Jump to content

Volan - niste intrebari


tibilache
 Share

Postare recomandată

buna seara!

am si eu o intrebare legata de un volan cu comenzi de octavia 2 pre-facelift.

am vazut ca exista mai multe variante de butoane de pe volan, ele au oare functii diferite?

de exemplu, http://www.superskoda.com/images/Interier/stw13-3.jpg cele de pe stanga 

si http://img18.olx.ro/images_mercadorro/106899556_3_1000x700_volan-multifunctional-skoda-octavia-2-fabia-superb-cablu-autoturisme.jpg  tot cele de pe stanga.

 

de exemplu. la prima varianta, butonul din drepta sus, imi pare a fi cel pentru comanda vocala(daca BT-ul suporta). oare butonul din a doua poza(cel cu difuzorul taiat) poate avea si functia asta?

la fel si pentru butoanele din stanga, in prima poza par a fi cele pentru raspuns/respins apelul, in timp ce pe al doilea nu stiu ce rol au.

ar fi deci important si ce tip de butoane au, sau functiile sunt cumva programabile?

 

va multumesc frumos!

Modificat de ingi88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 126
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • andrei_221

    23

  • F l o r i n

    18

  • Al Bundy

    17

  • razvro

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Neata, 

 

Pot confirma -5K0.953.569.AL este inlocuitorul lui 5K0.953.569H .A mers codat fara probleme pe Skoda 2011 FL cu toate functiile .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 minutes ago, Simon said:

Neata, 

 

Pot confirma -5K0.953.569.AL este inlocuitorul lui 5K0.953.569H .A mers codat fara probleme pe Skoda 2011 FL cu toate functiile .

volanul e mai ok pozitionat acum sau trebuie repozitionat ?

10 hours ago, ingi88 said:

buna seara!

am si eu o intrebare legata de un volan cu comenzi de octavia 2 pre-facelift.

am vazut ca exista mai multe variante de butoane de pe volan, ele au oare functii diferite?

de exemplu, http://www.superskoda.com/images/Interier/stw13-3.jpg cele de pe stanga 

si http://img18.olx.ro/images_mercadorro/106899556_3_1000x700_volan-multifunctional-skoda-octavia-2-fabia-superb-cablu-autoturisme.jpg  tot cele de pe stanga.

 

de exemplu. la prima varianta, butonul din drepta sus, imi pare a fi cel pentru comanda vocala(daca BT-ul suporta). oare butonul din a doua poza(cel cu difuzorul taiat) poate avea si functia asta?

la fel si pentru butoanele din stanga, in prima poza par a fi cele pentru raspuns/respins apelul, in timp ce pe al doilea nu stiu ce rol au.

ar fi deci important si ce tip de butoane au, sau functiile sunt cumva programabile?

 

va multumesc frumos!

sper sa nu le incurc... dar al doilea pare cel de Superb 1 FL - modelul vechi - nu imi aduc aminte daca este identic cu cel de O2. Ideal este sa comparam codurile celor doua volane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da este mult mai OK asa volanul , la primul drum mai lung pe zi o sa stiu 100 % ,in Bucuresti jumatate din timp ocolesti gropi deci greu sa imi dau seama :)

Ps;multumesc  pentru ajutor Florin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceleasi butoane ca cele din a doua poza(cele de pe stanga) le-am vazut si pe octavia 2, de fapt, butoanele din prima poza nu le-am vazut decat in varianta afisata pe siteul superskoda. ideea e daca se poate raspunde din butoanele de pe volan si daca se poate activa comanda vocala tot din volan, in situatia in care BT permite acest lucru.

 

va multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ATENTIE - Pentru cei care vor sa monteze comenzi pe volan, cel putin in cazul meu (O2 FL). Sa aveti in vedere.

Am montat un volan care are si comenzi. Insa nu merg comenzile din dreapta pentru ca trebuie schimbata si maneta de stergator, care are comenzi de maxidot. Inteleg ca acele comenzi nu pot coexista cu cele de pe volan. Altfel, cele de pe volan nu vor functiona.

Maneta stergator fara comenzi (1k0 953 519 H?) pentru O2 Facelift

Deci la montarea unui volan care are comenzi, trebuie schimbata si maneta, pe langa cablaj si calc de coloana (Highline).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Octavia mea fiind fabricata in 2011 pana la urma necesita obligatoriu inlocuirea spirei?

Calculatorul de coloana momentan nu stiu de care este,dar pot spune ca am Cruise Control,Maxi Dot si pot accesa meniu din maneta de la stergator,daca are vreo relevanta.

Am gasit volan si acel cablu suplimentar momentan si nu vreau sa le achizitionez pana nu stiu unde ma aflu cu calculatorul si acea spira

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@razvro -se face si fara inlocuirea manetelor prin anularea butoanelor din maneta.

@alex-optick-in general e necesara inlocuirea spirei de volan.Fara a sti ce ai in prezent pe masina,nu te putem ajuta.In principiu...ai un midline si trebuie o spira highline..

