Jump to content

Skoda Octavia 3 Elegance - Pacific Blue


STC

Postare recomandată

Eco boost de 1l are si verisune de 125cp...diferenta de putere nu e chiar de neglijat.

 

Am mers si eu cu el si am ramas surprins, chiar se misca bine. Pe de alta parte am mers si cu Octavia cu 1.2TSI si mi s-a parut...lenta, ca sa nu zic lesinata.

Link către comentariu
  • Replies 229
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • STC

    106

  • TudorM

    18

  • bbogdanmircea

    8

  • doggy

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

@ionut, consumul ala la 130km/h, este instant sau ai mers 50-100km cu viteza aia si asa ai scos consumul? Mi se pare ridicol de mic pentru 1.2 TSI.. Consuma cat un TDI :)

Link către comentariu

Consumul ala este pe minunata A1 luuuuunga de aproape 110 km :D

 

@saibot ... am uitat sa specific mai sus ca 1.0 era varianta aia de 100 CP si tot mi s-a parut OK, presupun ca 125 CP trebuie sa fie si mai vioaie, n-am apucat sa merg cu 125 CP deci nu stiu ce sa zic. Eu sunt multumit de puterea masinilor din dotare, poate pe viitor voi merge pe un motor mai mare insa la ora actuala este un compromis bun raportat la pretul de achizitie.

Link către comentariu

Fara discutii, din punct de vedere rational, avand in vedere ce drumuri avem 1.2tsi e ce trebuie.

 

Insa mai sunt cativa, printre care ma numar si eu, care nu gandim lucrurile din punct de vedere rational atunci cand e vb de masini, din pacate pentru buzunar :))

Link către comentariu

Brrrr :frigbaitata:  ........ am citit mai demult istoria masinii tale si banutii bagati si m-a luat cu tremurat !!! Vad ca ai trecut-o la EX: ....

In alta ordine de idei, maine trecem la rotile de vara. Revenim maine cu o sedinta foto !

Link către comentariu

Te salut,ce sa zic,nu e un consum extraordinar,asa am si banuit,oare in trafic urban cat sa fie?Acu” daca urban inseamna FILIASI :D m-am linistit,nu-i decat o strada principala asfaltata restu...Altfel masina ii faina iar la cafea cat de curand, is prin preajma,numai sa-mi pun si eu gumele cele noi,de vara.

Link către comentariu

Sa curga cafelele :)) Eu am relatat cifrele din iarna, astept vara sa vad cat scoate. Ultimul drum Slatina - Bucuresti a avut o medie de 5.1 % la dus si 5.3% la intors. Sincer nu ma asteptam la cifrele astea avand in vedere ca e benzina !

Link către comentariu
bbogdanmircea

Abia astept sa vad ce poate motorul asta de 1.2 pe curea! Topicul m-a convins ca e optiune foarte buna motorul asta.

Sent from my SGH-I897 using Tapatalk

Link către comentariu

Te salut,din start spun ca masina e ok,interior ,exterior, culoare,dar eu cred ca motorizarea e de fapt submotorizare.Ce e asa o grozavia consumul ala de 5,3 in conditiile in care orice Logan trece pe langa tine.Si ca sa nu se supere nimeni VRS-ul meu,cu cauciucuri inca de iarna, consuma la exterior 7,7,asa ca... 

Link către comentariu

Nu toti cumpara masini si motorizari pentru aceleasi motive si pentru acelasi scop. Tu si Ionut sunteti clar in categorii diferite de cumparatori, care cauta lucruri diferite de la o masina. Si te asigur ca nu trece niciun Logan pe langa el. :)

Link către comentariu

Multumesc calink2 pentru parerile pro si contra ....dupa cum spunea si tudorM si Rave, idealurile si bugetul diferă. Te asigur ca Loganurile inca stau in spatele meu, in spatele lui Rave si altii colegi cu 1.2 TSI si pana la urma, masina este facuta pentru a te transporta din A in B cu maxim de confort si siguranta indiferent de stilul de mers. Drumuri bune !

Link către comentariu

Absolut de acord si realizez ca motivatia unui consum decent sa duca la o scadere a cilindreei motoarelor actuale.Ramane de vazut pe termen lung, fiabilitatea acestor tipuri de motoare.Drumuri faine.

Link către comentariu

Intr-adevar fiabilitatea tuturor masinilor actuale a scazut pe masura ce au crescut cifrele. Un maistru de la reprezentanta zicea: masinile adevarate s-au cam oprit prin 2002, restul sunt masini de spălat. Exemplu il am pe tata cu B5.5 ...are 370.000 km pe bord si mai are dati inapoi vreo 70.000. Pana la probleme, ne bucurăm de masina si cei 4 ani de garantie !

Link către comentariu

Sunt chiar multumit de Mirror down: https://youtu.be/5K6zOf4jeEY Masinuta asta ma surprinde placut. Sâmbăta trecută m-am intors ca pasager in masina (am amestecat apa :)))) ) si spre surprinderea mea a reusit sotia un 4.0% Craiova-Slatina insa stilul a fost mângâiat :) si mai putin clătinat ca sa aduca pasagerul in conditii optime :))

Link către comentariu

Consum de 4% cu un benzinar de aproape 1500kg? Cred ca nici cu Logan 1,5 DCI nu reusesc sa scot un asa consum!!!! Ce sa mai....cu un asa consum sigur pe tine nu te va afecta scumpirea anuntata la 1 aprilie! :)

Link către comentariu

Corect, asa m-am referit si eu, ca in acel moment erau 2 pers in masina si se ajunge la 1500 kg.

Link către comentariu

Mai mult pe sotie ca ea e finuta cu pedala dar nici eu nu sunt brutal. Acelasi drum am scos 5,3 % cu depasiri. Sunt mai mult decat uimit si multumit. Si o poza de pe drum cu consumul "SINCE START". Scuzati calitatea ....

post-21020-13961667841347_thumb.jpg

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Nu inteleg oamenii astia ofticati cand vad consumuri mici. Conduc cum vreau, cum am dispozitie, cum e drumul....

O3 1.2 elegance poate ajunge si la mine...am demarat hartiile.

Link către comentariu

Eh ...nu sunt ofticati, doar nu pot inca sa creada ceea ce vad .....le este greu sa se obisnuiasca cu ideea ca avem consumuri super decente si cu benzinarele din ziua de azi.

 

Intre timp masina a mai facut ceva km si maine este programata la Brady Bucuresti sa se uite "bajetzii" la oglinda de pe stanga. Ori nu a avut deloc gresaj la mecanisme ori de la spalatorii si spuma activa a intrat pe la mecanisca caci are un scartait enervant la pliere si depliere. Am incercat eu cu ceva spray pentru mecanisme dar nu cred ca ajung unde trebuie ....

 

warlock - te asteptam cu topic si muulte poze cand vine masina !!

Modificat de ionut_slatina
Link către comentariu

Aceeasi scartaiala am avut-o si eu pe partea dreapta, dar pare sa fi trecut cu de la sine putere. Deci nu poti sa iti zic de ce nu mai face. :)

Link către comentariu

Eu am incercat cu ceva spray de gresat intre oglinda si bratul oglinzii ....tace in ziua respectiva apoi incepe iar. Si cand mai ploua am ceva liniste la pliere/depliere apoi cand e soarele cat China pe cer face ca apucata. I-am dezactivat functia ca ma enerveaza sa o aud Scaaart/Scarrrrrt ...

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!