Jump to content

Golf 5 negru


wlad_cu_w

Postare recomandată

Pana la urma am renuntat la idee. Am revenit la evacuarea gen R32.

Link către comentariu
  • Replies 288
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • wlad_cu_w

    128

  • cogdao

    27

  • sebip

    13

  • Cosmin ZKG

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut. Azi mi-a venit cheful sa "instalez" ornamentele de aluminiu la pedale. De-acum incolo, cu ornamentele, am 5 cai in plus la masina   :))

post-125207-0-07183400-1430565167_thumb.

Link către comentariu

5 de la pedale, + 1 de la footrest....6 cai frumosi ;)

Link către comentariu
Publicat (modificat)

:lol:

ToniM, tu lucrezi si la Emr? ca am tot vazut masina acolo :P ma refer la cea de la avatar, Polo portocaliu

Modificat de wlad_cu_w
Link către comentariu

Aia a ajuns la fratemio, inca imi este dor de ce cuplu avea portocala mecanica :(

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Am pus un anunt de "schimb jante" la sectiunea de vanzari jante si l-au sters. Nu am gasit nicaieri sectiune de schimburi.

Asa ca pun si aici, daca stiti pe cineva care ar da la schimb pe jantele mele originale pe 18, modelul Detroit, alte jante originale VW (R18 5X112, ET>=40) de preferat modelul Omanyt din poza, anuntati-ma. Vreau doar jantele, fara anvelope.

Multumesc.

post-125207-0-34828400-1430647410_thumb.

Modificat de wlad_cu_w
Link către comentariu

Cine si-a mai chipuit motorul cu succes, va rog sa-mi dati un contact/pret/impresii. Vreau s-o chipuiesc si eu.

Merci.

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Salut.

La electrica nu ma pricep deloc. Switch-ul de la blocul de lumini mi-e cam jerpelit si as vrea sa-l schimb.

Se poate inlocui cu modele chinezesti, cele de pe aliexpress? E "plug&play", asa-i?

Exemplu: http://www.aliexpress.com/item/Head-light-Switch-Control-For-Passat-CC-B6-JETTA-GOLF-MK5-MK6-New/2023177724.html

Am functia Auto din fabrica, doar ca nu am proiectoare de ceata. Nu gasesc nicaieri switch din asta cromat fara proiectoare de ceata.

Merci.

Modificat de wlad_cu_w
Link către comentariu
cristi_eftimie

Salut!In primul rand felicitari pentru modul in care intretii masina si cum ai facut-o sa arate

In al doilea rand,legat de soft,eu am pe bkd-ul meu din 2005 soft TCM Turbo stage 1 de aprox 5000 de km,si in afara de ceva fum in plus la plecarea de pe loc,nu am sesizat nicio diferenta negativa,doar plusuri

Si legat de switch-ul de lumini,nici eu nu am proiectoare,dar am fuctia auto,si negasind cu auto si fara proiectoare,am luat cu,made in China

Link către comentariu

Salut! Si eu sunt unul dintre cei care a citit din scoarta in scoarta topicul masinii tale si trebuie sa recunosc ca imi place cam tot ce ai facut pe la ea. Singura chestie cu care personal nu sunt de acord, este schimbarea fetei de GTI in cea de R... Stiu, e chestie de gusturi (cromul acela mie unul imi inspira o legatura cu o natie mai inchisa la culoare). :)

 

Acum, ca sa nu fiu total off-topic: si eu am stage 1 de la TCM pe masina mea si deocamdata, la fel ca si cristi, nu am sesizat nimic negativ. Nici macar fum, dar a mea de felul ei nu scotea fum. :) Problema e ca am prea putini km cu noul soft ca sa pot emite o parere pertinenta (max.300km - fac ~100km pe saptamana...). Dar una peste alta, nu vad de ce sa nu il recomad. Fa-ti programare, mergeti in proba, faceti log-uri si vezi in ce stare e masina ta actual. Mie personal, cel care mi-a pus soft-ul, mi-a zis ca e ok sa ma razgandesc chiar si dupa ce punea soft-ul cel nou (dupa proba si noul set de log-uri). Sunt convins ca poti merge sa faci o proba si daca e totul ok, platesti si gata. Daca nu iti place, va intelegeti cat costa deranjul si timpul omului si iti pune inapoi soft-ul original al masinii.

 

Eu m-am convins sa fac treaba asta dupa ce am citit o gramada de topic-uri ale unor colegi care au "softirea" facuta de multi ani si foarte multe zeci de mii de km (acidutzu - e un exemplu bun, avand pe masina soft-ul de vreo 6 ani si vreo 60-70k km parca).

 

Legat de switch-ul de lumini, ma intrebam la ce pret iese final cel "din China". Asta in ideea ca din Romania se poate lua cu 150 de roni de pe un site de vagretrofit (nu as vrea sa fac reclama :D).

Modificat de IKEA
Link către comentariu

Merci frumos de aprecieri.

Da, de fata de GTI ma saturasem, mie personal nu-mi place atata negru.

Nici masina mea nu scoate gram de fum, sper ca nici dupa resoftare sa nu o faca. Dar din cauza celor 3 nunti foarte importante de anul asta la care trebuie sa ma duc, cred ca am sa ma rezum in viitorul apropiat doar la montarea unui RCD 510 si lumini in usi, asta dupa ce schimb/updatez can-ul.

