Jump to content

Conducte benzina


nik87
 Share

Postare recomandată

Aveti cumva idee ce diametru aveau initial conductele de benzina la golf 1 motoare 1.1 1.3 1.6 simplu  si eventual de unde le-as putea lua,as prefera noi. Eu pe masina am furtun pus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

majoritatea furtunelor de benzina la multe modele de masini,VAG,Toyota,Reno,Merc au 8mm in diametru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as zice ca 6mm...gasesti coduri OEM pe diferite site'uri iar cu codu poti comanda piesa de la un magazin cu piese auto!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5,5mm mai exact diam. interior. Cele mai ieftine sunt pe la 8lei/m 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5,5mm mai exact diam. interior. Cele mai ieftine sunt pe la 8lei/m

Multumesc,nu caut neaparat cele mai ieftine conducte,ca n-am chef sa le schimb ca pe furtun...caut ceva raport calitate pret,aveti idee pe unde sa incerc sa caut? Originale din pacate nu se mai aduc,ca multe alte repere si in mod sigur erau enorm de scumpe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mii de scuze eu la furtunuri m-am gandit...

la care conducta te referi?

post-13869-0-48729300-1383660076_thumb.j

Modificat de szrobik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mii de scuze eu la furtunuri m-am gandit...

la care conducta te referi?

Conducta tur retur care pleaca de la rezervor pana in fata,baietii veseli le-au inlocuit cu furtun de calitate indoielnica...:(

Am gasit ceva acum pe net cu interior de 6 si exterior de 9,e ceva de frigotehnie,credeti ca ar fi buna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da o fuga la un magazin de piese de dacia si vezi daca gasesti conducta benzina TUR si RETUR pentru dacia pe carburatie (nu cere pentru injectie ca nu ai ce face cu ele).

Gasesti conducte colac de cupru(usor maleabila sa o poti forma cum vrei tu) si pentru tur si pentru retur la maxim 30-40 lei colacul (este exact lungimea care venea pe dacie de la rezervor la pompa de benzina).

Asemeni pentru retur poti folosii conducta de frana centrala si pentru tur conducta de frana pentru pompa frana ICP.(conducta groasa din cele 4 de pe pompa de frana).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da o fuga la un magazin de piese de dacia si vezi daca gasesti conducta

benzina TUR si RETUR pentru dacia pe carburatie (nu cere pentru injectie

ca nu ai ce face cu ele).

Gasesti conducte colac de cupru(usor maleabila sa o poti forma cum vrei

tu) si pentru tur si pentru retur la maxim 30-40 lei colacul (este exact

lungimea care venea pe dacie de la rezervor la pompa de benzina).

Asemeni pentru retur poti folosii conducta de frana centrala si pentru

tur conducta de frana pentru pompa frana ICP.(conducta groasa din cele 4

de pe pompa de frana).

Multumesc mult! Ma voi duce la un magazin Dacia sa vad dc mai exista...

Deci pot folosi aceeasi conducta si ptr tur si pt retur teoretic,chiar daca e mai mare in diametru ptr retur,dar teoretic nu ar avea ce sa-i cauzeze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti folosii conducta ,,groasa'' si la retur dar problema este ca nush daca ai posibilitatea sa bagi furtunul de retur in ea pentru ca ai dimensiuni destul de diferite.

Cum ai furtunul de retur...identic cu furtunul de tur?ma refer in zona compartimentului motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti folosii conducta ,,groasa'' si la retur dar problema este ca nush daca ai posibilitatea sa bagi furtunul de retur in ea pentru ca ai dimensiuni destul de diferite.

Cum ai furtunul de retur...identic cu furtunul de tur?ma refer in zona compartimentului motor.

Multumesc...o sa verific maine si in functie de asta vad ce iau/gasesc...

Multumesc mult pentru sfat @gabivvx! O seara excelenta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!