Jump to content

Setari Octavia 3


Al Bundy
 Share

Postare recomandată

:) oare la marcharrier o fi fost si al meu activat ?!?!? Sincer nu m-am uitat , posibil sa fi fost ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar acum cornering-ul e permanet functiona, nu il mai poti dezactiva decat cu vcds-ul?

Mi-ar placea si mie TPMS...adica Tire pressure monitoring system...si iti arata ok, e precis? Banuiesc ca e pe baza senzorilor de abs.

Asta cu mirror down nu stiu, ca uneori dai cu spatele si nu o faci ca sa garezi, si ai vrea sa vezi masinile din laterale...Nu m-ar tenta.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mirror down functioneaza numai cu butonul oglinzilor pe pozitia R.

TPMS la mine a functionat mereu foarte bine, e adevarat ca nu te anunta imediat, e nevoie sa parcurgi o anumita distanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, mirror down functioneaza doar cu butonul dat pe R si in plus il poti dezactiva din bolero. Tpms este util, il am si pe Leon si chiar anunta ok cand scade presiunea cu ~ 0.4 bar. Bine ...la Leon in 2 ani am avut 2 sesizări de pana dar e bine sa fie prezent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incepand de azi avem:

Cornering, TPMS, Passanger mirror down on reverse, stagging, al doilea bec ceata si al doilea bec marcharrier multumita colegului F l o r i n.

Nu am reusit sa activam rain close. Inca mai sunt anumite LC care nu afiseaza label-uri dar speram ca pe viitor sa mai apara si update-uri si codari utile.

 

asteptam update-urile .... sau incercam celelalte interfete......

Nu au fost probleme la codarea becurilor spate (ceata/marsarier)?

 

nicio problema.....

Al doilea bec de ceata vreau si eu sa l activez cineva de prin cta? :)) al doilea de marcharrier il am din fabrica activ :-??

 

 

:) oare la marcharrier o fi fost si al meu activat ?!?!? Sincer nu m-am uitat , posibil sa fi fost ...

 

nu era activat.... le-am modifica pe amandoua....

 

Mirror down functioneaza numai cu butonul oglinzilor pe pozitia R.

TPMS la mine a functionat mereu foarte bine, e adevarat ca nu te anunta imediat, e nevoie sa parcurgi o anumita distanta.

 

TPMS-ul indirect, nu este asa de precis precum cel via senzori roata..... dar nici atat de costisitor. La Octavia 3/G 7- numai din activare se face, la Jetta 6, 5, Golf 6,5 - prin montarea kit-ului (buton si cablaj) plus activare.... deci, oricum... mai ieftin.

 

cel via senzori roata - e foarte costisitor....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rain close merge momentan merge doar cu VCP.

 

Florin, ne poti spune si noua codarea pentru al doilea stop ceata?

 

Multam,

Tot Florin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap si e postat si pe paginile anterioare.

 

uite si aici, pt lampi spate

 

09 - Central Electric

16 - Security Access - enter 31347

10 - Adaptations

 

- inainte de modificare

(4)-Leuchte26NSL LA72-Lichtfunktion A 26 - Nebelschlusslicht wenn kein Anhaenger gesteckt und Rechtsverkehr 

(4)-Leuchte27NSL RC6-Lichtfunktion A 27 - Nebelschlusslicht wenn kein Anhaenger gesteckt und Linksverkehr 

 

- dupa modificare

(4)-Leuchte26NSL LA72-Lichtfunktion A 26 - Nebelschlusslicht wenn kein Anhaenger gesteckt

(4)-Leuchte27NSL RC6-Lichtfunktion A 27 - Nebelschlusslicht wenn kein Anhaenger gesteckt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, alea chiar eu le-am pus si da sunt pentru lampi spate. Pe paginile anterioare eu nu am gasit al doilea stop spate ceata?

 

Pronet, imi poti da exact un link de pe pagina stemei cu al doilea stop ceata spate? Eu nu am gasit, poate mi-a ratat mie(folosind google translate ca germana nu stiu)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum dau drumul la laptop iti spun. Postez de pe tel si merge sa vad traducere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doggy, codarile puse de florin mai sus le-am folosit la activarea becului de ceata dreapta. Si s-a activat si becul de marcharrier odata cu aceste setari !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, alea chiar eu le-am pus si da sunt pentru lampi spate. Pe paginile anterioare eu nu am gasit al doilea stop spate ceata?

 

 

 

tot acolo este si lampa ceata......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci sa inteleg ca una din cele 2 functii: LA72-Lichtfunktion sau RC6-Lichtfunktion reprezinta lampa ceata. OK, nu am stiut. De unde luase codarile spunea doar de al doilea bec marsarier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, este pentru lampa ceata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Aveti idee daca se poate activa Adaptive Cruise Control daca ai Front Assistant? Citisem pe unde ca ACC foloseste acelasi senzor din bara pe care il foloseste si FA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal, cele doua optiuni se comanda impreuna; asa mi-a zis mie reprezentantul de vanzari, dar pentru ca ma "amenintat" ca poate dura 4 luni livrare, am renuntat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si la mine trebuia sa dureze 4 luni din cauza Front Assistant. Dar n-am renuntat la el. Nu am avut Adaptive Cruise Control in lista de optiuni. M-am gandit ca se poate activa ulterior avand in vedere ca e doar o problema de soft daca senzorul e la locul lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie si alta maneta pentru el..asta daca reusesti sa l activezi din soft.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta s-ar putea face? 

 

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu au rain closing din fabrica ? cele cu senzor bineinteles

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au si nici nu merge ....Cel putin la mine nu a mers ! Mai asteptam ...

Modificat de ionut_slatina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rectificam.....am folosit doar VCDS ....next time activam si Rain Closing desi nu cred ca o sa il folosesc macar 1 data. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari.

Am urmatoarea problema:

 

In noiembrie, pe la prima ceatza, am folosit intr-o seara si stopurile de ceatza spate.

A doua zi - Triunghi galben - atentie lumini - fara sa zica care

M-am uitat la toate becurile...toate se aprindeau, in afara de ceatza spate dreapta

 

Am schimbat becul , pun la loc firele, verific - se stinge, triunghiul galben - SE APRINDE becul de ceatza dreapta spate.

Pun la loc stopul, pun contactul - iar triunghiul aprins - si becul stins.

De atunci am incercat si alte becuri si tot nu se aprindea

Am pus si o interfata de diagnoza, cu care am sters eroarea, dar la urmatorul contact pus, iar a aparut....

M-am uitat la toate becurile, vizibile, toate se aprind...

 

Aveti idee ce bec ar putea fi?

PS - Masina avea bec pt ceatza pe ambele parti, si de marsarier . Marsarierul se aprinde pe ambele parti, ceatza nu.

Am verificat la o alta SKODA identica, si la fel se aprind becurile - dar la ea nu apare triunghiul de antentie

 

PSS - am postat aici ca am citit discutia despre al doilea stop de ceatza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!