Jump to content

Golf 6 - Discutii revizii


YEP
 Share

Postare recomandată

In principiu standardele de calitate ar trebui sa fie mai ridicate pentru cele cu sigla VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mhm... Asta dacă prin standarde de calitate înțelegi faptul ca producătorul de filtre sau piese sau altele gicu/vasile/ionel plătește ceva bani la vw ca sa obțină aprobarea lor să-și vândă produsele sub sigla vw. Mai erau la un moment-dat niște bucse originale lemforder cu cod de vw razuit :). Vezi ca uleiul vapsoil ( dacă asta înțelegi tu prin ulei original) este defapt shell. Sticlele sunt perfect identice, diferă etichetele. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 minute în urmă, lucianNT a scris:

producătorul de filtre sau piese sau altele gicu/vasile/ionel plătește ceva bani la vw ca sa obțină aprobarea lor să-și vândă produsele sub sigla vw.

Mai precis ce vrea sa insemne??.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@lucianNT asta vrea sa insemne ca un produs conform pentru mann sa fie neconform pentru ca mann sa puna si sigla vw pe el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine,  pe carcasa filtrului de aer, partea dinspre în fată, scrie în dreapta codul ei (a carcasei)  și în stânga două coduri pentru filter element. Unul pt vw oem și unul pt mann&h. La filtrul de motorina, n-am înțeles încă de ce nu s-a înțeles vw tot cu Mann. Filtrul OEM este făcut de ufi. Și avea două coduri pe el,  unul de ufi și unul de oem. Eu cred ca diferența dintre man / ufi / oem este doar de marketing. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca cineva crede ca se poate duce la VW,Ford,Mercedes etc si da bani ca sa-si treaca sigla respectiva pe produs se inseala amarnic.De regula eu stiu ca se procedeaza asa- se face un necesar de consum de catre producatorul de autoturisme, se lanseaza o cerere de oferta catre diferiti producatori cu numar de bucati,un anumit standard si livrare la un anumit termen.Cine vine cu cel mai bun pret/standard/lot si cu termen mai rapid decit cel estimat castiga comanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari.

A trecut cineva de la Castrol la Motul? Pareri.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

stiti ceva de filtrele cabin filter? sunt made in it !

sunt ceva de capu lor? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa nume as zice ca nu, aia mai degraba pare descrierea produsului decat firma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da da..ai dreptate.. rectific, scuze.acum am vazut mai bine ce scrie pe cutie filtrele se numesc Tecneco Filters si Italienesti.

stie careva ce sunt de capul lor?

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă e vorba de filtrul de habitaclu nu prea are importanță. Nu știu cum e la golf 6 dar sunt de părere că vw a greșit tare punând filtrul de polen după ventilator la polo 9n/golf5/passat b6. Toate mizeriile trec prin ventilator și îl intepenesc în timp. În schimb,  filtrul de motorină / aer / ulei, de preferat ar fi sa pui de calitate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da acel  de habitaclu este.  la celelalte nu ma uit la bani.

vroiam sa stiu daca stiti de ele

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare diferență nu are ce sa fie. Greaseala lor e ca, la modelele vechi de mașini, filtrul de habitaclu era sub capotă, primul pe traseul de aer habitaclu, și la ventilator ajungea aer filtrat. La astea mai noi e pus imediat după ventilator și toate mizeriile trec prin ventilator. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plus ca e si foarte greu de schimbat, tre sa te cocosezi pe sub torpedou vreo jumate de ora sa schimbi un filtru de polen, la Golf 4 in 5 minute era schimbat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ei nici chiar o jumatate de ora...in 5 minute este gata. nu e mare jmecherie

da adevarat ca te cocosezi pe sub torpedou..dar ce zici restul este can can  :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nah mie atata mi-a luat, pana am scos captuseala aia, dup-aia filtrul intra numai intr-o anumita pozitie, pune captuseala aia sa vina perfect ... poate in de nu e problema ca poti sa-l schimbi la 60000 deci odata la 4 ani poate, dar in RO unde se umple de praf si frunze imediat sa tot faci chestia asta in fiecare an e cam bataie de cap .

La modelul viitor poate il ascund pe undeva prin bord sa trebuiasca sa dai tot torpedoul jos ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau poate îl duc înapoi sub capotă :). Golf 6 este încă o mașină nouă dar mie la un polo 9n mi-a mâncat zilele ventilatorul de la climă. Pe când la Audi destul de bătrân cât să-i fac buletin, nici n-am știut de existența lui. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce marca sunt bucsele mici, mari si bieletele antiruliu fata originale precizez ca am suspensie drumuri grele?

Baietii astia minutati de la EuroTehnoGroup mi-au cerut o suma fabuloasa pentru schimb 1650 ron  - din cautarile mele pe forum am vazut ca cea mai des intalnita marca folosita la inlocuire este LEMFÖRDER. 

Trebuie sa le schimb urgent ca am un joc urat pe fata.

Modificat de cotzzo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Originale sunt lemforder. Vezi ca pt bucsele mari se găsește doar miezul de cauciuc, fără carcasa metalică (tot lemforder)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de informatie Lucian, am facut comanda de piese si programare la service luni. Din nefericire reprezentantele VW parca nu au nevoie de clienti au niste preturi exagerate.

A schimbat cineva pana acum distributia cu altceva decat cea de la reprezentanta ? Mi-au cerut 3200 de ron si am inteles ca vreo 900 ar fi manopera in Pitesti la EuroTehnoGroup... 

Modificat de cotzzo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3200 ron?  Dar e cumva w12? Sau schimbă și reactoarele de banii ăștia? Mie mi se pare exagerat de scump. Văd rău sau ai 1.2 tsi?  Vezi ca este pe aici un ditamai topicul cu privire la legendarul lant al distributiei 1.2 tsi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un service ok cu presa si mecanic care stie ce are de facut iesi destul de ieftin.

bucsele mici =30 ron bucata lemforder

bucsele mari=45 ron bucata lemforder (atentie ca poti lua bucse de cupra pline, nu e diferenta mare la confort si se uzeaza mult mau greu, directia e mai ferma).

bielete antiruliu imi amintesc ca am platit vreo 300 ron pe 2 fata, lemforder. le-am schimbat acum 2 ani jumate si inca merg bine mersi (verificate luna trecuta).

Total: 450 ron piesele, si manopera ar fi cam ~200 minim, depinde de service. 

 

Codul bucselor pline:

 

dbhysp.jpg

10ntf1k.jpg

 

Mare atentie la suruburile alea, in special la alea ce tin bucsele mari si intra in puntea de aluminiu, se corodeaza si uneori se desfac foarte greu. Spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cotzzo: in Gavana la service-ul "La service" (langa fostul Real) mie mi-au cerut 900 lei (piese + manopera) --> schimbare distributie + curea accesorii. E o doamna acolo foarte ok dpmdv. Eu am mers la ei pt o problema cu AC-ul, dar le-am zis sa imi verifice si distributie si sa imi faca o oferta pt schimbare.

la reprezentanta mergi doar cand nu ai ce face cu banii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!