Jump to content

reglaj faruri


Iulain
 Share

Postare recomandată

salut,sunt nou pe aici si de curand sunt posesorul unui golf3 td,super masinuta,am si eu o intrebare,cum pot regla farurile pe inaltime?butonul de pe bord de reglat faruri nu da nici un semn de viata.Problema este pe faza scurta,nu vad aproape nimic pe sosea noaptea.Dati-mi o alternativa,schimbat faruri,becuri,etc,sau un reglaj corect al farurilor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,sunt nou pe aici si de curand sunt posesorul unui golf3 td,super masinuta,am si eu o intrebare,cum pot regla farurile pe inaltime?butonul de pe bord de reglat faruri nu da nici un semn de viata.Problema este pe faza scurta,nu vad aproape nimic pe sosea noaptea.Dati-mi o alternativa,schimbat faruri,becuri,etc,sau un reglaj corect al farurilor?

in partea din spate a farurilor ai niste "rozete de reglaj"

unele pe inaltime si altele stanga dreapta..

misca de ele pana obtii ceea ce doresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand verifica daca ai motorasele pt faruri, sunt niste chestii negre in spatele farurilor, daca sunt vezi daca merg, sigurante, etc, daca nu ai regleaza/le manual

asa am patit si eu am tot butonat, dupa am observat ca nu am butoane, asa ca tot mana e mai sugura :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc ptr.ajutor,motorasele exzista dar nu functioneaza,am gasit unele nereguli la becuri,unul este de o culoare albicioasa iar celalalt este de Dacie :D .Pe cel alb i-l schimb dar ce fac cu celalalt?Sa poata fi introdus in locasul farului,a demontat din cele 3 nituri sistemul de fixare a becului original,ce pot face?Cum verific sigurantele,ca nu-mi functioneaza nici stergatorul pe lunata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc ptr.ajutor,motorasele exzista dar nu functioneaza,am gasit unele nereguli la becuri,unul este de o culoare albicioasa iar celalalt este de Dacie :D .Pe cel alb il schimb dar ce fac cu celalalt?Sa poata fi introdus in locasul farului,a demontat din cele 3 nituri sistemul de fixare a becului original,ce pot face?Cum verific sigurantele,ca nu-mi functioneaza nici stergatorul pe lunata?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit acel dispozitiv de prindere a becului in far :banghead: intr-o punga in masina si cateva becuri arse,nu cumva cel de la care am luat masina a avut probleme cu becurile(arse prea des)? Montez la loc dispozitivul si incerc sa vad ce se intampla.Exista becuri mai bune calitativ?durata de viata mai mare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare!

Am si eu o problema legata de reglajul farurilor ... in sensul ca nu-mi merge reglajul pentru farul din dreapta. S-a blocat intr-o pozitie joasa si nu prea vad mai mult de 30m. E nasol pt ca farul din dreapta tre sa bata oricum mai sus ca cel din stanga iar la mine bate vizibil sub cel din stanga...

Cum arata motorasul care ridica farul? Ce pot sa-i fac sa-l verific? Ce curent mege la el?

Se poate sa fie de la sigurante daca cel din stanga merge?

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

De curand am avut si eu pb cu farurile si motorasele..

Sper sa ajut , poze cu motorasul, chiar farul dreapta :offtopic:

Alimentarea exacta nu o stiu, dar ceea ce stiu e ca ( device-ul respectiv tre sa fctioneze in parametri la alimentarea 9 - 16V ) Curentu parca max 2A...care stie mai exact rog a ma corecta.

Spor la treaba.

@Iulian: verifica daca motorasele-s conectate, traseul firelor, sa nu cumva sa fie intrerupt undeva, nu ar avea voie..dar ar putea fi o problema. Apoi poate-n tablou sunt puse sigurante de valori diferite...parca gasisem chestia asta la un moment pe undeva..dar nu mai retin.

Modificat de NUK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Cum pot sa reglez farurile pe inaltime,am cautat rozetele care regleaza faru sus-jos ,dar nu leam gasit(o sa le mai caut, in care parte a farului se afla?),am fost si la un service dar nici aia nu ai facut nimic,butonul de pe bord merge dar, farurile tot bat prea sus atat la faza scurta cat si la cea lunga,din cauza asta miam facut si o pana foarte draguta,ca nu am vazut gropile din cauza masinilor care veneau din fata iar cum faza scurta lumineaza indicatoarele ...s-a intamplat...am becuri asa zise:imitatie de xenon (de 55w cred sunt ca si cele originale ,la putere) si nu vad prea bine s-ar putea din cauza farurile ,dar niste becuri care sa vad mai bine, ce imi recomandati?

