Jump to content

Setari Octavia 3


Al Bundy
 Share

Postare recomandată

All windows am bifat. Asta este singura chestie ce o gasisem si eu prin Bolero insa nu cred a avea treaba cu ceea ce te doare pe tine. Oricum sper ca ti-ai dat seama din video de cele doua clickuri ale butoanelor ....

Exact cum erau la Polo asa sunt si aici.

 

Eu zic sa continuam discutia pe PM ca sa nu poluam aiurea topicul de SETARI.

Modificat de ionut_slatina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci fa procedura de invatare a pozitiiei de max si min a geamurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Window operation e pentru deschiderea/inchiderea geamurilor din telecomanda din cate am probat eu in seara asta.

Azi am patit si eu o faza ciudata cu urcarea/coborarea automata a geamului dreapta fata: nu mai functiona nici de la butoanele de la sofer nici de la pasager(pentru celelalte geamuri mergea functia auto). Am luat contactul si cand l-am pus din nou a mers fara probleme. O mai fi cate o eroare de soft si probabil merge cu restart: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa e cu Window operation din Bolero, cum zice Andrei mai sus.

Azi dimineata am verificat si nu am pe usa soferului decat cate un clic pentru fiecare prozitie la oricare buton. Deci...Elegance fara gemauri cu functie comfort. Nu ma deranjeaza prea tare dar era buna functia asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e ok. Dute la Brady sau Autec si reclama chestia asta sa iti schimbe panoul. La celelalte usi ai incercat sa vezi daca ai auto ????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva e ciudat cu ce a patit Aditu. Eu sigur am pe masina mea functia asta, iar RS-ul e bazat pe echiparea de mijloc. Elegance-ul este peste echiparea de baza RS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am incercat la celelalte usi, si nu m-ar deranja sa nu fie, ca pasagerii au timp sa isi ridice geamurile.

Am sunat, am spus ce ma doare, si au revenit cu o procedura pe care sa o incerc. Daca nu merge sa trec pe la ei. O sa vad mai tarziu cand imi fac timp, poate da rezultate, dar tot un singur click am si voi avea, decat daca imi schimba blocul poate voi avea 2 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a incercat/reusit cineva sa activeze Hill Hold Control?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Concluzia este ca pe oricare buton de la sofer nu am decat un click pt sus si un click pt jos. Am incercat chestia cu coborat complet si tinut 5 sec, apoi ridicat complet si tinut 5 sec. Nu s-a activat nimic. Poate nu a fost buna procedura si o fi nevoie de programare externa. Dar asta nu va face sa imi apara 2 click-uri.

Deocamdata o las asa pana la vreo vizita la reprezentanta. Mai spre primavara cand voi incepe sa folosesc gemaurile voi fi mai insistent.

Multumesc pt ajutor.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a incercat/reusit cineva sa activeze Hill Hold Control?

 

Nu cred ca este posibil, cel putin dupa ce m-am uitat pe ce se putea activa pe vechile platforme care aveau tot frana de mana mecanica (Golf 6, O2FL) sau pe cele echivalente (Leon 5F, Golf 7). Se poate controla cat de repede sa intre dar nu vad ca il poti activa. 

 

Dar poate un scan de la cineva care are asa ceva din fabrica pentru a putea compara ne va lamuri. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HHC nu-i acelasi lucru cu Auto Hold, desi suna similar. Hill Hold Control e doar din soft si mai tine frana apasata 1-2 secunde cand esti pe o panta, sa n-o iei la vale. Nu are treaba cu frana de mana, mecanica sau electronica. Din cate stiu, se poate activa din VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cipt2001 - cred ca faci confuzie cu AutoHold. Asta in mod cert nu merge insa Hill Hold trebuie vazut daca este aceeasi unitate ABS/ESP cu cele care au.

 

Hiil Hold Control

 

Autohold

 

Ha ....am dat in acelasi timp raspunsul cu Tudor :P

Modificat de ionut_slatina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare pacat ca nu au pus si pe O3 autohold! Din ce stiu eu, nu exista autohold pe masini cu frana de mana mecanica. Hill hold am citit pe forumul din Anglia ca se poate activa pe masinile care nu il au din fabrica.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Modificat de bogdann81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este una din diferentierile fata de G7, sa fie superior si prin frana de mana electronica. Si eu as fi vrut-o, dar O3 a venit cu alte plusuri pt mine. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesanta treaba bogdan81 cu hill hold ca eu am omis sa l pun si cand a ajuns masina ma gandeam de ce nu merge :)))) a incercat cineva pana acum sa activeze ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as vrea cat de curand sa activez:

- inchidere hayon din telecomanda/buton interior

- marire semnalizare impuls la 4 semnale

- marire interval spalare faruri

- redus la 0% sound generator

- memorat ultima treapta aleasa pt incalzire scaune

 

Ramane sa vad unde pot face toate astea, caci nu am VCDS.

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi se par utile subpunctele 2 si 3 precizate mai sus (marire la 4 semnalizari si marire -eventual x2 - la interval spalare faruri).

Toate aceste posibile modificari se reflecta in vreun fel asupra garantiei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ionut, Tudor:

 

Nu le-am incurcat, dar banuiam ca frana de mana electrica ar face lucrurile mult mai simple de activat si de aici si legatura. Concluzia mea se bazeaza pe ce am gasit momentan in lista de activari pentru modelele mai vechi, dar m-as bucura sa fiu contrazis si sa mearga pe O3 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cipt2001, uite aici. Banuiesc ca cei care nu au HHC din fabrica, pur si simplu au blank acolo, in loc de una din valorile early, normal, late.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap, mi se par lucruri de bun simt care trebuiau sa fie din fabrica, zic eu, sau macar sa se poata seta din menu:

 

- marire semnalizare impuls la 4 semnale

- marire interval spalare faruri

- memorat ultima treapta aleasa pt incalzire scaune

 

Mie mi-ar placea sa activez si TPM-ul. Si evident, sa scot Start&Stop dar am inteles ca inca nu se poate, sau nu stie nimeni cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge scos s&s. Nu stiu pe skoda ca nu am incercat. Dar stiu ca merge pe audi 8k tfsi.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@TudorM: vazusem adaptarea aia de ceva vreme doar ca din denumire si din descriere (care spune ca valorile sunt early, normal si late, nimic de o valoare nula) am ramas cu impresia ca valorile sunt luate in calcul doar daca ai optiunea activa. Am sa arunc un ochi sa vad ce apare la mine si va tin la curent.

 

Intre timp este cineva pe aici care are un Elegance cu HHC, si ideal fara multe alte optiuni (pentru a putea face o comparatie de loguri cat mai usor) si care are acces la un VCDS?

 

@Alex: TPM merge sigur activat, stiu ca doggy a reusit pana la urma.

Modificat de cipt2001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vreau sa-mi activez 'Driving Mode Selection'. Stie cineva daca merge? Chiar si fara butonul fizic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tudorM/cipt2001, in legatura cu HHC(aici ar trebuie sa precizam despre ce este vorba) in sensul ca ori incurc eu ori vorbim de 2 lucruri diferite, deci vorbim de Hill Hold Control, nu de Hill Start Assist sau cumva este acelasi lucru? Intreb deoarece eu am incercat sa activez Hill Hold Control(dupa eliberarea franei masina sa stea singura 2-3-5 secunde chiar daca este in panta), deoarce Hill Start Assist este default pe elegance(cel putin asa e la mine) si era pe valoarea normal. Am incercat si celelalte valori dar degeaba, cum luam piciorul de pe frana cum masina se misca.

Modificat de doggy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!