Jump to content

Golf 5 negru


wlad_cu_w

Postare recomandată

Cand am fost la ITP am asistat la o discutie legata de aceste leduri intre angajatul de la statie si propietarul masinii care avea montat asa ceva ( skoda octavia 2)...era foarte incantat de lumina acestora fata de xenonul AM, despre durata lor de viata nu stiu sa-ti spun mai multe... si eu sunt interesat

Link către comentariu
  • Replies 288
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • wlad_cu_w

    128

  • cogdao

    27

  • sebip

    13

  • Cosmin ZKG

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Publicat (modificat)

Becurile fiind mai lungi datorita ventilatorului si procesorului sau ce o fi in prelungirea lui, trec prin capacul farului din spate? L-ai gaurit? Ca nu inteleg f bine cum se monteaza, eu nu as gauri capacul din spate ca e din plastic abs nu e din cauciuc/guma.


Eu am pe faza lunga acel kit

Becurile fiind mai lungi datorita ventilatorului si procesorului sau ce o fi in prelungirea lui, trec prin capacul farului din spate? L-ai gaurit? Ca nu inteleg f bine cum se monteaza, eu nu as gauri capacul din spate ca e din plastic abs nu e din cauciuc/guma.

Modificat de wlad_cu_w
Link către comentariu

Nu am gaurit nimic.Avand in vedere ca faza lunga o folosesc mai mult pt flash nu am montat acele ventilatoare in spatele becului ci le-am aruncat in far. Vezi ca e posibil sa nu poti monta acele becuri datorita soclului pe care il are farul de G5 raportat la grosimea ledului.

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Schimbat azi si blocul de lumini. N-am gasit intrerupator fara faruri de ceata.

post-125207-0-18299200-1432832743_thumb.post-125207-0-45918900-1432832754_thumb.

Tot am zis ca o sa vand masina, dar nu aveam curajul sa scriu anuntul, asa ca azi m-am hotarat: pun anuntul deocamdata aici pe forum, dupa aia pe restul site-urilor.

Modificat de wlad_cu_w
Link către comentariu

Am pus-o la vanzare. O gasiti la sectiunea Vanzari - Masini.

Link către comentariu

Problema minora:

De ieri de cand am pus noul bloc de lumini am observat o chestie deranjanta vizual:

Cand pun contactul si comut pe lumina farurilor, LED-ul dinauntru blocului de lumini se aprinde dar pt o perioada scurta (3-4 secunde) dupa care se stinge. La fel sunt si LEDurile din plafoniera (cele mici rosii) si becul de la butonul ESP. Toate celelalte butoane raman aprinse dupa cum se vede si in filmulet. Azi dimineata din cate am observat toate LEDurile amintite mai sus au ramas aprinse pe intreaga perioada a drumului parcurs pana la serviciu (vreo 10minute). Pe drumul de intoarcere spre casa, LEDurile s-au stins iar dupa 3-4 secunde dupa ce am aprins farurile.

Cu vechiul bloc de lumini din cate stiu nu face schemele astea.

Am filmat fenomenul si l-am pus pe youtube:

https://www.youtube.com/watch?v=Za1VvgfiXSU

Nu o fi compatibil noul bloc de lumini?

 

Merci.

Link către comentariu

Verifica becul de la scrumiera. Mai mult ca sigur ai si eroare pe Terminal 58d

Link către comentariu

Bun. Am tot cautat pe forum problema asta dar nicicum nu am cautat dupa "iluminat ambiental". Am gasit intr-adevar dezbatuta problema asta si ai dreptate georgeMKO, e becul de la scrumiera.

Merci frumos :)

Link către comentariu

Nu ai pentru ce. Si eu am aflat la randul meu intreband :D

Link către comentariu

Am rezolvat cu becul de la bricheta. Tot mi-am julit degetele si unghiile dar e bine ca nu am rupt nici un clips. Functioneaza perfect acum tot iluminatul ambiental.

Am fost azi in targ cu masina...cand vedea lumea cat cer pe ea, se cruceau :))

Link către comentariu

Mașină ca a ta numa în târgul de samsareala nu găsești cumpărător :)

Eu anul trecut toate 3 mașinile online le-am dat, pe târg toți strambau din nas

Link către comentariu
georgekeemo

wow ,chiar are cam tot ce ii trebuie ,iar 8500 mi se pare destul de rezonabil dar totusi volanul de audi e din alta poveste...

Link către comentariu

Nu m-ar deranja volanul de Audi, pragurile, bandourile de pe usi si clantele nevopsite in culoarea masinii...

Cu astea fiind zise pretul pt a mea scade...destul de drastic cred....7000 oiro negociabil :( Cred ca voi trada VAG si trec pe GM din nou...la un Opel Signum visez demult. Plus ca piesele de caroserie (fie ele si AM) pt modificarea unui Opel intr-unul OPC, sunt aproape inexistente, deci dispare tentatia de a mai investi intr-un look mai agresiv, ceea ce e bine pentru mine pt ca nu voi mai investi atat intr-o masina ca dupa aia s-o vand :))

Link către comentariu

Diferenta este ca acea masina are 130k pe o roata in cel mai bun caz...

Link către comentariu

130kg?

Eu am pe 18'' si pot ridica o roata completa, nu stiu daca e asa mare diferenta intre 18'' si 19''.

