cureti suprafetele, e posibil sudura sa se rupa cand fortezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu sudura pica varianta. O sa incerc cu un burghiu de 13. Recomandari marca burghiu extra-strong?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce vrei sa risti? Prezonul este de 14mm, deci iti ramane doar 1mm in care te poti juca cu burghiul. Nu l-ai nimerit perfect, strici filetul butucului. Apoi da-i cu tarod sa-l refaci, pe care nu stiu unde il gasesti avand pas de 1.5 in loc de 2 cat este standard la M14.

Extractor sau torx batut fortat cum ziceau colegii mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Am pierdut antifurtul si m-a ajutat adi_bm.

 

Am jante Santa Monica, deci sudura iese din calcul, cu burghie de diferite marimi, am tot dat gauri in capul prezonului, iar cu ultimul burgiu(nu mai stiu grosimea) a gaurit Adi incet pana a ramas cu capul antifurtului pe burghiu, nu a atins deloc janta.

 

 

Later Edit: exact ca si in DIY din postul anterior am procedat.

Modificat de RazvyRULZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Pe la unele vulcanizari mai pricopsite au o trusa speciala de scos prezoane antifurt(indiferent de forma lor).Este o tubulara cu niste cutite si se baga peste prezon.Eu asa mi-am desfacut prezonul si apoi am cuparat unul normal.

A nu se considera reclama!Cam asa ceva: http://echipamente-serviceauto.ro/produse/detaliiprodus/180/Trusa_pentru_extras_si_montat_prezoane .

 

Numai bine!

Modificat de Dominic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sudura nu se prea poate,una ca nu ai loc sa lucrezi fara sa deteriorezi janta,si alta,nu se prinde de antifurtul ala decat sudura electrica...dar daca tec apuci de sudat,deja ai zis pa la janta si stiu ca nu vrei asta...keep us posted

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine la 10 merg la cineva la un atelier in Alba sa incerce sa le dea jos cu bughiu si extractor. Sper sa reuseasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faci intai o protectie pt sudura, gen palnie de tabla, ca sa nu sara pe janta.

iar in cel mai rau caz bagi jantele la sablat/ vopsit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La el e mai greu de refacut janta din cauza finisajelor...

Send from my Nokia 3310

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata. Le-am rezolvat. A gaurit in ele cu bormasina si apoi a reusit cu un kit exact ca si cel din imagine. Erau stranse maxim! Veci nu mai pun antifurturi!

post-37459-0-25946500-1383906183_thumb.j

post-37459-0-07457100-1383906309_thumb.j

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa arata niste prezoane extrase....

post-37459-0-44962300-1384207060_thumb.j

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!