Jump to content

mk4 ARL 4motion (GTD)


chinto_boss_ro

Postare recomandată

La acesti parametri se poate atasa in spate si o emblema cu "SAVIEM SM240". ;)

Sper sa intre RAR-ul mai puternic cu verificari in toata tara, sunt satul de fumuri pe strada.

Link către comentariu

Salutare am citit ce ai facut la masina. Un proiect foarte frumos si puternic. Cu fumul poti rezolva dacă echilibrezi masa de aer cu injectoarele adică un soft mai puțin performant sau sa schimbi injectoarele. În rest n ai treaba. 

 

 

 

Off topic. Macar el are fum de putere ?fata de altii care uita ce inseamna un motor pe benzină care papa ulei sau multi care nu si repara troacele la timp. Nu vreau sa judec pe nimeni dar Care e problema daca el are putin fum la coada? Adică in loc sa stam sa zicem "sper sa te prindă rar ul" mai bine daca tot e forum si ne ajutam ii sugerăm colegului o soluție pentru a avea si putere si nici sa nu emită noxe la greu.

Link către comentariu

+ 1 @ct_act Bine ca iti ia talonul ca ai folie neomologata sau jante mai mari dar fumigenele astea nu le vad...

Putin fum :))  .Daca omul vroia o parere, o cerea. Nu pare novice si nu stie de la ce "da fum". 

Link către comentariu
1 hour ago, Arl 150 said:

Off topic. Macar el are fum de putere ?fata de altii care uita ce inseamna un motor pe benzină care papa ulei sau multi care nu si repara troacele la timp. Nu vreau sa judec pe nimeni dar Care e problema daca el are putin fum la coada? Adică in loc sa stam sa zicem "sper sa te prindă rar ul" mai bine daca tot e forum si ne ajutam ii sugerăm colegului o soluție pentru a avea si putere si nici sa nu emită noxe la greu.

Vorbeam de toti cu toate troacele. De vreun an de zile s-au umplut străzile de fumigene. E rau doar pentru cei din spate, pe ei îi doare la bască. Era bine daca fumul li se intorcea in cabină. Atunci se săturau.

El o poate duce la circuit. Acolo poate da drumul la toti caii fara sa incetineasca traficul din spatele lui.

ONTOPIC: eu nu văd un mega-proiect ci doar un golf obosit cu niste jante vopsite.

Modificat de ct_act
Link către comentariu

Sunt sigur ca masina trage foarte bine, avand si puterea si cuplul pentru a fi ceva special. Dar un proiect din asta e ok pentru drag. Pe strada intr-adevar toata puterea paleste cand vezi vortex-ul de fum care se face in spatele masinii. Eu unul as optimiza spre echilibru putere/lipsa fum pe cat posibil. Si pe langa asta, dpdv optic, cu pragurile alea nu ar merge macar fusta spate vopsita? Nu intreb la nivel hater:) Doar mi se pare ca nu au niciun sens pragurile alea acolo in configuratia asta.

Link către comentariu

Fix ce spuneam: Ca sa scape de fum poate sa monteze niste injectoare mai mari si sa faca un soft mai decent.

Modificat de taz21
Nu mai da quote la mesajul anterior.
Link către comentariu

Dragi colegi vw,va inteleg frustarea, tin sa va zic ca in mod race 269cp masina scoate destul fum in exploatarea masini zi di zi, doar la mers normal scoate fum cand e in forta maxima e fumless, acest software a fost doar ceva petru mod race, pentru exploatarea masini zi de zi sa ales un compromis intre putere, fiabilitate si bineinteles fara fum 243cp. Spatele e negru din cauza a multor teste facute pana sa ajuns la ceea ce sa vrut.

received_330107207566117.jpeg

Link către comentariu

Citez din Regulament:

Forumul vwForum este deschis tuturor persoanelor, indiferent de nationalitate, sex, religie, clasa sociala etc.
Totusi, cunoasterea foarte buna a limbii române scrise este obligatorie. 

Pe langa faptul ca este cerut in regulamentul forumului, acest lucru ar trebui sa fie cerut si de constiinta fiecarui om, pentru a evita sa se faca de ras cand deschide gura (sau pune mana pe taste). Mai mult, ajuta si pe cititor sa inteleaga ce ai vrut sa spui.

 

@chinto_boss_ro Ce zici, poti face un efort pe viitor sa mai pui cate o cratima, virgula, paragraf in postari?

Link către comentariu
5 hours ago, chinto_boss_ro said:

... doar la mers normal scoate fum cand e in forta maxima e fumless...

 

Exprimarea ta este Priceless... adica fumul se depune pe evacuare la mers normal dar cand ii dai blana fumul dispare brusc din esapament... Asta trebuie sa fie un nou numar de magie!

Intrebarea e ce se intampla cu funinginea depusa pe evacuare la prima apasare serioasa de pedala? Noroc ca cei din spate au stergatoare si apa la spalator... :))

5 hours ago, Muale said:

Citez din Regulament:

@chinto_boss_ro Ce zici, poti face un efort pe viitor sa mai pui cate o cratima, virgula, paragraf in postari?

+1

Link către comentariu

Daca masina era neagra, ultimele postari ar fi fost doar cu wow-wow super-super. ?

Link către comentariu

Eu ma bucur cand vad noua technologie de TDI ca nu scoate, gram de fum negru pe evacuare, in schimb imi pare rau faptu, ca respiram aer plin cu microparticule, pe care sper sa le poata filtra corpul tau.

Nu stiu cum se poate constata, dintr-o simpla poza, ca o masina e obosita, sau ce problema ar fi, ca cei de la OZ au vopsit jantele Gri. Eu stiu si sunt constiient, de faptul, ca....nu e placut sa vezi o masina, ca scoate fum negru, mai ales cand esti in spatele ei. Ma refer la un motor, sa-i zicem tuning. Dar din pacate dieselu are acest defect. Masinile cu motor pe benzina polueaza la fel, ca si un motor diesel, doar ca intr-un alt fel.

Link către comentariu

Am dat upvote pentru faptul că ai reusit sa pui puncte si virgule in text! E un început pe care nu il asteptam dar îl apreciez. :)

Tuningul la diesel trebuie făcut ponderat, mai ales dacă vrei sa îl folosești pe stradă. Până la urmă dai de unul care e mai scurt la minte si se răzbună pe tine sau pe mașină.

Totusi, nici vechile tehnologii nu scot fum daca ai grija de ele. Am dus dieseluri la peste 300k rulati de mine de la zero si teava in spate era curata bec. Vorbesc de masini din 2000 încoace, PD si CR. Nici una nu scoatea pic de fum. Consider că e modul meu de a-i respecta pe cei din spate! Cele CR încă le mai am. La fel am preferat sa cumpăr xenoane/LED de fabrica (si sa le pastrez reglate corect) decât sa le pun după pe un far normal. Astfel vreau să ii respect pe cei ce vin din față.

Cred că ne facem bine ca țară, dar trebuie să vrem mai mulți acest lucru.

Modificat de ct_act
Link către comentariu

I'm pare rau sa zic chestia asta, ca scoate fum sau nu, diesel ei diesel si sa stie clar ca eile scot foarte multe NOx fata de benzinar. Ca e curat bec esapamentul nu inseama ca un diesel vechi nu scoate sume masive de NOx si ca gazele de la esapment sunt bune pentru cei care sunt in spate, chair daca nu se vede "fumul negru". Asta este realitatea din pacate... Va rog sa nu ma intelegeti gresit, nu iau apararea la chinto boss, numa zic sa fim un pic mai realisti daca tot vorbim de un diesel vechi 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!