Care stie cum se regleaza corect farurile de ex: la ce distanta trebuia sa bata faza scurta si cea lunga si trebuie sa fie soferul in masina in timp ce se regleaza? care poate pune o poza cu rozetele respective ,rog mult,daca se poate

P.S. nam mai deschis alt topic pentru ca sunt destule cu aceasta tema

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le reglezi cu aparatura speciala la orice service care face si ITP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce aparatura aveau ..pfoai..deaia antica,dar problema a fost ca nu ai stiut de unde se regleaza manuel farurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar sagata indica rozeta pentru stanga dreapta? ca eu am nevoie pentru cele de sus-jos , ms de poza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite o alta imagine unde se observa si a doua rozeta. Care cum actioneaza nu stiu, nu am umblat niciodata la ele

post-6155-1190498529_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce am auzit cele din interior regleaza stanga-dreapta,iat cele dinspre exterior sus-jos....nu stie careva care este distanta la care trebuie sabata faza scurta si cea lunga (cati m)? merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu faza scurta trebuie sa "bata" 30 m noaptea, pe timp senin, iar faza lunga 100 m, in aceleasi conditii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie - n-am poze dar o sa fac. Tocmai mi-am reglat farurile.

Rozetele de reglaj pe inaltime sunt foarte greu accesibile - parcanu-s facute de nemti. Accesul la ele se poate face doar cu o surubelnita. Cum le identifici: te uiti la farul din dreapta, in dreapta sus, intre far si aripa e o gaura in care nu-ti intra decit surubelnita. Nu ai acces la rozeta decit din fata, in spate e mascat. In aceiasi pozitie o gasesti si la cel din stanga.

Pe mine unu m-a surprins pozitia in care se afla ... parca n-au vrut nemtii sa lase pe toata lumea sa umble la reglajele de la faruri.

Asa e la mine :)

Nu am reusit sa le reglez stanga dreapta pentru ca nu vad nimic ... :( le-am "deschis" si eu si gata.

Modificat de Costasd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Atentie - n-am poze dar o sa fac. Tocmai mi-am reglat farurile.

Rozetele de reglaj pe inaltime sunt foarte greu accesibile - parcanu-s facute de nemti. Accesul la ele se poate face doar cu o surubelnita. Cum le identifici: te uiti la farul din dreapta, in dreapta sus, intre far si aripa e o gaura in care nu-ti intra decit surubelnita. Nu ai acces la rozeta decit din fata, in spate e mascat. In aceiasi pozitie o gasesti si la cel din stanga.

Pe mine unu m-a surprins pozitia in care se afla ... parca n-au vrut nemtii sa lase pe toata lumea sa umble la reglajele de la faruri.

Asa e la mine :vaidecapulmeu:

Nu am reusit sa le reglez stanga dreapta pentru ca nu vad nimic ... :D le-am "deschis" si eu si gata.

si eu mi-am pus angel eyes la vento si nici cum nu reusesc sa il reglez degeaba tot invart de reglaj

cred ca cel mai bine e sa incerc la un service unde iti regleaza pe aparat

la mine cel din stanga bate in fata masini la 2 metri noroc ca ma ajuta farurile de ceata numa ca toti imi fac cu farurile

Modificat de bzsa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu le-am reglat - bat foarte bine ... chiar mai sus ... in oras merg cu ele reglate mai jos. Afara re ridic la maxim. Nu reusesc sa-mi dau seama stanga-dreapta cum sunt dar nu cred ca deranjeaza. La mine cele de ceata is slabe rau ... nu bat de loc ... cred ca o sa incerc sa schimb becurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bzsa vezi ca daca rotesti mult o sa strifi filetul , cele de " tuning" au filetul in care intra suruburile de reglaz taiat in plasticul care tine oglinda farului , nu au nici o piulita ci doar se infileteaza in acel plastic .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

sal azi am observat k se aude un "bazait " la farul din stanga.Farurile sunt reglabile electric si zgomotul se aude de la motorasul de reglare doar cand farurile sunt aprinse pe faza scurta,iar acesta nu mai functioaneaza. Ce anume trebuie sa fac k sa remediez problema?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva un desen ,o schema cum se regleaza farurile din poza?Am incercat sa umblu la rotitele din spate si la surubul acela lung dar nu-i dau de cap!Mult.

post-21874-1224146087_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!