Jump to content

mk4 ARL 4motion (GTD)


chinto_boss_ro

Postare recomandată

Ce zice-ti o sa bata bine pe Golf? Inca sunt in curs de reconditionare, foarte multa munca pentru a le reconditiona, sunt originale de Golf 4 (BBS) oem :D

post-42560-0-98933500-1419453414_thumb.jpost-42560-0-27795400-1419453470_thumb.j

Link către comentariu

Vor fi vopsite in culoarea pe care le am si pe celelalte, o culoare maroniu (miezu) si buza lucidata(tip crom) si suruburile tot lucidate

Link către comentariu

inca nu dar in viitoru apropiat o sa o pun, dar pe celalalt golf fwd ca pe asta awd caut ceva de r32, s3 sau tt sa fie ceva la fel si pe fata si pe spate

Link către comentariu
chinto_boss_ro

post-42560-0-38298400-1420142184_thumb.jpost-42560-0-59292200-1420142191_thumb.jpost-42560-0-72963100-1420142196_thumb.jpost-42560-0-32888300-1420142204_thumb.jpost-42560-0-83332500-1420142218_thumb.j

Ambreiaj nou, facut de atix, volant reconditionata (cu componente de pe una de 3.0) placa de presiune intarita si disc(kevlar) facut de la 0 ca ala ce era pe masina nu sa mai putut recupera. volant face un zgomot cand opresc masina. L-am contactat pe producator si zice ca ar trebui sa dispara zgomotu dupa circa 1000 km (sper). Discu ala vechi inca nu patina volant incepuse sa bata tare.

Link către comentariu
  • 3 months later...
chinto_boss_ro

Salutare, stie cineva daca sunt injectoare de 1.9 pd mai mari ca cele de ASZ si ARL, ma gandeam ca poate cele de passat AVF (131 cai) Automatic sunt mai mari, au codu (BG 53034 DE BPT) astea cu acest cod sa fie mai mici sau mai mari?


Salutare, stie cineva daca sunt injectoare de 1.9 pd mai mari ca cele de ASZ si ARL, ma gandeam ca poate cele de passat AVF (131 cai) Automatic sunt mai mari, au codu (BG 53034 DE BPT) astea cu acest cod sa fie mai mici sau mai mari?

Link către comentariu

Nu ar avea de ce sa fie mai mari cele de passat. Poti incerca injectoare de pd de pe mk5 2.0

Link către comentariu

Pune injectoare de 740 cc, astea duc peste 300 cp sau poti schimba diuzele la injectoarele tale.

Link către comentariu
chinto_boss_ro

Diuzele sunt destul de acceptabile ca pret, dar dupaia trebuie calibrate si cam tot la pretul injectoarelor gata facute ajung, trebuie sa vb si cu softistu sa vad cati cai imi da in plus fara sa urc presiunea la turbo, ca deocamdata mai trag de asta care il am sus pe masina, sunt foarte multumit de fiabilitate.

Mersi de informatie ;)


As vrea sa stiu daca a montat cineva kit distributie Dayco pe masina ( 1.9 tdi) si niste pareri sau un consiliu despre o firma buna

Link către comentariu

Nu prea conteaza firma producatoare, atat timp cat o montezi intr-un service autorizat si ai garantie.

 

In caz ca vrei s-o montezi tu, recomand Gates sau Conti.

Link către comentariu
chinto_boss_ro
Publicat (modificat)

nu a disparut bataia de volant, am dat-o jos ca incepuse sa vibreze in cuplu si nu imi placea, i-am retrimis-o inapoi sa o refaca cu masa simpla si sa imi refaca si discu pentru masa simpla. Era o defectiune de fabricatie din partea lui Atix (cred) daca e adevarat ca volant era modificata cu piese de 3.0d batea de cum am pus-o sus  fara sa rulez, dupa ce i-am trimis-o zicea ca volant nu are nimic si incerca sa bage scuze ca e din cauza la puterea masini, cica nu volant era defecta si ca masina vibra din cauza discului de kevlar dar parerea mea e ca vibra din cauza volantei. Pana la urma au refacut kitu pe banii si cheltuiala lor si cheltuiala mea de montaj demontaj si transport , inca nu l-am montat dar te tin la curent daca vrei cu date despre kitu asta cu masa simpla.

Distributia o montez eu ca am kitu de blocat vibrochenu si axu cu came si in modu asta se monteaza perfect fara errori de carioca, cam asa fac toti mecanicii in romania cu carioca.

Modificat de chinto_boss_ro
Link către comentariu

ok, volant ma intereseaza ca a inceput sa dea semne si a mea si zic sa o fac simpla sa numai aam treaba cu ea ,dar nu ma grabesc,zic sa merg usor un an de zile cu ea sa mai ma tina

Link către comentariu
  • 4 weeks later...
chinto_boss_ro

Acum o saptamana am montat iar ambreiaju care l-am retrimis la refacut, am trecut pe masa simpla cu gandul ca scap de errori omenesti, dar degeaba de data asta nu mai vibreaza volant dar zdrangane discu (arcurile din el sau ce naiba sa fie) la relantii nu e zgomotoasa masina si nu vibreaza nimic, problema e in mers cand accelerez in 4,5 si a 6a si nu ma refer la accelerare maxima doar la simpla apasare a acceleratiei de a creste de la ex:120-140 in a 6a vibreaza si face zgomot. Plus ca nu era de ajuns doar problema asta mai e si problema ca nu mai pot apasa pedala de ambreiaj pana la podea din cauza discului ca are miezu prea gros si atinge placa pe disc. Momentan am ceva sub pedala pana fac alt disc si sa il schimb iar. Nu recomand nimanui asa meseriasi.

Link către comentariu

El nu ti-a spus ca nu e bine sa treci la masa simpla daca ai cutie in 6 trepte ? Toate fac asa daca ai 6 trepte, tu nu stiai asta ?

Link către comentariu

Am ambreiaj cu masa simpla facut la Hexer in Budapesta si nu am probleme.

Intradevar tacane un pic la relanti, dar nu am probleme la schimbat, cursa pedalei este neschimbata. Atat doar ca pedala este mai tare.

Cred ca problema la tine nu e masa simpla a ambreiajului ci meseriasii care se lauda ca stiu sa faca, si fac teste pe rabdarea clientului.

Link către comentariu
chinto_boss_ro

Da asa este pupatavi, problema nu este masa simpla sunt meseriasii, totusi tind sa cred ca acuma este problema doar la disc, care as putea sa il refac, volante cu masa simpla pe cutie cu 6 viteze am mai vazut, vibratii in cuplu cred ca un pic au toate cu masa simpla, dar nu ca mine, mi se infunda urechiile de la zgomot si vibratii. Sper sa gasesc pe cineva care e in stare sa faca un disc

Link către comentariu
  • 1 month later...
chinto_boss_ro

post-42560-0-92332900-1435948749_thumb.jpost-42560-0-48636100-1435948776_thumb.jpost-42560-0-03402500-1435948821_thumb.jpost-42560-0-79087100-1435948838_thumb.j

Si dupa cum prezice-am sa rupt Inca unu. Asta e noua achizitie. Sper sa ca asta nu se va Mai rupe. post-42560-0-83328100-1435949155_thumb.jpost-42560-0-22848400-1435949184_thumb.j asa sa rupt celalalt, sau desfacut sudurile care faceau diferenta dintre volant simpla si fixa.

Link către comentariu
  • 3 years later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!