Jump to content

eliminare catalizator si toba de mijloc


suzu
 Share

Postare recomandată

"Garnitura" aceea din imagine (nr 7) e responsabila cu etanşearea.

Daca nu o mai ai acolo asta e cauza pt care nu mai e etanşe coloana de evacuare.

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am cautat tips pt finala la bora mea timp de vreo 3 luni,dar nici pe comanda nu am gasit de 60 cm,ca sa le pun direct din finala,nici chiar la stelco brasov direct la fabrica nu fac atat de mari,asa ca am preferat sa schimb finala in intregime,mi-am pus un magnaflow la pilot la pitesti,cu 850 RON cu tot cu manopera,se aude splendid,normal ca se aude mult mai tare,ca e sport,probleme cu politia pana acuma nici una,si la masina nu am absolut nimic,desi multi mecanici imi ziceau ca mi se va aprinde sonda lambda,dar niminc,masina merge in parametrii normali,consumul nu mi se pare ca a sarit,eee acu daca mananca cu 2-300 g mai mult la 100 km asta e

dar sunt super multumit de ea,am vrut si eu finala dubla dar ma costa undeva la 800 euro si mai bine am lasat-o balta

mergeti la pilot daca nu stiti unde sa va duceti,baietii sunt super pro,io tot asa am tot intrebat ca cine poate sa-mi decupeze bara,cum o sa mi-o taie acolo,iar baietii astia in 2 ore nu au avut ce face,cu totul iar manopera a fost 500 mii,le-am mai dat 500 de bere la baieti,ca i-am stresat ff mult sa-mi iasa perfect

mergeti acolo !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

toba intermediara e pe duca, are un por si scoate un sunet turbo :( intrebarea mea este : cumpar alta nou, o inlocuiesc sau as putea sa o elimin de tot ? cu ce as putea sa o inlocuiesc si ce riscuri ar exista pe viitor ? merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
MasinaPoporului

Salutare.

Eu am renuntat la catalizator si finala la masina din semnatura.Renuntand nu am facut decat sa poluez mai mult, sa lasa motorul sa respire mai usor, consumul nu se simte.Am observat ca atunci cand ii pun si filtrul conic sport (din bazar) trage mai tare si consumul e mai mic.E ciudat.

P.S: filmulet cu toba http://www.youtube.com/watch?v=DXbBqpMCU18

Modificat de MasinaPoporului
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa vreau sa schimb si eu tot ansamblul format din 3 parti. Toba finala, catalizator si inca o teava care nu stiu cum se numeste.

Am avzut ca numai catalizatorul e vreo 340 Euro + celelalte care ma duce la peste 2000 RON.

Astept un sac de bani sa ne dea astia pe la servici si vreau sa schimb alea sa fie noi.

Cam mult... Poate pana la vara s-or mai ieftini :screwy:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

deci in concluzie, pastrez catalizatorul, elimin toba intermediara , pe care o inlocuiesc o teava, si pun finala sport, si trec si ITP . Astept contra pareri , inainte sa ma apuc de operatiune :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
deci in concluzie, pastrez catalizatorul, elimin toba intermediara , pe care o inlocuiesc o teava, si pun finala sport, si trec si ITP . Astept contra pareri , inainte sa ma apuc de operatiune :blink:

M-am gandit si eu la asta si cred ca o sa fac si eu la fel...cea de mijloc afara cu ea pastrez catalizatorul iar finala vruiam sa fie dubla dar sa ajunga undeva pe mijloc....dar cred ca nu o sa pot pentru ca nu imi da voie rezervorul...am dreptate??cum as putea totusi sa montez toba pe mijloc??am vreo sansa??de unde cumperi tu teava ca eu am cautat de mi sa urat:((Ast un PM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teava aluminizata trebuie sa cauti. Daca nu gasesti si nu gasesti, da-mi un PM. As putea sa te ajut. Bafta !

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

toba intermediara se inlocuia cu teava de la sebring, iar finala ar fi fost cu iesire dubla , tot de la sebring, insa am renuntat la idee, pentru ca m as fi bagat pe urma si la motor si tot asa , si m ar fi costat deja prea mult

link cu teava intermediara: http://shop.sebring.at/webapp/wcs/stores/s...7&langId=-1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare,sunt posesorul unui Golf V (stiu,am gresit topicul ca e de VW 4,dar aici am gasit discutia ceva mai dezvoltata) am si eu o problema cu racordul flexibil,a cedat de tot,scoate un sunet insuportabil,martorii din bord pt gaze nu s-au aprins,am fost la reprezentanta si mi-au facut o oferta,adica: schimbat catalizator+racord,sa fim seriosi ca nu dau 2.000 de euro pe asa ceva,unde pot gasi racordul original si montarea la un service bun,in Timisoara? Va multumesc!

Modificat de nubster
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Iar aduc topic-uri in atentia dvs. :D Initial am postat intr-un topic gresit. Ma intereseaza daca dupa eliminarea catalizatorului la 1.9TDI vor aparea probleme legate de noxe la ITP. In topicul unde am postat, mcornel mi-a spus ca nu sunt probleme in cazul TDI-urilor insa as vrea sa mai aflu pareri. Poate cineva a trecut deja prin treaba asta... Multumesc

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am trecut personal,insa un prieten a confirmat faptul ca nu au fost probleme.Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

pana la urma cum e mai bine...sa renunt la catalizator si intermediara sau doar intermediara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

stai linistit ala nu are mare inpotranta  si nu modifica nimic se reseteaza am intales e ceva legat de benzina proasta dar nu afecteaza in nici un fel

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Am si eu o intrebare... Se potriveste catalizatorul de pe Golf 4 1.6 sr pe
1.6 16v AZD. In urma unei operatii am ramas fara  catalizator si am
gasit unu dar de sr. Vreau sa scap de eroarea aceea din bord.

Va multumesc!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

As vrea sa elimin doar toba din mijloc pt ca este pe duca, a facut cineva asa ceva? ma intereseaza in special sunetu, o sa urle rau? n-as prea vrea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca elimini doar toba intermediara sunetul se va modifica nesemnificativ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am avut si eu toba sport, in oras ii placut mai ales la plecarile de la semafor dar la drum lung ii obositor mai ales ca nu poti sa ai o conversatie cu pasagerii fara sa urli. de ascultat muzica nici atat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salut! am citit pe undeva ca daca dau jos catalizatorul la g4 1.9 tdi schimba sunetul, un fel de blow off...este adevarat? a incercat cineva? afecteaza motorul sau turbina in timp?

Modificat de firiss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!