Jump to content

mk4 ARL 4motion (GTD)


chinto_boss_ro

Postare recomandată

Salutare, cu ocazia unei noi achizitii deschid un nou topic al unui alt Golf 4 care nu a vrut nicidecum sa plece de la mine dupa ce am incercat so marit.

km.150.000 an 2002

-vw golf 4 1.9 tdi ARL

-model highline

-climatronic

-computer bord

-scaune tip recaro

-4motion

-alarma cu senzori interiori

-lupe ceata

-ESP

-si asa mai departe.

modificari aduse:

-revopsita

-jante 17"

-tempomat

-soft TCM stage1plus

-power box (injectie conbustibil)

-power box (senzor presiune turbo)

    JAR MANCA

post-42560-0-11333800-1379787221_thumb.jpost-42560-0-27072800-1379787234_thumb.jpost-42560-0-66327300-1379787187_thumb.jpost-42560-0-74090600-1379787250_thumb.jpost-42560-0-70565300-1379787265_thumb.jpost-42560-0-64911700-1379787279_thumb.jpost-42560-0-24982900-1379787291_thumb.jpost-42560-0-55139800-1379787301_thumb.jpost-42560-0-89230100-1379787316_thumb.jpost-42560-0-94192200-1379787199_thumb.jpost-42560-0-48224700-1379787212_thumb.j

 

Link către comentariu

sa o stapanesti sanatos si sa iti aduca numai bucurii :D . arata foarte bine si motorul + 4 motion e genial ;) cati cai are acuma 180 ?? numai bine :)

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos ! Un motor pe cinste pe care toti si-l doresc si in plus 4motion :D

 

Era la vanzare cu vreo 7000e din cate imi amintesc.

 

Ce reprezinta "JAR MANCA" ?

Modificat de redline1619
Link către comentariu

Redline ...inseamna ca trage/merge foarte bine,cred ca la asta se preferea

 

Cu celalalt golf ce ai facut?imi plac jantele si motorul e de vis ..bafta 

Link către comentariu

"Jar manca" lols, ce tare esti! Imi place expresia... o foloseam cand eram mici si ne dadeam cu bicicletele.

 

Superb motorul ala, trage de rupe... jar manca. Mai are si 4Motion, sa o folosesti cu placere.

Link către comentariu

multumesc tuturor de aprecieri, nuj cat de bine ii face powerboxu asta dar cu el sus "Jar mananca" scoate si fum dupa 3500 de ture dar sunt multumit, fara powerbox nu scotea deloc fum(doar soft) si am zis ca unde nu ii fum nui caldura :D pe celalat Golf si in ziua de azi am soft+powerbox si nare niciun gret. oricum o sa controlez des injectoarele si turbo sa vad daca vor suferi. momentan sunt in stare perfecta cu diferente pe injectoare de 0.05  0.06 cel mai mult. turbo e nou am garantie inca un an pe el.

da era la vazare la 7000 si lam lasat la 6000 am primit 4300 in august dar nici nam stat pe ganduri. pentru bani aia mai bine stiu ca trag de el pana il rup in doua.

voinea de la TCM zice ca din soft(stage1+) ajunge undeva la 190 - 195cai (dar powerboxu ii miezu) :D are un raspuns spontan la acceleratie de speriat. va urma un Dyno test peste 3-4 saptamani doar cu softu si unu cu soft + powerbox°uri :D

Golfu ala negru inca il am si sunt foarte mandru de el cu un soft de "caca"(facut la cineva cu gainile in curte) + powerbox (intercooler, evacuare, admisie filtru sport) trage un pic mai tare ca ARL°u softat (stage1+) 0-200 km/h ARL ramane in spate la bara cu o jumate de metru

Mananca multe Lopeti de jar ca azi am terminat jumatate  de rezervor. :D

Modificat de chinto_boss_ro
Link către comentariu

unde "nui" fum, inseamna ca e ardere completa a motorinei. 

mult fum nu inseamna neaparat putere, ci un motor ce nu functioneaza fix cum trebuie.

Link către comentariu

Iti dai seama ca nu merge bine din moment ce are si soft si powerbox. Tuning facut fara cap! 