Zice ca are 170 de cai, storsi din 1900 cmc.

Link către comentariu

Nu.... :lol:

Ma refeream la km: 130.000 km pe o roata :)

Imposibil ca un diesel de 9 ani din germania sa aiba atatia km.

Link către comentariu
Publicat (modificat)

:))

Da, probabil de-aia nici nu e VIN-ul postat.

Modificat de wlad_cu_w
Link către comentariu

Si eu ma indoiesc de km reali a celuilalt anunt, insa nici cu pretul cerut de tine la "prima" strigare nu mi-a fost rusine :lol:

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Salutare!

Schimbare de plan.

Vreau sa mai strang ceva banuti si sa-mi iau un Audi A6 C6 2.0TDI (trebuie sa recunosc ca A6 e masina mea preferata). Deci Golfu nu ma grabesc sa-l dau. Cea mai buna oferta a fost 6400euro dar nu l-am dat.

De preferat ar fi un A6 3.0 TDI dar taxa pentru un astfel de motor e f mare, deci optiunea de 3.0 TDI cade din prima. Daca nu gasesc un A6 la cineva din tara de incredere, masina din Romania nici nu ma gandesc sa-mi iau.

Numai bine.

Link către comentariu

Pe la ce bani vrei sa ajungi cu C6? daca iei din Germania o sa te ajunga mai mult...asa vreau si eu masina,dar cred ca o sa-mi iau din Romania de aceasta data ca ma duc prea mult cu banii pe una din Germania!

 

Sa stii ca daca o dai cu 6500 euro sa fi fericit...stii cat mi-au oferit mie pe golf? din 8/2006(197.000 km reali) 5000 euro de la asigurare! asta e piata din pacate!...tu ai si anul 2004...

 

Eu zic sa numai tii la pret ...daca vrei sa faci o treaba vinde-o cu 6500-6800,pentru ca in timp ce tu astepti sa strangi bani pentru A6,pretul la golf-uri scade...trecem in 2016 si masina ta o sa aiba 12 ani...nu ti-o spun cu rautate, sa nu ma intelegi gresit!

 

Oricum daca ai bani,iti recomand sa o iei din Germania si daca s-ar putea sa te duci tu dupa ea...sa cauti 2-3 zile prin germania,chiar si la privati!

Link către comentariu

Salut.

 

Nu stiu exact cat as da pe un A6, dar stiu ca oricum mai imi trebuie ceva in plus pe langa banii de pe Golf. Probabil 7000-8000 as da pe un A6.

Link către comentariu
  • 6 months later...

Salut.

Nu am mai postat de ceva vreme.

Nu mi-au iesit niste ganduri/idei si asa am ramas tot cu Golful.

Merge perfect, fara probleme. Nu am mai facut nimic la el, i-am pus doar roti de iarna pe 15.

Avand o personalitate puternica si fiind un indecis de cand ma stiu, de cateva zile am cateva idei referitor la masina. Si cum nu mai vreau sa bag prea multi bani in masina:

1. Vreau sa schimb jantele (deja anuntul e pe olx) cu alt model pe 18'' dar numai de la VW.

2. Daca nu reusesc asta, o solutie mai putin costisitoare e vopsirea integrala in argintiu - dar asta la primavara. (reconditionarea de la a la z dupa cum v-am mai scris acu vreo 10 luni ma costa cam 320le/bucata si nici nu ma gandesc)

3. Din cati au fost sa vada masina pt a o cumpara, toti au strambat de nas pt evacuare (nu ca arata urat, ba din contra, le-a placut la toti, dar ca nu e omologata si ar avea probleme si ar cheltui bani in plus pt a o modifica sa o duca la RAR pt identificare). Plus ca in caz de un control in trafic al Politiei Rutiere si al RAR as avea probleme cu evacuarea si chiar nu mai vreau sa apelez la cineva ca sa scap si din asta, asa ca la primavara cel mai probabil voi instala inapoi toba finala originala iar gaurile din prelungirea de R32 le voi acoperi si revopsi partea aia. Dupa aceea Y-ul cu cele 2 tipsuri de inox le voi vinde.

4. M-am plictisit de interiorul ala negru, asa ca l-as da la schimb cu unul crem/bej dar nu stiu unde as putea gasi un doritor pt asta  :))

5. As da interiorul la schimb chiar si cu un interior de piele + mica diferenta chiar daca am jurat ca nu voi mai conduce masina cu scaune de piele ca tot-tot transpir.

6. Cum mai nou, directia mea principala in acest moment al vietii este sa-mi cumpar un apartament, investitia in masini se reduce doar la lucrurile de baza, si din acest motiv ma bate gandul sa vand Golful si (sa nu radeti) sa-mi iau o Skoda Superb cu interior crem 1.9TDI 131 cai, euro 3, primul model desigur (2002-2008): mai putina electronica, motor fiabil, spatiu mare, cuplu bun dupa chip, multe piese de schimb de la mult prea cunoscutele 1.9 TDI. Skoda Superb e pe primul loc dar in preferinte se afla orice alta masina VAG cu interior crem, pe la pretul Golfului (~6000 E cu tot cu inmatriculare daca e cazul), gen Passat B6, Audi A3 Sportback, Jetta, etc

Indecis, asa-i?  :tuktuk:

 

Va tin la 220.

Cu respecte.

Modificat de wlad_cu_w
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!