Fa o diagnoza si vedem ce spira ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul nu am reusit anularea butoanelor de pe maneta, orice as fi facut ori nu le anula, ori se anulau  impreuna cu temporizatorul de la stergator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

Masina in cauza e o Skoda Octavia 2 FL, 1.6 TDI, cod motoc CAYC.

Acum ceva vreme au inceput sa se auda zgomote din volan la viraje maxim stanga sau dreapta. Intr-o zi s-a auzit un zgomot mai puternic si s-a aprins becul de airbag si claxonul nu mai functioneaza. Intr-un final am reusit sa ii fac o diagnoza si avem asa:

Address 15: Airbags        Labels: 1K0-909-605.lbl
   Part No SW: 1K0 909 605 T    HW: 1K0 909 605 T
   Component: Q2 AIRBAG VW8   020 2300  
   Revision: 05020000    Serial number: 0038PC278KXW  
   Coding: 0020786
   Shop #: WSC 73430 790 00126
   VCID: 3D71DF7664D1A3F6BF5-8068

   Subsystem 1 - Serial number: 6332MSME636229245

   Subsystem 2 - Serial number: 6342MSME65160F15B

1 Fault Found:
00588 - Airbag Igniter; Driver Side (N95) 
            001 - Upper Limit Exceeded - MIL ON

Am ajuns cu masina in service si imi spun ca e dusa spirala airbag volan, o pot aduce doar pe original si e 1300 de lei.

Cautand pe internet mai multe detalii, observ ca eroarea pe care o am eu e pe calculatorul airbag-ului (codul 1K0 909 605 T din scanare). Spirala airbagului o vad pe internet cu codul 5K0 953 569, dar in scanare e ok.

Address 16: Steering wheel (J527)       Labels: 5K0-953-569.clb
   Part No SW: 5K0 953 521 BJ    HW: 5K0 953 569 C
   Component: LENKS.MODUL   014 0140  
   Revision: FF010040    Serial number: 20110922101498
   Coding: 5080040000
   Shop #: WSC 73430 790 00126
   ASAM Dataset: EV_SMLSNGVOLWSXS A01004
   ROD: EV_SMLSNGVOLWS.rod
   VCID: 75E10756D4613BB6B75-8020

No fault code found.

E normal sa fie dusa spirala si sa imi dea eroare pe calculatorul airbag-ului?

Vre-un sfat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AI spira rupta. Codul ei e 5k0953569C.

Schimba spira cu una compatibila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta la dezmembrari, costa maxim 3-5 mil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
ovidiu.tocaci

Bună seara, dețin o skoda octavia 2 facelift din 11.2011, doresc să inlocuiesc volanu clasic cu unul imbracat in piele cu comenzi , am achiziționat codul 3T0 419 091 D E74,după montare s-a încercat codare dar nu funcționează, nici claxonul nu mai merge. 5K0 953 521 LENKS MODUL 009 0136. , ce ar trebui să inlocuiesc?

Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Normal. Trebuie înlocuit calculatorul de coloana cu unul Highline + cablaj pt volan comenzi, dacă nu-l ai. Codurile calc compatibile le găsești pe forum, au fost postate de multe ori

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ovidiu.tocaci

Mersi,  am inlocuit calculatorul cu unul highline și funcționează,comenzile din stg de pe volan, nu mai merge cruise control de pe maneta și nici de pe volan,  trebuie o altă codare...sau inlocuit altceva,  mașina e din 11.2010.

Mersi. 

Renunta la quote, e interzis de Regulament!

Modificat de vdragos
Citare inutila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Care tempomat pe volan? 

Maneta de Ștergătoare trebuie sa fie fără butoane de bc

Tempomat =codare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o fi pus volan de Polo sau G7 cu tempomat pe volan :exclaim:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
On 5/15/2019 at 9:47 PM, ovidiu.tocaci said:

3T0 419 091 D

ma indoiesc, dupa codul scris mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Alberto0003010

Comenzile de pe skoda octavia 2 cele de pe volan sunt compatibile cu volanul de skoda octavia 3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posteaza codul de pe comenzile/volanul pe care vrei sa il achizitionezi 

ce an este masina ta ? poate completezi si in profil. O sa trebuiasca si alt calculator de coloana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sunt compatibile comenzile de la o2 la o3..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, dar volanul e posibil sa fie de ce trebuie... Și sa ii zica de O3. De aceea codul este important 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut, am si eu o skoda octavia 2, an fabricatie 2012, volan cu comenxi, pot inlocui volanul cu unul de la octavia 3 tot cu comenzi, daca da, imi puteti spune necesarul de piese si un cost aprox.

va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu deranjam, poate iti faci timp si citesti aici

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Sunt nou pe acest grup si as avea neoie de ajutorul vostru cu privire la schimbarea volanului unei Skoda Octavia 2 2011, din volan standard fara comenzi la volan cu comenzi. Am vazut destule postari cu privire la aceasta operatiune insa nu am reusit sa inteleg ce anume trebuie sa schimb in afara de volan. Ma puteti ajuta cu informatii va rog? Ce informatii ar trebui sa furnizez?

Va multumesc pentru raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!