Jump to content

Tinichigerie argon vs autogen


nik87
 Share

Postare recomandată

sa nu mai incurc oameni , domnu tinichigiu prefera masinile noi ......... nu mai face reconditionari , doar masini usor avariate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e buba generala, nu mai vrea nimeni sa lucreze la masini vechi, va dati seama ce sus au ajuns daca isi permit sa aleaga intre o lucrare serioasa si un fleac de element de schimbat. Ce e ironic e ca daca i intrebi cum mai merge treaba pe criza asta toti se plang ca e jale, ca nu e nimic de lucru ca mor de foame.... caracterul specific romanesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care e pretul acum pentru tinichigerie completa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primavara asta am vorbit cu cineva care a reconditionat un mk2 , sudat ce a fost de sudat , schimbat ce a fost de schimbat (nu am intrebat ce ) , sudura stiu ca a fost facuta cu argon , cunosc personal si pe tinichigiu si atelierul .

Oricum , cu tot cu vopsea cheltuielile mi-a spus respectivul ca l-au impins catre 4000 de lei .......daca minte el mint si eu  :icon_confused: .

Doar ca-ti pregateste masina pentru vopsit , cu suduri cu tot , si  fara sa pui nimic din cele trebuincioase , anul trecut la acelasi service pretul era de 1000 de lei , am inteles ca , cu tot cele trebuincioase + vopsit ajungi la 2000 de ron  lejer .

Preturile pentru tinichigerie sunt foarte mari , daca nu te pricepi sa ti-o faci tu la o masina veche nu prea merita sa dai atatia bani ....mai bine cumperi alta ...dar na , hooby  :icon_thumleft: .

Si batranica mea ar avea nevoie de ceva tinichigerie , dar ma rezum sa o tin mai mult in forma doar tehnic , cu asta nu ma joc , mai are si ea  cate o pata pe-a colo , mai pe dincolo ..... ce sa-i faci , nici  eu nu mai arat ca si la 25 de ani   :D .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din discutia cu el a spus ca e nerentabil ! acuma fiecare stie ce e rentabil si ce nu 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant topic,dar ce restaurezi @nik?

 

are si mig mag si autogen , in plus face orice :) cu asta se ocupa

Astazi trec si cer numaru

Ai facut cumva rost de numarul omului?

 

Multumesc pentru raspuns @yoh01 , ma asteptam la raspunsul acesta,lor le place sa lucreze la cele noi pentru ca sunt 90% plastic si nu prea au ce suda...dar astia din punctul meu de vedere nu sunt MESERIASI!

 

@alex am vazut ca ai mai intrat in posesia unui oldtimer,unde l-ai dus la tinichigerie? Lucreaza bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta chiar lucra bine dar nu stiu sa prostit ..... , intr-un timp avea cate 20 de masini in curte la tinichigerie  acuma nu ii mai place .

 

In vara sunt dispus sa fac tinichigerie si eu:) , sau daca e vreun doritor in ploiesti :) si are garaj il pot ajuta 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Daca cumva exista printre noi colegii tinichigii sau cu asemenea cunostinte care ar fi dispusi sa se apuce de un RK va rog contactati-ma prin p.m...

Dupa o experiente nu tocmai placuta :tuktuk: caut o persoana serioasa care sa vrea sa munceasca!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti cam departe, ca eu as fi destul de gata cu al meu cotet

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti cam departe, ca eu as fi destul de gata cu al meu cotet

:lol:  Multumesc mult Razvan! Intradevar e cam departe ...am mai primit o oferta de la Petrosani!

Oricum multumesc pentru intentie!

 

 

@alex am vazut ca ai mai intrat in posesia unui oldtimer,unde l-ai dus la tinichigerie? Lucreaza bine?

 

Lucreaza bine...cand se apuca :tuktuk:  ,scuze acum am vazut postul,ati rezolvat undeva,ca si eu sunt in cautare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da un semn daca nu gasesti. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am lonjeronul atins de rugina. Am vorbit saptamana viitoare cu cineva sa-l reconditioneze. Mia-a spus ca sudeaza in argon. Oricum trebuie sa-l fac ca sa nu patesc ce am patit asta iarna cu puntea (atinsa de rugina a cedat tocmai cand ma grabeam mai tare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am lonjeronul atins de rugina. Am vorbit saptamana viitoare cu cineva sa-l reconditioneze. Mia-a spus ca sudeaza in argon. Oricum trebuie sa-l fac ca sa nu patesc ce am patit asta iarna cu puntea (atinsa de rugina a cedat tocmai cand ma grabeam mai tare).

Ma poti ajuta cu un nr de contact,te rog frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am numarul lui. Cunosc pe cineva la un service si am fost azi sa verific ce mai este de schimbat la ea (am un huruit de rulment si nu stiam care). Si pe rampa am descoperit ca lonjeronul e in stare proasta. A chemat un coleg care sudeaza si a spus ca se repara, doar ca trebuie dat motorul jos. Voi vedea saptamana viitoare ce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!