Jump to content

Cum localizezi si demontezi modulul de confort?


lucianiova
 Share

Postare recomandată

   Salut!

   Am sa incep prin a spune ca detin un VW BORA 1.6 16V motor AZD an fabricatie 2001 si de cand sunt utilizator al acestui forum am aflat multe lucruri utile pe care le-am si pus in practica, fapt pentru care va multumesc tuturor pentru ajutor! :lol:

   Nu am gasit pe forum descris amanuntit unde este localizat modulul de confort la Golf4/Bora sau modul de demontare/curatare a acestuia.

   Am probleme cu iluminatul din plafoniera in sensul ca desi setez becurile din plafoniera pentru a se aprinde atunci cand deschid usile de la masina acestea nu se aprind atunci cand deschid usa sau se aprind la o intensitate mai redusa.

   Am citit forumul in care explicati problema cu switchul de la portiera insa la mine nu este cazul pentru ca atunci cand sunt in masina si opresc motorul scot cheia din contact, desi ar trebui in mod normal sa se aprinda becurile din plafoniera ele nu se aprind sau se aprind la o intensitate mai redusa(adica nu sunt de folos).

   Aceeasi problema si cand descui masina din cheie briceag....desi trebuia sa se aprinda, aceleasi probleme...

   Am inteles de la alti posesori de glof4 ca ar fi problema modulul de confort care s-ar gasi undeva sub podul pedalier si care datorita condensului este imbibat in apa, iar remediul ar fi curatarea si uscarea acestuia si inlaturarea umezelii/apei acumulate, insa nu stiu cum sa ajung la modulul de confort si nici sa il demontez.

   Daca m-ar putea ajuta cineva, v-as fi foarte recunoscator.

   Va multumesc anticipat!

   

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Demontezi capac sigurante, cadrul din jurul lui (cleme), cele 2 capace de sub volan (torx si cleme), plasticele de sub ele. Acum ai acces sub volan, modulul este o cutie neagra cu mufe /fire pe laterale sub volan in stanga.

Dar pana sa te apuci de demontat asigura-te ca nu ai problema din alta cauza (switch, led in locul becurilor).

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite, iti atasez o poza cu localizarea acestui modul. In el intra doua mufe. 
 
qO6f.jpg

Modificat de Soferasu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probleme cu apa are la Passat B5 , ca este sub mocheta de la sofer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc foarte mult pentru ajutor...Am sa revin ulterior pentru a va spune cum am remediat problema...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probleme cu apa are la Passat B5 , ca este sub mocheta de la sofer.

 

da, la restul - Golf 4, Bora, Seat... de la lipsa ei... :D

 

la toate modele de pe acesta platforma, se intalnesc diverse probleme la modulul confort. Unele rezolvabile usor - lipituri reci, etc... unele mai greu - se lasa cu inlocuire modul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Uite, iti atasez o poza cu localizarea acestui modul. In el intra doua mufe.

qO6f.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Uite, iti atasez o poza cu localizarea acestui modul. In el intra doua mufe.

qO6f.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Am nevoie de calculator confort 1C0959799B 01B.

Este necesar sa fie exact modelul 01B? Sper sa gasesc in dezmembrari...

Orice sfat este acceptat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am raspuns la celalalt post identic.... ori cauti aceeasi model, varianta caroserie, etc...ori reprogramat - modificat eepromul la ce gasesti de cumparat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

O problema asemănătoare am și eu. 

1. Nu mi se aprind becurile de pe plafon din spate când am portiera deschisă.

2. După ce opresc motorul și iau și contactul îmi ticăie ceva sub bord in zona sau chiar in modulul confort și simultan cu ticaitul îmi pâlpâie și becurile din portiera fata și portbagaj.

aveti aici un video cu ticaitul https://files.fm/u/bnncvaqz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!