Jump to content

Setari Octavia 3


Al Bundy
 Share

Postare recomandată

Cred ca nu. acele linii sunt generate  ( cel putin la modelelel anterioare) de o unitate in care e legata camera,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si aici probabil sunt generate de unitatea de control a senzorilor.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pacat, pentru ca nu au nici o legatura (logica) cu senzorii, ci numai cu unghiul volanului, de asta ma gandeam ca pot fi activate

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate activa ca la masini cu camera spate (Rear Assist pe G7) dar fara senzori de parcare sa se miste liniile de pe ecran (Composition Media la G7) odata cu volanul? Am observat ca se misca doar la cele dotate cu senzori de parcare.

La asta te referi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Logic, nu are cum sa afiseze asa ceva pe ecranul radio daca masina nu are senzori de parcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, codz se referea la liniile care apar pe ecran cand ai camera video spate. Si acele linii au totusi legatura doar cu unghiul volanului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A scris TudorM inaintea mea :) da, ma refer la liniile galbene care apar peste cele verzi si se misca odata cu volanul (exclusiv pe imaginea camerei de reverse)

http://www.youtube.com/watch?v=3PoAHZNft8M

http://www.youtube.com/watch?v=fibnqq4NOV0

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, insa fara o unitate dedicata care sa proceseze semnalul de la senzorul pentru unghiul volanului nu se poate. E nevoie de ea, asa cum a zis si Bundy.

Deci, nu se rezolva din codari.

 

Camera fara linii de ghidaj:

19_med.jpg

 

Camera cu linii de ghidaj:

19_med.jpg

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La VW camera de marsarier e in doua variante.

Low - linii de ghidaj fixe

High - linii de ghidaj mobile in functie de pozitia volanului

 

Pe Golf, din fabrica, exista doar Low. Pentru a face trecerea la High trebuie schimbata camera, achizitionat si montat un modul de control al camerei, schimbat cablajul care nu se mai potriveste de la o varianta la cealalta si codata corespunzator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, merci! M-ati lamurit ca sunt doua variante, eu credeam ca daca pun senzori OEM o sa apara si dungile, as fi avut o mare surpriza

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai senzorii de parcare, iti apar liniile alea acum, default ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi la cele din video-ul de mai sus, raspunsul este: da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de linii, atit cele fixe cit si cele mobile, eu am camera de mers inapoi o mica chinezarie, si am unitatea (navigatia) o ANS 510, si cind dau inapoi am un rind de linii fixe, generate de camera si un rind de linii mobile (functie de volan) generate de ANS . Masina este din 2008 si nu i-am facut nimic cind am pus ANS-ul. Am si senzori, AM, pe care nu i-am legat in nici-un fel la electronica masinii, i-am lasat cu displayul lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai liniile alea apar in combinatie cu senzorii de parcare daca ai ParkPilot. Altfel nu.

Mi-ar placea sa apara si la mine doar cu senzorii...daca s-ar putea face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ce tip de interfata(versiune) ar fi nevoie pt a face eu insumi unele modificari? (sper cu minimum de riscuri)

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VCDS, iar sistemul original si cu update-uri de software te duce la peste 1500 ron. Daca nu-ti propui sa faci asta des si/sau nu ai alte masini VAG in familie, mai bine te duci la colegi de pe forum care fac asta cu echipamente originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, mai bine te duci la colegii de pe forum. Sunt N setări de facut si mai bine nu iti bagi nasul. Am probat si eu un vcds 12.12 si singura chestie ce am reusit sa o activez a fost passanger mirror down on reverse. Restul sunt mai complicate si nu ma bag, las pe cei cu experienta sa faca asta ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ar trebui sa cauti pe forum poate gasesti pe cineva din tulcea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incepand de azi avem:

Cornering, TPMS, Passanger mirror down on reverse, stagging, al doilea bec ceata si al doilea bec marcharrier multumita colegului F l o r i n.

Nu am reusit sa activam rain close. Inca mai sunt anumite LC care nu afiseaza label-uri dar speram ca pe viitor sa mai apara si update-uri si codari utile.

Modificat de ionut_slatina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au fost probleme la codarea becurilor spate (ceata/marsarier)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, doar ca o iei de nebun prin ditamai lista de adaptari pana dai de ele. Si ca sa fie meniu complect, sunt in Germana trecute :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al doilea bec de ceata vreau si eu sa l activez cineva de prin cta?:)) al doilea de marcharrier il am din fabrica activ :-??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!