Link către comentariu

mai baieti eu cred ca voi vorbiti din experiente ne experimentate, stiti defapt ce face un powerbox? imi pacaleste softu ca primeste mai putina motorina cu un  tot la % depinde de cat il setezi, automat computeru masini incearca sa compenseze ceeea ce il pacaleste powerboxu. Dar in cazul meu la baza am softu TCM cu o plaja de putere foarte bine aranjata trage constant pana la turatii maxime, practic imi mareste datele softului cu (ex:5%) si de acolo vine si acel fum. TCM a fost facut softu cred ca la limita sa nu apara fum dar sa fie destula putere. RESPONSABILITATILE MI LE ASUM EU FATA DE MASINA. :D

Link către comentariu

Treaba ta! Asa apar cei care zic ca X masina nu merge cum trebuie si ca toate sunt la fel de proaste :))

Modificat de lucian_90tud
Link către comentariu

Si zici ca e bine ca pacaleste softul? (un soft deja facut bine!) Daca ai fum, automat ai EGT marit, ceea ce pentru turbina nu e chiar bine.

Link către comentariu

Nu are rost sa tii si soft si powerbox. De ce nu ai optat pentru un soft mai agresiv atunci sa compensezi cei 5%?

 

Optai pentru un soft mai agresiv si se optimizau toti parametrii motorului(boost, avans etc) pe toata plaja de turatie. Asa ai 5% fortat pe toata plaja si de asta ai fum la 3500 si probabil in cativa ani iar schimbi turbina. Parerea mea...

Link către comentariu

eu am fost cerut un soft agresiv deaia am si optat stage1plus doar ca nu eram la limita fericirii, mam dus sa vad care o fi diferenta  de putere cu powerbox. lam pus sus, mi°a placut le°am achizitionat. cand se va rupe o vand la piese si am rezolvato :D

Link către comentariu

Ma abtin de la restul comentariilor! :))

 

Sa o stapanesti sanatos!

Modificat de lucian_90tud
Link către comentariu

SCUZA-TI POLUAREA care zice°ti ca ii mai fortoasa?din mers nu de pe loc ca se stie :D


post-42560-0-38291000-1379848459_thumb.jpost-42560-0-16492500-1379848487_thumb.j masina lu frate°meu de naveta :D


Link către comentariu

Masina este o combinatie pe care multi si-o doresc.Sa o stapanesti sanatos!

Dupa poza din profil cred ca iti dai seama singur de ce nu ai vandut-o...totusi esti pe un forum VW unde oamenii stiu putin mai multe ca si restul.

Link către comentariu

mersi, eu nu cred ca din cauza aia nu am vandut°o, oameni au conceptia aia ca la bani aia "imi iau golf 5" poza din profil e cu celalalt golf.

sunt foarte mandru ca nam reusit so vand. de fiecare data cand o conduc ma uimeste masina asta. trage mai grav ca fiatu de mai sus de 900kg cu 145 de cai, il las in fum. :D

Link către comentariu

Stie cineva unde este pozitionata misterioasa Mufa de la Haldex? as vrea sa stiu unde ii, sa o pot scoate pentru a face un dyno test.

Link către comentariu

poti scoate direct siguranta..nu mai stiu eaxct numarul sigurantei..dar de ce vrei sa o "masori" fara 4x4...?dyno nu e compatibil ?

btw, e nebunie motorul si tractiunea ! sa o stapanesti sanatos!

Link către comentariu

waf: mersi mam convins si eu insfarsit ca e o nebunie masina asta, Da, nu este Dyno pentru 4x4 aici in zona mea si ma gandeam sa scot mufa ca sa il masor doar pe fata sper ca iasa valori normale, la modelu asta nu stiu daca se poate doar din siguranta. Ar trebui niste informatii precise de la cineva care a mai facut lucru asta si sa ne zica daca iasa valorile normale daca e sa scot mufa, asteptam poate stie cineva cum se face.

Link către comentariu

 GT2260v  de pe un bmw x3  a mai monatat cineva asa ceva ? eu o sa incerc sa adaptez galeria de 1j de pe golf 3 pe turbina asta sambata sa vad daca imi va iesi sudura cum am gandito. si dupaia sa ii adaptez si actuatoru vacumatic.

actoator electronic stie cineva daca se poate monta pe golf4? se poate face ceva din centralina pentru a putea fi montat?post-42560-0-73474500-1380648874_thumb.jpost-42560-0-67827600-1380648887_thumb.j 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!