Jump to content

Intrebare despre repartitorul de sarcina


Mircea_P
 Share

Postare recomandată

Dupa cum am mentionat anterior problema grava a masinii mele este frana.

Din cand in cand se naste o dorinta de a gasi defectul.

Intrebarea mea e:

La masinile voastre cand apasati pedala de frana se misca parghia de la repartitorul de sarcina (poate nu se numeste asa chestia aia prinsa de punte care are legatura cu caroseria printr-un arc) ?

Ei bine la mine se misca, adica atunci cand apas frana (adica altcineva o apasa), eu vad cum se misca parhia.

E bine oare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideea cu repartitorul e urmatoarea(ASA CRED SI ASA MI S-A SPUS...NU MA OMORATI DC GRESESC):IN MOMENTUL CAND AI GREUTATE PE MASINA,LA FRANARE ARCULETUL SE TRAGE SI DA DRUMUL LA MAI MULT LICHID CATRE PISTONASUL DE FRANA...DECI ECHIVALEAZA (SAU cel putin incearca )sa iti ofere o franare la fel de eficace ca atunci cand masina e "goala" prin marirea debitului de lichid catre sistemul de franare....sper ca te-am lamurit si ca am dreptate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre marea problema a franelor mele:http://forum.vwforum.ro/forum/viewtopic.php?t=695

Nu a-ti raspuns la intrebare:

"CAND STAND PE LOC MASINA, APASA-TI PE PEDALA DE FRANA, SE MISCA PARGIA DE LA REPARTIRORUL DE SARCINA?"

Ca la mine se misca si cred ca nu e bine.

Pareri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu intreb si eu raspund.

L-am auzit pe unul pe tdiclub care zicea ca asa trebuie, ca parghia sa se miste cand se apasa frana. Deci e OK din punctul asta de vedere.

Mi-am cumparat ieri de la un schrot un capac de rezervor de lichid de frana, pe care l-am gaurit si i-am Poxipolit un mic tub metalic. Azi trebuie sa-mi cumpar ceva racord de cauciuc pentru ca vreau sa-mi improvizez o istalatie de aerisit frana sub presiune.

In alta ordine de idei vreau sa-mi achizitionez si furtune flexibile de frana (initial doar alea de pe spate) pe care le suspectez ca ar fi "CAUZA".

P.S. Sunt neasteptat de ieftine 170.000 lei bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mica catastrofa....asa se poate denumi operatiunea de ieri seara in care dupa ce am schimbat furtune si reinsurubat suruburi....datorita ultimei conducte cu surub a repartitorului care si-a format un filet fals stramb, nu am putut definitiva operatiunea.

Din disperarea de a merge a doua zi la servici pe jos mi-a venit o idee salvatoare. Adica cu furtunele vechi am scos repartitorul din uz punand frana pe spate pe direct.

Azi imi cumpar doua furtune noi tot pentru acelasi scop.

Am folosint insa cu succes instalatia de aerisit frana sub presiune.Am folosit pe post de sursa de aer comprimat roata de rezerva.

Credeti ca e foarte rau faptul ca le-am pus pe direct?

Macar asa pot sa zic daca repartitorul a fost de vina pentru frana proasta de pana acum.

Deocamdata frana e foarte promta...sa vedem insa daca se deterioreaza in timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Xact,eugend are dreptate.ai frane mai bune acum,dar vine iarna si rotile pe spate se blocheaza usor...asa ca nu prea e bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Repara repartitorul. Cat ii uscat si nu mergi la limita e aproape ok, dar... la limita si fara sarcina mare e ca si cum ai frana cu frana de mana...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp (in data de 1 decembrie), am schimbat si "vacuum servo unit" cu una second-hand....si parese ca asta a fost problema. Sunt inca putin pesimist pentru ca acum fireste nu sunt multumit de frane pt. ca e scos din uz repartitorul.....S-a mancat filetul la o conducta.

Asa ca acum trebuie sa-mi fac rost de alt repartitor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca tot veni vorba. Are cineva idee de unde as putea cumpara un repartitor? Si c-am cat ar costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!