Jump to content

Skoda Octavia 3 Elegance - Pacific Blue


STC

Postare recomandată

Incerc pe viitor sa ma tin de el. Pana acum la mine consumul la Long term este 6.8% insa am mult oras cu ea. Aditu are cifre de motor electric la a lui :P

Sent from my HTC One using Tapatalk 2

Link către comentariu
  • Replies 229
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • STC

    106

  • TudorM

    18

  • bbogdanmircea

    8

  • doggy

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu nu inteleg obsesia asta cu mintitul in legatura cu consumul. Daca eu zic ca a mea consuma X, atunci asta e. Consumul este legat de atat de multi parametri incat chiar nu are rost sa-ti bati capul prea tare cu el. De ce as acuza eu pe cineva ca minte in legatura cu asta? Ce ar obtine Ionut spunand ca-i consuma 5% cand de fapt ii consuma 6-7-8-100%?

 

Ti-a pus poze cu indicatiile masinii, ce dovada iti mai trebuie? Ca pune niste date pe un site, ce garantie ai ca nu le modifica si p-alea? Si de ce trebuie sa-ti dovedeasca tie ceva?

 

In concluzie, e topicul masinii lui. Lasati omul in pace, lol.

Modificat de TudorM
Link către comentariu

La o medie de 70km/h, daca ai mers cat se poate de constant, consumul ala e perfect normal pentru orice masina de generatie noua :).

Pe autostrada cum stai cu consumul, adica mers pe pilot la 130-140km pentru macar 50km? 

Link către comentariu

http://www.spritmonitor.de/en/overview/45-Skoda/399-Octavia.html?fueltype=2&constyear_s=2013&power_e=120&powerunit=3

Se pare ca se confirma din cifrele userilor.

 

Cum se explica faptul ca difera preturile de noi la aceeasi Octavia, aceeasi echipare intre Germania si Romania ?

Link către comentariu

Aia din afara sunt mai avuti :))

A1 pusa pe 135km/h plus pitesti - slatina a iesit 5.8% cu doua persoane fara bagaje. La întoarcere am fost 4 persoane + 2 trolere de bagaje acelasi stil de condus si a iesit 6%. Oricum este ok consumul ptr balenuta :))

Sent from my HTC One using Tapatalk 2

Link către comentariu

Pff ...ce aglomerație azi pe ruta Deva - Slatina. Am rupt-o in doua la depasiri.

Sent from my HTC One using Tapatalk 2

post-21020-13862645239929_thumb.jpg

post-21020-13862645336648_thumb.jpg

post-21020-13862645423485_thumb.jpg

Link către comentariu

"Tiuning" auto 200 cai+ . Cate 50 de capac :)

Nu am mai suportat psihologic sa o vad cu roate negre asa ca a primit un set de capace Luxury la 50 de ron. Altfel se misca masina cu cei 200 cai in plus :))))))))

Sent from my HTC One using Tapatalk 2

post-21020-0-25222500-1386696913_thumb.j

Link către comentariu

Sunt ieftine, dar si fragile rau. Am si eu pe ford fiesta, cu jante pe 15. Nu s-asu potrivit cu cercurile acelea metalice, pe care in final le-am scos si prins cu 3 soricei de plastic. dar isi fac functia, adica ceva aspect comercial si protejarea jantelor la borduri, zapada, sare, etc.

Link către comentariu

Probabil la Ford sa nu te fi lasat cu inelul metalic, la astea de pe O3 chiar s-au asezat bine cu acel inel. Fac si ele ceva acolo ....aspect caci protectie nu stiu cat pot oferi. Si pe Leon am un set de capace de 50 ron si inca nu s-au spart avand in vedere ca este a treia iarna.

Link către comentariu

Eu in primul rand zic de protectie la eventuale borduri, bulgari, etc. Cand auzi capacul troznind ai timp sa virezi volanul si sa feresti janta. :lol:

Link către comentariu

Merci de link...acum mi-am dat seama de ce-s mai ieftine,..alea pe care le-am găsit eu sunt cu siglă metalică. :) Probabil voi lua de-alea până la urmă că nu-s așa de sexy cu cercu ăla gol acolo în mijloc.

Modificat de 1-Q
Link către comentariu

Urmeaza sa umplu si cercul, nu il las asa naked :D La 50 ron e ceva acolo ...mai schimba aspectul. Oricum e iarna, nu ma chinui prea mult.

Link către comentariu

Si l-am umplut spatiu gol cu sigle SKODA la 5 RON  :lol:

 

 

Total costuri set iarna:

 

4 anvelope Michelin    1036 RON

4 jante table SH            150 RON

4 capace                         50 RON

4 sigle SKODA                  5 RON

_________________________ 

TOTAL                        1241 RON

post-21020-0-23407600-1386920536_thumb.j

post-21020-0-30923600-1386920540_thumb.j

Modificat de ionut_slatina
Link către comentariu

Arata surprinzator de bine!

 

Mie chiar imi place culoarea asta, pacat ca nu e disponibila si pe RS (impreuna cu alte cateva culori).

Link către comentariu

Hmm....acum am intrat si eu pe configuratorul de RS si paleta de culori este destul de mica.

Nu cred ca o sa vedem vreodata RS Galben Sprint sau Rosu Corida sau Rio. Cred ca ai facut alegerea corecta luand ALB. Si eu am fost in dubii cu culoarea, aveam de ales intre alb si albastru insa cu interior deschis nu cred ca asortam prea bine albul ....nu se facea contrastul intre interior si exterior. Nu am vrut sa mai dau banii pe culoare, am preferat dotari. Am facut prostia sa iau culoare la Polo si aveam dotari lipsa dar nah ....asta era in 2008 :D

Link către comentariu

ai scapat ieftin cu echiparea de iarna :) pe mine m-a dus la 1800 lei dar doar pt ca am luat jante tabla kfz noi :) cat despre capace, cei din bucuresti sunt mai norocosi, in targ la vitan orice set model oem skoda pe 15" e 50 de lei. eu de acolo am luat si arata ffff bine :)

Link către comentariu

Cati alti proprietari de capace OEM or plange dupa ele :)))

:lol: esti constient ca si setul tau va ajunge la un moment dat de vanzare in vitan (sper sa NU dar stii cum se spune: Never say Never).

Nu m-am stresat prea tare cu capacele, gasisem ceva pe Okazii insa am zis sa fie ceva acolo sa taie uratenia jantelor chele !

Link către comentariu

m-ai inteles aiurea :) eu vorbesc de capace noi in set in cutie sigilate. furate sunt in spatele targului din cate am vazut.. 10-20 lei setul.

Link către comentariu

Ah ....tare. Daca stiam mai asteptam putin caci marti am drum de Bucuresti. Asta este, merg si astea. Esti multumit de masina pana acum ? Cum se prezinta consumurile (benzina/ulei) caci ai ceva KM? A mai scazut consumul de benzina ? Oricum este destul de mic, am prieteni cu diesel care au consum mult mai mare decat mine :D

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!