Switch-ul de lumini are transport gratuit, defapt multe din produsele de pe aliexpress au transportul gratuit, eu de mult imi comand produse de acolo (pt masina inca nimic major, decat un set de unelte pt indepartarea plasticelor din masina si un set de ornamente frane GTI care au costat 17-18$, nu mai stiu exact, si exact acelasi set costa pe site-urile de "specialitate" ~300lei, dar ei zis ca-s originale....or fi). Daca tu i-ai facut reclama eu fac contra-reclama ca sa fim pe "0" :)) : ma indoiesc ca pe toate site-urile de genu, piesele sunt toate OEM.

Link către comentariu

:offtopic:  De acord cu tine in privinta gradului de "originalitate" al reperelor la care nu e clar precizat ca sunt "OEM" de pe acest gen de site-uri. Sincer, nu ma uitasem atent pe link-ul dat de tine la partea cu transportul gratuit in Romania. Cred ca voi testa si eu cu un set de spatule si ceva maruntisuri. :D

 

On topic: nu te tenteaza sa faci retrofit la proiectoarele de ceata? Le ai (daca imi amintesc corect) de la bara de GTI parca...

Link către comentariu

Daca mai faci comenzi din astea da-mi de stire...poate facem un grup-buy. :D

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Referitor la proiectoare de ceata, nu, nu le vreau. Le-am si pus pe olx.

o sa mai comand diferite chestii de pe site. Aici nu e ca si pe ebay sau amazon, unde se plateste si transportul. Aici pe site transportul e gratis, indiferent de cate produse comanzi. Nu mai comand impreuna cu nimeni pt ca nu o data, am patit sa comand de pe ebay un produs si sa-mi ajunga deteriorat sau chiar alt produs, si eu am avut batai de cap dupa aia sa-i dau banii inapoi la amic ca dupa aia eu sa-i recuperez dupa ce-am returnat inapoi produsul.

Apropo, pour les connaisseurs, indiferent de varianta de calculator de usa, pot sa-mi pun becuri in usa, asa-i?

...si tot apropos de becurile in usa pt Golf 5, eu din cate stiu, nu s-a montat asa ceva pe niciun Golf 5 (nu stiu daca nu pe R32), deci ce zice pe vagretrofit cum ca becurile din usa ar fi OEM, minte dupa mine.

Modificat de wlad_cu_w
Link către comentariu

Pot fi OEM. Eu cand le-am pus le-am luat cu cod de la Autoworld, inclusiv cu fire de reparatie. Pe Golf nu au fost puse...dar au fost puse pe alte masini din gama VAG.

Link către comentariu

Bun. Merci.

Am gasit si aici pe forum si pe alte site-uri cum ca la masinile de dinainte de 2007 firele de la luminile din usi se conecteaza la alti pini in calculatorul de usa. Desi nu ma pricep deloc la electrica, o sa fac eu legaturile dupa indicatiile din tutoriale. Cei care v-ati montat lumini in usi la masini de dinainte de 2007 imi ziceti va rog la ce pini ati conectat cele 2 fire? (la pinul 1 si 2?)

Link către comentariu

Eu numai stiu unde m-am legat pe fata, dar stiu sigur ca pe spate nu m-am putut lega in calculatoarele de usa si a trebuit sa caut si sa ma intep in ceva fir.

Link către comentariu

S-ar putea ca la generatia 1, doar pentru (+) sa existe pin dedicat iar masa (-) se ia de pe un alt fir deja existent (poti lua de la cel maro mai gros).

Link către comentariu

Azi am avut chef de mesterit, asa ca:

1. De cand am luat masina aveam o zgarietura pe sigla VW cu care deschizi hayonul:

post-125207-0-61643000-1431023439_thumb.

Asa ca azi am luat o coala autocolanta de imitatie de fibra de carbon (aprox. 12cm x 1metru) cu 4lei si am acoperit sigla. Pentru prima data cand am facut asa ceva, o iesit destul de bine, desi nu am avut curent electric in parking ca sa leg feon-ul sa incalzesc bine coala ca sa nu ramane cute; au ramas cateva. Poate intr-o alta zi am sa incerc inca o data. Rezultatul:

post-125207-0-67409400-1431023673_thumb.

 

2. Am dat fata de usa sa vad ce model de calculator de usa am:

post-125207-0-64535300-1431023835_thumb.post-125207-0-89447100-1431023820_thumb.

1K0 959 792 C <-- asta e, nu? .... din ce gasesc pe net cele mai vechi incep de la litera K in sus, al meu e C, sper sa suporte luminile in usi ca deja le-am comandat azi :))

 

3. Am avut cateva becuri cu led pt interior asa ca am schimbat cateva.

Link către comentariu
georgekeemo

Super, cand am vazut ca ai dat jos fata de usa sa verifici calculatorul am zis ca iti pui power folding mirros

Modificat de georgekeemo
Link către comentariu

Cred ca ar merge o sigla noua decat colantul, nu mi se pare ca e de acolo. Sau macar negru lucios, carbonul e cam...des folosit de altii.

Modificat de cogdao
Link către comentariu

Azi, reglaj de directie pt ca am schimbat bucsele de pe fata inainte de ITP si nu am mai facut directia.

post-125207-0-76448200-1431169925_thumb.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!